12 miejsc w Warszawie związanych z sagą „Hotel Varsovie” Sylwii Zientek

7 czerwca 2017


W awanturniczej sadze miejskiej „Hotel Varsovie” Sylwia Zientek przybliża pełną fascynujących kolei losów historię stolicy naszego kraju na przestrzeni ostatnich 400 lat. Warszawa to miejsce, w którym bohaterowie książki ? rodzina hotelarzy ? przeżywają swoje wzloty i upadki, żyją i umierają, a co najważniejsze ? marzą, ponieważ uważają, że to miasto ma potencjał dla spełnienia ich pragnień. Autorka ma nadzieję, że dzięki „Hotelowi Varsovie” czytelnicy odkryją na nowo naszą stolicę. A wraz z Booklips.pl zaprasza was na wirtualną wycieczkę po mieście śladami bohaterów swej sagi.

Oto 12 miejsc w Warszawie, które odnajdziecie na kartach „Hotelu Varsovie”, wraz z komentarzami Sylwii Zientek:

1. Ulica Długa.

Obecnie część Starego Miasta, w XVII wieku zwana Długim Traktem, była drogą podmiejską, wiodącą do bram Warszawy. Wzdłuż Długiej budowano zajazdy i karczmy. Tam też, pod obecnym numerem 30, zlokalizowany był powieściowy hotel Varsovie.

2. Rynek Starego Miasta.

To miejsce, gdzie nieustannie któryś z bohaterów sagi stawia swoje kroki. W XVII wieku na środku rynku znajdował się ratusz Starej Warszawy (zburzony w 1818 r.). W budynku tym rozgrywa się scena uczty rajców miejskich. W podziemiach ratusza znajdowało się więzienie, w którym przetrzymywano jedną z bohaterek powieści.

3. Ulica Krzywe Koło.

To wąska, krótka uliczka Starego Miasta, w XVII wieku w jednej z kamienic zwanej domem „Pod Lutnią” mieszkał bohater powieści Laurenty Żmij, lutnista kapeli królewskiej na dworze Zygmunta III Wazy.

4. Ulica Rybaki.

W dawnych wiekach była zabudowana chatami rybaków, obok których wiodła droga do portu nad Wisłą, skąd przeprawiano się na praski brzeg.

5. Bazylika Archikatedralna Św. Jana Chrzciciela przy Świetojańskiej (kiedyś Grodzkiej) na Starym Mieście.

To najstarszy kościół Warszawy, zbudowany na przełomie XIII/XIV w. Jedno z najważniejszych miejsc na mapie miasta. Pojawia się w powieści wielokrotnie.

6. Kościół zakonu augustianów pod wezwaniem Świętego Marcina przy ulicy Piwnej.

Jeden z najstarszych kościołów Starej Warszawy. Świątynia ta była miejscem, gdzie pod płytami podłogowymi chowano zmarłych muzyków. Tutaj muzycy modlili się do swojej patronki świętej Cecylii. Miejsce to pojawia się w powieści kilkukrotnie.

7. Zamek Królewski.

Siedziba króla, miejsce gdzie odbywały się sejmy i gdzie za panowania Władysława IV w XVII wieku mieściły się teatr i specjalna scena operowa.

8. Pałac Kazimierzowski.

Obecnie na terenie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. W czasach Wazów był otoczony pięknym ogrodem i pełnił rolę willi królewskiej, najpierw zamieszkiwany przez siostrę Zygmunta III Wazy ? Anne, później przeznaczony na potrzeby małżonki króla Władysława IV Marii Gonzagi (zwany wówczas Villa Regia).

W tym miejscu mieszka i pracuje bohaterka powieści, Kalina. Jako aptekarka służy Annie Wazównie. Tam też poznaje swoją wielką miłość ? Joachima Żmijewskiego, brata lutnisty Laurentego.

9. Praga (oraz Saska Kępa).

Do 1917 roku były terenami położonymi poza Warszawą. Brzeg wsi Praga w XVII wieku przypominał portowe miasteczko. W licznych karczmach i domach uciech bawili się mieszkańcy Starej Warszawy. Z kolei Saska Kępa w XIX w. była miejscem rekreacyjnym, dokąd płynęli warszawianie spędzić wolny czas w sielskich okolicznościach przyrody, zabawić się i zjeść raki, z których słynęły tamtejsze karczmy.

10. Teatr Narodowy.

To miejsce, do którego często uczęszczali na spektakle teatralne i operowe XIX-wieczni bohaterowie powieści.

11. Ogród Saski.

W czasach opisywanych przez Bolesława Prusa w ?Lalce? (lata 70. XIX w.) zwany był salonem Warszawy. Tam odbywano kwesty dobroczynne, tam flirtowano i tam chodzono pochwalić się nową suknią. Miejsce często gości na kartach powieści.

12. Kino Iluzjon i Cafe Iluzja na skwerze Słonimskiego pod numerem 50 a (Stary Mokotów).

Tutaj rozgrywa się częściowo akcja współczesnej części „Hotelu Varsovie”. Tutaj właśnie prawnik zajmujący się odzyskiwaniem warszawskich nieruchomości spotyka się ze swoją klientką, która chce odzyskać prawa do nieruchomości przy Długiej.

Wciągająca podróż do świata rodzinnych tajemnic i miasta sprzed lat. ?Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty? to pierwszy tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Warszawa, XXI wiek. Dana Zmijewski przyjeżdża do Warszawy, by z pomocą młodego prawnika odzyskać rodzinną kamienicę przy ulicy Długiej, w której niegdyś przez wieki mieścił się hotel. Nie ma pojęcia, jaką historię skrywają w sobie dawne mury. Warszawa, XIX wiek. Eleonora Żmijewska, córka właściciela mieszczącego się przy ulicy Długiej hotelu, wiedzie wzorowe życie panienki z dobrego domu. Dzieląc czas między szykowne rauty i pracę dobroczynną, z drżeniem serca i lekkim niepokojem oczekuje na oświadczyny wskazanego przez rodziców kandydata do jej ręki. Jednak wraz z nagłym i niespodziewanym samobójstwem ojca pogodny świat Eleonory wali się w gruzy. W obliczu grożącego hotelowi bankructwa, histerii matki i lekkomyślności brata utracjusza młoda kobieta jest jedyną nadzieją na ocalenie wielowiekowego rodzinnego dziedzictwa. Warszawa, XVII wiek. Lutnista Kapeli Królewskiej Laurenty Żmij marzy o otworzeniu własnego zajazdu przy nowym warszawskim trakcie zwanym Długim. Jednak nękające miasto klęski i sprzeciw jego energicznej, stanowczej połowicy sprawiają, że mężczyzna musi odłożyć swoje plany. Do czasu, aż los postawi na jego drodze piękną, inteligentną i charakterną Kalinę, obdarzoną niezwykłym talentem kulinarnym, młodszą siostrę żony Laurentego? Tylko czy Żmij będzie w stanie pokonać rzuconą na cały jego ród klątwę?

fot. Sylwia Zientek (jeśli nie opisano inaczej)

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: zestawienia