17 wypowiedzi słynnych pisarzy o piłce nożnej

8 lipca 2014

pisarze-o-futbolu
Każdego tygodnia miliony wielbicieli piłki nożnej zasiada na trybunach lub przed telewizorami, aby śledzić rywalizacje ukochanych drużyn. Sportowe emocje nie są również obojętne wybitnym literatom. Poniżej zebraliśmy dla was 17 wypowiedzi słynnych pisarzy na temat piłki nożnej, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

1. Jerzy Pilch w „Dzienniku”:

„Kto nie zna uczucia, jakie ogarnia jestestwo ludzkie, gdy piłka siądzie na podbiciu i po chwili zatrzepocze ? obok rozpaczliwie interweniującego bramkarza ? w siatce, ten może i jest człowiekiem. Ale częściowym. Ani świata, ani drugiego człowieka w pełni nie zrozumie nigdy”.

2. George Orwell:

„Futbol nie ma nic wspólnego z fair play. To nienawiść? zazdrość? samochwalstwo? pogarda dla przepisów i sadystyczna przyjemność z bycia świadkiem przemocy. Inaczej mówiąc? to wojna minus wystrzały”.

3. Milan Kundera:

„Istnieje coś takiego, jak codzienna, zwyczajna, pospolita ekstaza: ekstaza gniewu, ekstaza prędkości za kierownicą, ekstaza rozdzierającego uszy hałasu, ekstaza na stadionie piłkarskim”.

4. Marek Krajewski w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”:

„Pojedynek piłkarski jest dla mnie zamiennikiem wojny. To jest dobre, gdy potrafimy negatywne uczucia, jak wrodzoną nam ewolucyjnie niechęć do obcych, przekształcić w pojedynek sportowy”.

5. Nick Hornby w autobiograficznej „Futbolowej gorączce”:

„Piłka nożna jest cudownym sportem. Rzecz jasna, to oczywiste. Gole mają pewną szczególną wartość, której nie sposób dostrzec w punktach, biegach i setach. Zawsze towarzyszy im dreszczyk, ten dreszczyk emocji, gdy się ogląda coś, co zdarza się tylko trzy lub cztery razy w ciągu całego meczu, i to jeśli ma się szczęście. Gdy masz pecha, nie obejrzysz tego wcale”.

6. Oscar Wilde:

„Rugby to gra barbarzyńców? uprawiana przez dżentelmenów. Futbol to gra dżentelmenów uprawiana przez barbarzyńców”.

7. Vladimir Nabokov w autobiografii „Pamięci przemów”:

„Miałem bzika na punkcie stania na bramce. W Rosji i w krajach łacińskich tę rycerską sztukę zawsze otaczał nimb szczególnej chwały. Za powściągliwym, samotnym, niewzruszonym mistrzem bramki biegną ulicami zauroczeni chłopcy. Jako obiekt rozemocjonowanej adoracji może on rywalizować z matadorem i asem pilotażu. Jego sweter, czapka z daszkiem, nakolanniki, rękawice sterczące z bocznej kieszeni szortów odróżniają go od reszty drużyny. Jest samotnym orłem, człowiekiem zagadką, ostatnią deską ratunku”.

8. Jo Nesb?:

„Nie sądzę, bym kiedykolwiek czuł się tak sławny lub popularny, jak czułem się wtedy, gdy byłem 17-letnim piłkarzem w Molde. Żyło tam tylko jakieś 20 000 osób, z czego 12 000 pojawiało się na każdym meczu. Wbieganie na boisko każdego tygodnia było najbardziej fantastycznym uczuciem. Nic nie może temu dorównać”.

9. Jurij Andruchowycz w książce „Dryblując przez granicę. Polsko-ukraińskie Euro 2012”:

„Futbol jest fatamorganą. Idziesz i idziesz do postawionego celu, a kiedy go osiągasz, to następnego dnia okazuje się, że tylko ci się zdawało, że go osiągnąłeś. Bo znów wszystko straciłeś. W piłce nożnej nieuniknione jest nadejście jutra, kiedy wszystko tracisz”.

10. Anthony Burgess:

„Pięć dni pracować masz? mówi Biblia. Dzień siódmy jest dla Pana? Boga twego. A szósty na futbol”.

11. Paulo Coelho o Mistrzostwach Świata w liście do FIFA:

„Piłka nożna zmienia świat(…). Wierzę, że w ciągu tych 30 dni świat stał się lepszym miejscem. Nie dlatego, że ustały konflikty, ale przez to, że ludzie rozumieją, iż istnieje Dobra Walka, inny sposób na wyrażenie naszych naturalnych i niezaspokojonych instynktów współzawodnictwa, męskości, strategii, logistyki, żądzy zwycięstwa, wzajemnej współpracy i zależności, przestrzeni do indywidualności z jednoczesnym zrozumieniem znaczenia tego, że nie jest się samemu – wszystko to bez konieczności bycia agresywnym”.

12. Jorge Luis Borges:

„Piłka nożna jest popularna, bo głupota jest popularna”.

13. Martin Amis:

„Myślę, że wiem w czym tkwi urok piłki nożnej. To jedyny sport, w którym zazwyczaj rozstrzyga jeden gol, więc na ten moment w piłce nożne presja jest większa niż w jakimkolwiek innym sporcie”.

14. Jean-Paul Sartre:

„W futbolu wszystko komplikuje obecność przeciwnej drużyny”.

15. Charles Simic o Mistrzostwach Świata:

„Dla nas w USA, którzy pamiętają lata, kiedy mistrzostwa świata były ograniczone do kilku meczy w amerykańskiej telewizji i trzeba było jechać do Kanady lub Meksyku i zameldować się w hotelu, aby obejrzeć resztę, ten miesięczny turniej z rywalizującymi trzydziestoma dwiema drużynami i każdym meczem retransmitowanym w telewizji jest rajem dla uzależnionych. Zwykle trzymam swoje uzależnienie pod kontrolą. Od sierpnia do maja śledzę angielską Premier League, przechodząc skrajne wahania nastroju w weekendy, gdy kibicuję Arsenalowi, ale prowadzę normalne życie przez resztę tygodnia, ledwie myśląc o kolejnym meczu. Z Pucharem Świata jest inaczej”.

16. J. B. Priestley

„Powiedzieć? że ci ludzie wydają swoje szylingi, by popatrzeć na 22 najemników kopiących piłkę? to jak powiedzieć, że skrzypce to drewno i struna? a Hamlet to mnóstwo papieru i atrament”.

17. Albert Camus:

„Prawie wszystko, co wiem o obowiązkach i moralności, zawdzięczam uprawianiu sportu i temu, czego się nauczyłem, stojąc na bramce w RUA”.

fot. Theirhistory

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia