20 komiksów, dzięki którym twoje dziecko może pokochać czytanie

1 czerwca 2017


Nie od dziś wiadomo, że dobry komiks dziecięcy idealnie nadaje się na rozbudzenie w najmłodszych zamiłowania do czytania. Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy więc dla was przewodnik po bogatej ofercie dostępnej na księgarskim rynku. Które opowieści graficzne nadają się najlepiej jako prezent dla najmłodszych? Przy jakich tytułach dobrze bawić mogą się także dorośli? Przekonajcie się!

W naszym zestawieniu postaraliśmy się uwzględnić takie komiksy, które z jednej strony dostarczyć mogą czystej, pięknej i nieskrępowanej rozrywki, z drugiej zaś posiadają niezaprzeczalne walory edukacyjne – bawiąc, uczą, a ucząc, bawią. W wymienionych poniżej komiksach nie brakuje też popkulturowych nawiązań, które mogą okazać się satysfakcjonujące tak dla małych, jak i dużych czytelników. Większość z zaproponowanych tytułów to wieloczęściowe serie, choć zdarzają się również opowieści autonomiczne. Innymi słowy – każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

1. „Kajko i Kokosz” (autor: Janusz Christa – wyd. Egmont)

Absolutna klasyka i jedna z najpopularniejszych rodzimych serii! Tytuł, dzięki któremu Janusz Christa, rysownik i scenarzysta obrazkowych historii, stał się właściwie nieśmiertelny. Bohaterami opowieści są tytułowi Kajko i Kokosz, słowiańscy wojownicy żyjący w grodzie kasztelana Mirmiła. Spokojny żywot bohaterów zakłócany jest atakami Zbójczerzy pod komendą Hegemona. Ale barwny świat przypominający średniowiecze wypełniony jest nie tylko walką, ale i przygodą czy elementami magicznymi. Seria ma status kultowej (polecamy choćby albumy „Szkoła latania”, „Na wczasach”, „Dzień Śmiechały” czy „W krainie borostworów”), nic więc dziwnego, że niedawno doczekała się oficjalnej kontynuacji w postaci albumu „Kajko i Kokosz – Nowe Przygody: Obłęd Hegemona”, w którym krótkie historie zaprezentowali tacy autorzy, jak: Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Krzysztof Janicz, Norbert Rybarczyk, Maciej Kur czy Tomasz Samojlik. Tym dwóm ostatnim poświęcimy zresztą jeszcze nieco więcej miejsca w tym zestawieniu.

Szczególne walory: dowcipne dialogi, swojski nastrój, przygodowa historia i rodzime legendy.

2. „Smerfy” (autor: Peyo i inni – wyd. Egmont)

Małe, niebieskie ludziki znane są w Polsce najlepiej za sprawą kultowej kreskówki z lat 80., jednak po raz pierwszy pojawiły się na kartach komiksu za sprawą artysty znanego jako Peyo (właściwie Pierre Culliford). Smerfy nie tracą na swojej popularności – w maju doczekaliśmy się kolejnej pełnometrażowej ekranizacji, z kolei w księgarniach pojawił się zupełnie nowy album komiksowy „Smerfy i wioska dziewczyn: Zakazany Las” stworzony przez współczesnych autorów, który nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w najnowszym filmie. Pełna humoru, przygody, mieniąca się różnorodnością barw propozycja, która z pewnością zadziała na wyobraźnię maluchów. Warto też sięgnąć po oryginalne pozycje narysowane i napisane przez Peyo, choćby po „Smerfa Finansistę” czy „Dziwne przebudzenie Smerfa Śpiocha”.

Szczególne walory: pomysłowe puenty, humor, wartka akcja i magiczny świat.

3. „Tytus, Romek i A’Tomek” (autor: Henryk Jerzy Chmielewski – wyd. Prószyński i S-ka)

„Tytus, Romek i A’Tomek” – kolejna perełka rodzimego komiksu. Dzieło Henryka Jerzego Chmielewskiego to najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa (data pierwszego wydania przypada na rok 1957). Główni bohaterowie obrazkowych perypetii – harcerze Romek i Atomek, a także ich wierny druh, człekokształtna małpa Tytus – uczestniczą w ciągu niekończących się przygód. Startują w zawodach olimpijskich, zwiedzają różne państwa, przenoszą się w czasie, testują też szereg najdziwniejszych pojazdów, raz po raz wpadając w niecodzienne tarapaty… słowem – głowa mała!

Szczególne walory: niepodrabialny humor, edukacyjne przesłanie, wiedza z zakresu m.in. historii i geografii.

4. „Asteriks” (autorzy: Rene Goscinny, Albert Uderzo i inni – wyd. Egmont)

Legendarna seria stworzona przez Rene Goscinny’ego oraz Alberta Uderzo. Któż nie zna dzielnych Galów, którzy nieustannie stawiają opór rzymskim najeźdźcom? Magia opowieści nie straciła na swojej mocy, mimo że od premiery pierwszego komiksu minęło już kilka dekad (seria została zainicjowana w 1961 roku). Quasi-historyczne realia ubarwione są elementami fantastycznymi, a także wariacjami na temat kulturowych motywów – czytelnikom dane jest poznać historię o tym, jak Asteriks i Obeliks odkrywają Amerykę, odwiedzają Normanów, Brytów czy Helwetów, a nawet zmagają się z kosmitami. Za kultowe pozycje z serii uważa się dziś na przykład „Przygody Gala Asteriksa”, „Złoty sierp”, „Osiedle bogów” czy „Asteriks i Kleoparta”. Na polecenie zasługuje też wyjątkowy album „12 prac Asteriksa”, który w nietypowy sposób nawiązuje do słynnego mitu o Heraklesie. Bardzo zacna opowieść!

Szczególne walory: korzystanie z legend i historycznych podań, łatwo rozpoznawalny humor, przygoda.

5. „Podróż smokiem Diplodokiem” (autor: Tadeusz Baranowski – wyd. Ongrys)

Jeszcze jeden diamencik z polskiej skarbnicy komiksów. „Podróż smokiem Diplodokiem” Tadeusza Baranowskiego to opowieść o lordzie Hokusie Pokusie (bohater „Antresolki profesorka Nerwosolka”), który wraz z nowo napotkaną bestyjką, małoletnim dinozaurem Diplodokiem, podróżuje w czasie i przestrzeni. Absurdalne przygody, zwariowana akcja, popkulturowe nawiązania i mrugnięcia okiem autora do czytelników – to wyróżniki tego komiksu. Nieco karykaturalny, charakterystyczny styl rysunków Baranowskiego potrafi oczarować odbiorców w każdym wieku.

Szczególne walory: czysta siła fantazji, zajmujące opowieści przygodowe, baśniowy charakter.

6. „Muminki” (autorka: Tove Jansson – wyd. Egmont)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Tove Jansson, oprócz książek o Muminkach, stworzyła również wiele opowieści w formie komiksowych pasków. Muminkowa Dolina skrywa jeszcze wiele tajemnic. Obrazkowe historie pełne są satyrycznego dowcipu, obyczajowych scenek, emocji i przygód. A wszystko to w magicznym świecie znanym z Muminkowych legend. Na polskim rynku komiksy opublikowała przed laty oficyna Egmont. Teraz przybliża nam je na nowo.

Szczególne walory: melancholijny nastrój, humorystyczny język, bezpretensjonalne morały traktujące o rodzinnych relacjach.

7. „Calvin i Hobbes” (autor: Bill Watterson – wyd. Egmont)

Dowód na to, że dziecięca wyobraźnia to potężna siła! Calvin i Hobbes to para bohaterów komiksowej serii Billa Wattersona. Pierwszy z nich to rezolutny sześciolatek, który wraz ze swoim pluszowym tygrysem Hobbesem (ożywionym za sprawą siły imaginacji chłopca) przeżywają przygody, o których nie śniło się rodzicom. Paski Wattersona uznawane są powszechnie za arcydzieło komiksu prasowego. Historie wypełnione dowcipnymi dialogami odnoszą się do codziennych spraw, a także tego, w jaki sposób dziecko odbiera świat dorosłych. „Calvin i Hobbes” ukazywał się oryginalnie od 1985 do 1995 roku. Od tego czasu autor stroni od mediów, ale jego obrazkowe opowieści wciąż są licznie wznawiane.

Szczególne walory: dowcip, siła wyobraźni, uwrażliwienie na dziecięcy świat i przedstawienie problemów dnia codziennego.

8. „Ryjówka Przeznaczenia” (autor: Tomasz Samojlik – wyd. Kultura Gniewu)

Świat naszych braci mniejszych potrafi fascynować. Tomasz Samojlik – za dnia naukowiec badający historię przyrodniczą Puszczy Białowieskiej, a wieczorami autor komiksów – opowiada o nim z zauważalną pasją. W „Ryjówce Przeznaczenia” stara się przybliżyć ważne procesy ekologiczne w przygodowej formule. Głównym bohaterem uczynił zaś sympatycznego tytułowego zwierzaczka, ryjówkę Dobrzyka, który poznaje, jaki wpływ na naturalne środowisko ma działalność (czasami bardzo szkodliwa) człowieka. Konwencja fantasy, kreskówkowa stylistyka – mądry, a przy tym zabawny komiks. Aktualnie na rynku dostępne są trzy albumy z serii.

Szczególne walory: wiedza z zakresu przyrody, lektura łatwa do przyswojenia, nienachalny humor.

9. „Gnat” (autor: Jeff Smith – wyd. Egmont)

Na temat komiksu Jeffa Smitha pisaliśmy już kilkukrotnie, nie ma w tym żadnego przypadku – „Gnat” to jedna z najbardziej cenionych serii komiksowych, która zyskała sobie liczne grono sympatyków. Urocza, mądra, przepełniona cudnym humorem i wielką przygodą seria opowiada o losach Chwata Gnata, który po wygnaniu z rodzimego Gnatowa, postanawia wyruszyć wraz ze swoimi kuzynami – cwanym Kantem Gnatem i nieodpowiedzialnym Chichotem Gnatem w nieznany świat. Co przygotowało dla nich przeznaczenie? Seria Jeffa Smitha zdumiewa rozmachem, błyskotliwością i słusznie bywa charakteryzowana jako nietypowa wariacja na temat „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Absolutna klasyka.

Szczególne walory: nietypowy świat przedstawiony, uniwersalizm, humor, motywy z kultowych dzieł kultury.

10. „Łauma” (autor: Karol „KRL” Kalinowski – wyd. Kultura Gniewu)

Komiks jedyny w swoim rodzaju. W równym stopniu melancholijna baśń, historia rodzinna, ale również sugestywna opowieść grozy i wyraz fascynacji folklorem. „Łauma” Karola „KRL” Kalinowskiego urzeka nietypowym nastrojem – jest makabrycznie, ale i lirycznie zarazem… Odwołania do ludowego dziedzictwa z północno-wschodniego terytorium Polski to kolejna wartość publikacji, dzięki której mamy szansę poznać nieznane legendy i fascynujące oblicze wiejskich podań. Ujęta w kreskówkowej stylistyce opowieść koncentruje się na obyczajowych troskach i dziecięcych traumach, przedstawionych z perspektywy małej Dorotki, która wraz z rodzicami wyrusza na wakacje do wsi Łojma. Realizm magiczny w najlepszym wydaniu.

Szczególne walory: rodzimy folklor, nietypowa nastrojowość, koncentracja na relacjach rodzinnych.

11. „Amulet” (autor: Kazu Kibuishi – wyd. Planeta Komiksów)

„Amulet” jest barwną opowieścią przygodową traktującą o rodzinnej miłości, dzięki której możliwe są najbardziej zadziwiające rzeczy. Seria Kazu Kibuishiego odznacza się pomysłowym zaaranżowaniem koncepcji znanych z „Gwiezdnych wojen”, „Ataku tytanów” czy najsłynniejszych dzieł Tolkiena i Lewisa. Historia jest jednak oryginalnym przetworzeniem motywów – liczy się w niej przede wszystkim uczucie i wiara w to, że wszystkie przeciwności losu mogą zostać pokonane. Do tej pory wydano u nas dwa albumy. Seria dla mniejszych i nieco większych odbiorców lubiących styl animacji z japońskiego studia Ghibli.

Szczególne walory: wariacja na temat literacko-filmowych klasyków, dowcip, wartości rodzinne, oryginalny świat.

12. „Tymek i Mistrz” (autorzy: Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak – wyd. Kultura Gniewu)

Magia potrafi być zabawna! A przy tym zwariowana – czasami użyteczna, czasami zaś sprawiająca kłopoty. Zbiór krótkich historyjek o Mistrzu, czyli nie do końca rozgarniętym czarodzieju, i Tymku, jego bystrym uczniu, przenosi nas w świat fantastycznych wyobrażeń znanych z klasyki literackiej oraz filmowej fantastyki. Krakeny, smoki, trolle, ogry, wampiry… – istoty przedstawione w krzywym zwierciadle (bo jak kraken, to bojaźliwy, a jak wampir, to lubiący czosnek) stanowią o atrakcyjności opowieści stworzonych przez Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka. Jest dowcipnie, przygodowo, no i popkulturowo. W formie zbiorczej wydano u nas już cztery albumy.

Szczególne walory: elementy fantastyczne w krzywym zwierciadle, zaskakujące puenty, magiczny nastrój.

13. „Trupie Gadki” (autor: Adam Murphy – wyd. Planeta Komiksów)

W jaki sposób można poznać biografie sławnych uczonych, historie najważniejszych odkryć geograficznych czy przełomowe wynalazki w dziejach świata? Ano choćby za sprawą nietypowego talk-show, w którym udział biorą prawdziwi… ożywieńcy – Maria Skłodowska-Curie, Leonardo da Vinci, Mozart, Einstein czy Rasputin… oto „Trupie Gadki”, komiks, w którym elementy komediowe (czarny humor!) łączą się z czystą wiedzą. To nieszablonowa propozycja skierowana do dzieci w bardzo różnym wieku, a także dorosłych chcących w nietypowy sposób odświeżyć sobie kalendarium najistotniejszych wydarzeń z historii.

Szczególne walory: nietypowe podejście do historii świata, czarny humor, niekonwencjonalność.

14. „Kubatu” (autorzy: Jakub Syty, Przemysław Surma – wyd. Egmont)

„Kubatu” Jakuba Sytego oraz Przemysława Surmy to komiks, w którym niełatwy czas dorastania przedstawiono z odpowiednim wyczuciem i wrażliwością. Głównym bohaterem serii jest Kaj (nawiązanie do baśni Andersena), który początkowo uważa, że jest już na tyle duży, iż nie potrzebuje swojego ukochanego pluszaka. Tylko czy faktycznie warto jest zapominać o nieodłącznych elementach z naszego dzieciństwa? Mądra, ciekawie zaaranżowana, bardzo estetycznie zwizualizowana seria dla dzieci i ich rodziców. Do tej pory ukazały się trzy albumy.

Szczególne walory: udana próba uchwycenia trudności okresu dorastania, humor.

15. „Lil i Put” (autorzy: Maciej Kur, Piotr Bednarczyk – wyd. Egmont)

Z kolei „Lil i Put” Macieja Kura i Piotra Bednarczyka to humorystyczna seria fantasy. Główni bohaterowie, małoludy, słusznie przypominać mogą tolkienowskich hobbitów. Kolorowe obrazki odsyłające do motywów z anglosaskich (choć nie tylko) legend doskonale współgrają z dowcipnie rozpisanymi dialogami. Świat barwnych przygód, szalonych czarodziejów, smoków, wróżek, faunów – czyli dobrze znanych, fantastycznych istot – potrafi dać wielką przyjemność przy odkrywaniu kolejnych opowiastek. Wydano trzy albumy z serii.

Szczególne walory: popkulturowe nawiązania, humor, przygodowa konwencja fantasy.

16. „Adventure Time” (autorzy: Ryan North, Braden Lamb, Shelli Paroline – wyd. Studio JG)

„Adventure Time” to surrealistyczna, nieprawdopodobnie zwariowana opowieść o dwóch przyjaciołach – magicznym psie Jake’u oraz Finnie, chłopcu, który chce zostać prawdziwym bohaterem. Absurdalna, przebojowa wizja alternatywnych światów, które zaskakują różnorodnością. Świetny stymulant dla wyobraźni dzieciaków, nastolatków i całkiem poważnych dorosłych!

Szczególne walory: psychodeliczny, nietypowy świat, nieszablonowy humor, zaskakująca przygoda.

17. „Było sobie życie” (autor: Albert Barillé – wyd. Hippocampus)

Któż nie zna kultowego serialu animowanego, w którym znaleźć można było odpowiedzi na prawie wszystkie nurtujące młodych widzów pytania? Francuskojęzyczna produkcja słusznie określana była jako dokument pedagogiczny, ponieważ sprytnie dzielono się w niej informacjami ze świata przyrody, historii, kultury. Podobnie jest i w komiksowej wersji opracowanej przez twórcę serialu, Alberta Barillégo. Czysta wiedza przekazana w anegdotyczny, zabawny, zapadający w pamięci sposób. Fantastyczna propozycja.

Szczególne walory: czysta wiedza z różnych dziedzin, dowcip, mnóstwo ciekawostek.

18. „Niezwykła podróż” (autorzy: Denis-Pierre Filippi, Silvio Camboni – wyd. Kurc)

Niesamowita wyprawa w nieznane, alternatywna historia XX-wiecznej Europy (akcja zaczyna się w 1927 roku, gdy wciąż trwa I wojna światowa) i dowód na to, że (nie tylko) dziecięca wyobraźnia nie zna żadnych granic. Komiks duetu Denis-Pierre Filipii, Silvio Camboni inspirowany jest twórczością Juliusza Verne’a, mistrza opowieści przygodowych, a także elementami nurtu steampunkowego. To doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie pomysłowość i odkrywanie tajemnic. Czy przed terrorem wojny można uciec w świat fantasmagorii? Fantastyczny świat zwizualizowany jest w czarowny, drobiazgowy sposób.

Szczególne walory: inspiracja klasyką literatury podróżniczej, alternatywny świat.

19. „Samuraj Jack” (autorzy: Jim Zub, Andy Suriano – wyd. Studio JG)

Czysta rozrywka! „Samuraj Jack” to komiksowa kontynuacja jednego z najpopularniejszych serial animowanych ostatnich lat. Nieprawdopodobne podróże w czasie, nawiązania do kultury Dalekiego Wschodu, dzika akcja, etos wojownika. Postać wykreowana pierwotnie przez Genndy’ego Tartakovsky’ego ma w pewnych kręgach status kultowej – warto przekonać się, dlaczego tak jest.

Szczególne walory: orientalny nastrój, fantastyczny świat przedstawiony, żywiołowa akcja.

20. „Detektyw Miś Zbyś na tropie” (autorzy: Maciej Jasiński, Piotr Nowacki, Norbert Rybarczyk – wyd. Kultura Gniewu)

Rezolutny detektyw Miś Zbyś i towarzyszący mu Borsuk Mruk to bohaterowie komiksu, do którego scenariusz stworzył Maciej Jasiński, a warstwę plastyczną opracował Piotr Nowacki. Propozycja skierowana jest zdecydowanie do najmłodszych, którzy z pewnością docenią nietypowe zagadki, ciekawie zaaranżowane intrygi detektywistyczne i kosmiczne (niekiedy dosłownie) pomysły. Choćby w opowieści „Kosmos to za mało”, w której rządowi agenci proszą bohaterów o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej kradzieży mającej miejsce na księżycowej bazie. Dla rodziców również znajdą się subtelne nawiązania popkulturowe. Urocza powiastka. Jak na razie wydano u nas trzy komiksy z serii.

Szczególne walory: dowcipna opowieść detektywistyczna, oryginalny humor.

Nasza lista oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Komiksy (nie tylko) dla dzieci – zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów – zdają się zyskiwać coraz większą popularność. Do propozycji godnych rekomendacji zaliczyć można byłoby jeszcze choćby westernowo-przygodową serię „Lucky Luke”, „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” autorstwa niekwestionowanego mistrza sztuki komiksowej, Dona Rosy, paski komiksowe „Fistaszki” Charlesa M. Schulza czy tomiki o Jonce, Jonku i Kleksie Szarloty Pawel. W zestawieniu uwzględniono również dwa tytuły stworzone przez laureatów konkursu im. Janusza Christy na najlepszy komiks dla dzieci („Kubatu” oraz „Lil i Put”), tymczasem w serii pokonkursowej ukazały się również albumy innych autorów – choćby „Malutki Lisek i Wielki Dzik” Bereniki Kołomyckiej czy „Niezła draka, Drapak!” Sztybora i Kaczkowskiego. Inicjatywa jest kontynuowana – co roku pojawiają się nowe propozycje. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań innych historii. Uwierzcie nam, że jest w czym wybierać!

Zebrał i opracował: Marcin Waincetel

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia