12 nagrań inspirowanych osobą i twórczością Edgara Allana Poego

19 stycznia 2016

12-nagran-poe
Edgar Allan Poe jest jednym z najbardziej znanych i jednocześnie tajemniczych twórców w kanonie literatury grozy. Wpływ wywarł nie tylko na rzesze pisarzy i filmowców, ale także muzyków, często dosłownie korzystających z jego poezji w swojej twórczości. Poniżej znajdziecie 12 przykładów piosenek, które inspirowane były osobą i dokonaniami Edgara Allana Poego.

1. Phil Ochs „The Bells”

„Dzwony” Edgara Allana Poego pojawiły się na debiutanckiej płycie amerykańskiego pieśniarza protestu Phila Ochsa. Zaprezentowana przez niego interpretacja może zaskakiwać swoim pogodnym klimatem, zważywszy jednak na sardoniczną wymowę wielu piosenek muzyka, pozwala nam to odczytać wiersz w nieco innym świetle.

2. Lou Reed „Edgar Allan Poe”

Zmarły przed ponad rokiem założyciel legendarnego The Velvet Underground cały swój dwudziesty solowy album poświęcił twórczości Poego. Płyta nosi tytuł „The Raven”. Obok utworów znajdziemy na niej recytacje fragmentów znanych dzieł pisarza w wykonaniu takich aktorów, jak Willem Dafoe, Steve Buscemi czy Amanda Plummer. Powyższy rock’n’rollowy utwór Reed zaczyna słowami: „To są opowieści Edgara Allana Poego, nie do końca zwykłego chłopaka z sąsiedztwa(…) Jeśli o nim nie słyszałeś, musisz być głuchy lub ślepy”.

3. The Glass Prism „The Raven”

Działająca na przełomie lat 60. i 70. amerykańska grupa psychodeliczna The Glass Prism nagrała jedynie dwa albumy, jednakże nas interesuje jeden z nich, „Poe Through the Glass Prism”, ponieważ jest wyraźnie inspirowany twórczością autora „Studni i wahadła”, a niektóre utwory powstały wprost do jego wierszy. Tak jest z zamieszczonym tu „Krukiem”, który stał się największym przebojem zespołu. Warto odsłuchać również „The Conqueror Worm” do wiersza „Robak Zdobywca”.

4. The White Stripes „Red Death At 6:14”

Pamiętacie „okropną i zgubną” zarazę, przed którą nieustraszony i przezorny książę Prospero skrył się w niedostępnym klasztorze na kartach „Maski Czerwonego Moru”? The White Stripes opowiedzieli tę historię po swojemu.

5. Antony and the Johnsons „The Lake”

W 2004 roku grupa Antony and the Johnsons zrealizowała trzyutworową ep-kę „The Lake”. Tytułowe nagranie powstało do wiersza „The Lake”. Antony (obecnie: Anohni) przyznaje, że poezję pisarza zna dzięki producentowi Halowi Willnerowi. Największą fascynację wzbudził powyższy utwór ze względu na delikatność i refleksyjność, rzadko spotykaną w twórczości Poego.

6. Omnia „The Raven”

Znany holenderski zespół wykonujący mieszankę pogańskiego folku i muzyki celtyckiej również nagrał własną interpretację „Kruka”. Na Youtube można znaleźć wersję utworu, pod którą podłożono słowa wiersza w tłumaczeniu Władysława Jerzego Krasińskiego, i właśnie ją tutaj publikujemy.

7. Joan Baez „Annabel Lee”

„Annabel Lee”, ostatni ukończony wiersz Edgara Allana Poego, cieszy się wśród muzyków równie dużą popularnością, co „Kruk”. Pierwszą artystką, która ukazała śmierć pięknej Annabel w formie piosenki, była Joan Baez. Utwór znalazł się na albumie z 1967 roku zatytułowanym po prostu „Joan”.

8. Black Rebel Motorcycle Club „Annabel Lee”

To pierwszy utwór w karierze Black Rebel Motorcycle Club napisany do gotowego już tekstu. Po skomponowaniu utworu muzycy zdali sobie sprawę, że na pomysł zaśpiewania „Annabel Lee” wpadło już dziesiątki, o ile nie setki artystów. Chcieli wyrzucić utwór, ale uznali, że jest lepszy od wszystkich pozostałych, zamieścili go więc na albumie „Beat the Devil’s Tattoo” (w edycji dostępnej jedynie na iTunes w przedsprzedaży). Co ciekawe, sam tytuł płyty też został zaczerpnięty z twórczości Poego, a konkretnie z jednego ze zdań w noweli „Diabeł na wieży”.

9. Peter Hammill „Sleeper”

Założyciel otoczonej kultem przez fanów progresywnego rocka grupy Van der Graaf Generator nie poprzestał na stworzeniu jednego utworu, skomponował całą rock operę opartą na „Zagładzie domu Usherów”. Nie przeszkodziło mu to wykorzystać w kompozycjach również innych dzieł Poego. W najbardziej znanym utworze z płyty, w „Sleeper”, śpiewa słowa pochodzące z drugiej połowy wiersza „Uśpiona”. Teatralny głos Hammilla i brzmienie organów nadają mu żałobnej, gotyckiej mocy pierwowzoru literackiego.

10. Mount Shasta Collective „The Bells”

Niemieccy postmetalowcy z Mount Shasta Collective na swojej ostatniej płycie „Beast” (z 2015 roku) zamieścili utwór skomponowany do wiersza „Dzwony”. Jak możecie wywnioskować z klimatu utworu, muzycy pominęli dzwony weselne z drugiej strofy tekstu i skupili się na jego dalszej, mrocznej odsłonie.

11. MC Lars „Flow Like Poe”

„Nawijać” tak, jak Edgar Allan Poe, chciałby amerykański raper MC Lars, który nagrał całą ep-kę dedykowaną pisarzowi. Jeden z utworów, „Flow Like Poe”, zilustrowano nawet humorystycznym teledyskiem. Skąd zainteresowanie Poem? „Gdy studiowałem literaturę na uczelni, podobało mi się w jego twórczości, że pisał rzeczy do czytania na głos. Wierzył w magię dźwięku i rymu, ponieważ myślał o poezji jako kulturze ustnej. Do tego samego w społeczeństwie i kulturze zmierza hip-hop” – tłumaczy raper.

12. Ahab „Evening Star”

Wystarczy spojrzeć na nazwę niemieckich funeral doom metalowców, aby zrozumieć, że literatura to jedna z ich najważniejszych inspiracji. Panowie Christian Hector i Daniel Droste wraz z kolegami sięgają jednak nie tylko po twórczość Hermana Melville’a, ale także innych klasyków. Płyta „The Gigant” to muzyczna adaptacja jedynej powieści Edgara Allana Poego „Przygody Artura Gordona Pyma”. Powyższy utwór to jedynie bonus na winylowym wydaniu krążka, ale jest o tyle ciekawy, że skomponowany został w całości do wiersza „Wieczorna gwiazda”.

Zebrał i opracował: Artur Maszota

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia