17 najważniejszych miejsc, w których bywali bitnicy, na Google Street View!

15 kwietnia 2014

Dzisiaj macie okazję wraz z nami udać się na wirtualną wycieczkę śladami słynnych bitników. Anna Wyrwik przygotowała dla was zestawienie 17 najważniejszych miejsc na mapie Nowego Jorku i San Francisco, w których bywali w latach 50. (a gdzieniegdzie bywają do dzisiaj) przedstawiciele Beat Generation. Załóżcie wygodne obuwie, poczekajcie aż załadują się mapy Google Street View i… ruszamy na zwiedzanie!

1. 421 West 118th Street (East Harlem ? latynoska część Harlemu)


Wyświetl większą mapę
Pod tym adresem mieściło się mieszkanie (nr 15) Frankie Edith (Eddie) Parker i Joan Vollmer. Jack Kerouac poznał Eddie w 1940 roku podczas studiów na Uniwersytecie Columbia. W 1944 roku w pewnym barze na West Endzie Eddie poznała Luciena Carra, dzięki któremu doszło do spotkania Kerouaca z Williamem Burroughsem i Allenem Ginsbergiem. Mieszkanie stało się miejscem spotkań, dyskusji do rana, imprez i wzajemnego się poznawania głównych postaci Beat Generation. Eddie Parker została pierwszą żoną Kerouaca, Joan Vollmer konkubiną Burroughsa (do 1951 roku, kiedy to pisarz niechcący ją zastrzelił podczas zabawy w Wilhelma Tella).

2. 419 West 115th Street (Morningside Heights)


Wyświetl większą mapę
Cragsmoor Apartments. Tu w 1944 roku zamieszkali Jack Kerouac i Eddie Parker. Mieszała tam już Joan Vollmer (wówczas Vollmer Adams), a w marcu 1945 wprowadzili się Allen Ginsberg i Hal Chase. W książce „Vanity of Duluoz” Kerouac określił ten okres jako „rok diabelskiej dekadencji”.

3. 321 East 121th Street (Harlem)


Wyświetl większą mapę
W roku 1948 Allen Ginsberg przeżywał trudne chwile: choroba matki Naomi Ginsberg, samotność w związku z wyjazdem Neala Cassady?ego, następnie pobyt w szpitalu psychiatrycznym (Pilgrim State Hospital w Long Island), coraz większy obłęd i stany depresyjne. Któregoś wieczoru poeta siedział przy oknie swego harlemowskiego mieszkania. Nagle usłyszał głos Williama Blake?a recytującego wiersz o słoneczniku, po chwili Blake zarecytował „Chorą różę”. To wtedy Ginsberg pojął sens swego życia. Wszystkie zmartwienia, smutki i niepewności odeszły. Pojawiła się świadomość misji, chęć odkrywania siebie, swej duszy, pragnienie duchowego rozwoju mającego zdecydowaną przewagę nad światem materialnym. Oraz pewność, że życie preferowane przez większość społeczeństwa nie jest dobre i należy wybrać własną drogę. „Już się nie cofnę, to wspaniałe uczucie. Stałem się błogosławionym, uświęconym poetą i to jest mój słonecznik, moja nowa świadomość”.

4. 346 West 15th Street (Chelsea)


Wyświetl większą mapę
Tutaj w mieszkaniu Allena Ginsberga (lata 1951-1952) poznali się Jack Kerouac i Gregory Corso.

5. 454 West 20th Street (Greenwich Village)


Wyświetl większą mapę
W tym budynku (gdzie niebieskie rusztowanie) Jack Kerouac mieszkał ze swą drugą żoną Joan Haverty. To tu w kwietniu 1951 roku w ciągu trzech tygodni, uderzając w klawisze i biorąc benzedrynę, napisał na 37-metrowej taśmie powieść „W drodze”.

6. Róg 20th Street i 7th Avenue (Greenwich Village)


Wyświetl większą mapę
Niedaleko od miejsca zamieszkania Kerouaca (patrz pkt. 5), na rogu 20th Street i 7th Avenue powiedzieli sobie good bye! bohaterowie powieści „W drodze”, Sal Paradise i Dean Moriarty: „Dean, obdarty, w pogryzionym przez mole płaszczu, kupionym specjalnie na mroźne temperatury Wschodu, odszedł sam, znikł mi z oczu, skręciwszy za róg Siódmej Alei, ze wzrokiem wbitym w ulicę, znów kierując się przed siebie”.

7. 59th Street i Amsterdam Avenue (Hell?s Kitchen)


Wyświetl większą mapę
Do mieszkania pod ten adres Diane di Prima przeprowadziła się jesienią 1955 roku. Tak opisywała je we „Wspomnieniach bitniczki”: „Była to fajna duża chata z wysokimi sufitami i kominkiem w wielkim frontowym pokoju. Dwa środkowe pokoje też były całkiem spore, ale kuchnia przypominała norę, bo obok zlewu stała w niej także wanna ? wyposażona w stelaż do mycia naczyń (?) Małe, brudne okienko wychodziło na szyb wentylacyjny. Chata była fajna ze względu na wielkość frontowego pokoju, dlatego, że działał kominek, i dlatego, że czynsz wynosił trzydzieści trzy dolary na miesiąc. Kibel był niewypowiedzianie brudny i nie dało się go umyć w żaden sposób, bo mieścił się na półpiętrze nad parterem i korzystał z niego każdy menel z okolicy, który był na tyle trzeźwy, żeby wejść po schodach”.

8. 567 Hudson Street


Wyświetl większą mapę
The White Horse Tavern. Legendarna knajpa nowojorskiej bohemy. Tu często bywał Jack Kerouac (przez pewien czas mieszkał naprzeciwko) i inni beatnicy. Tu przesiadywali też tacy pisarze, jak Dylan Thomam, Bob Dylan, Norman Mailer, Hunter S. Thompson.

9. 189 Bleecker Street i MacDougal Street


Wyświetl większą mapę
Tu znajdowało się San Remo. Jedno z głównych miejsc nowojorskiej bohemy, nazywanej przez Ronalda Sukenicka „podziemnymi”. Tak je opisywał w swej książce „Nowojorska bohema”: „W 1948 (?) Była to kafejka literacko-artystyczno-mafijno-lewicująco-rewolucyjno-wywrotowo-intelektualno-egzystencjalistyczno-antymieszczańska ? i było to prawdziwe życie. Nareszcie!”

10. 116 i 114 MacDougal Street


Wyświetl większą mapę
Gas Light Café (schodami w dół). Tu znajdowała się kawiarnia, w której pisarze i poeci, w tym beatnicy, czytali publicznie swe teksty. Tam również grywał Bob Dylan. (Tam też grywa bohater ostatniego filmu braci Coen ?Co jest grane, Davis??). Zaraz obok po prawej mieściło się Kettle of Fish. Jedno z ulubionych miejsc spotkań beatników. Tu zostało zrobione zdjęcie do reklamy GAP z udziałem Jacka Kerouaca.

12. 24 University Place


Wyświetl większą mapę
Tu ulokowany był bar Cedar Tavern. Robert Creeley, poeta, pisał: „Cedar Tavern (?) miał wymiar mitologiczny, i to nie w jakimś sensie uczuciowym, lecz w sposób nieomal namacalny”. Przez jakiś czas nad wejściem do tej knajpy wisiała tabliczka z napisem „Beatnikom wstęp wzbroniony”. Był to wynik incydentu związanego z Jackiem Kerouaciem ? pisarz nasikał do wysokiej stojącej popielniczki.

13. 15 Barrow Street


Wyświetl większą mapę
The Barrow Street Ale House, jak obecnie nazywa się lokal, w latach 50. znany był jako Cafe Bohemia. Jedno z ulubionych miejsc Jacka Kerouaca do słuchania jazzu. Grali tam m.in. Charlie Parker, Miles Davis, Kenny Dorham, John Coltrane.

14. Washington Square Park


Wyświetl większą mapę
Jeden z centralnych punktów Greenwich Village, miejsce spotkań artystów i intelektualistów. Również scena dla wielu ulicznych artystów i piosenkarzy. W książkach Williama Burroughsa miejsce to jest jednym z głównych punktów dystrybucji narkotyków na Manhattanie. To głównie dzięki Burroughsowi znamy miejsca Manhattanu kojarzone z narkotykami: środkowa część Broadwayu niedaleko przecięcia ze 103th Street ? terytorium opiatów; 103th ? teren narkomanów-weteranów, wychudłych o ziemistych twarzach, reprezentujących różne narodowości; rejon zachodnich czterdziestych w Chelsea ? kolejne ulice narkomanów; Sheridan Square ? skwer, na którym przesiadywali doświadczeni narkomani (to już poeta Leori Jones, „Daleko na zachód”). Głównym zaś punktem dystrybucji narkotyków na całym Manhattanie był Times Square.

15. 1624 Milvia Street, Berkeley


Wyświetl większą mapę
Mieszkanie Allena Ginsberga, w którym poeta jesienią 1955 roku napisał ?Skowyt?.

16. 3119 Fillmore Street


Wyświetl większą mapę
Tu mieściła się Six Gallery. 7 bądź 13 października 1955 (różnie podają źródła) 1955 odbył się tu wieczór poetycki, podczas którego około 22.30 Allen Ginsberg rozpoczął czytać ?Skowyt?. Po tym wydarzeniu poeta i właściciel wydawnictwa City Light Books, Lawrence Ferlinghetti posłał mu telegram ze słowami: „Witam u progu wielkiej kariery. Kiedy dostanę manuskrypt do druku?” ? tymi samymi, które sto lat wcześniej Ralph Waldo Emerson skierował do Walta Whitmana.

17. 261 Columbus Avenue at Broadway


Wyświetl większą mapę
City Lights. Księgarnia (City Lights Bookstore) i wydawnictwo. Właścicielem jest poeta ze środowiska San Francisco Reinaiscance kojarzonego z Beat Generation, Lawrence Ferlinghetti. To główne wydawnictwo związane z Beat Generation, tam został wydany m.in. ?Skowyt? Ginsberga, ale też poezja Kennetha Rexrotha, Kennetha Patchena, Marie Ponsot, Boba Kaufmana, Denise Levertov, Roberta Duncana, Williama Carlosa Williamsa, Gregory?ego Corso i wielu innych. Jedno z miejsc, gdzie współcześnie można się natknąć na starych poetów i pisarzy Beat Generation.

Opracowanie: Anna Wyrwik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia