10 zasad lepszego pisania wg Zadie Smith

20 października 2012


Dwa lata temu brytyjska pisarka Zadie Smith została poproszona o sporządzenie listy porad, które pomogą młodym autorom w lepszym pisaniu. Smith przygotowała zestawienie, które znakomicie łączy w sobie praktyczne i filozoficzne aspekty „bycia pisarzem”.

Oto 10 zasad lepszego pisania autorstwa Zadie Smith:

1. Kiedy jeszcze jesteś dzieckiem, pamiętaj o czytaniu wielu książek. Spędzaj więcej czasu na robieniu tego niż czegokolwiek innego.
2. Kiedy dorośniesz, spróbuj czytać swoje teksty tak, jakby czytał je ktoś obcy albo jeszcze lepiej ? wróg.
3. Nie idealizuj swojego ?powołania?. Można albo pisać dobre zdania, albo nie można. Nie ma żadnego ?pisarskiego stylu życia?. Liczy się tylko to, co pozostawisz na kartce.
4. Unikaj swoich słabości, ale nie wmawiaj przy tym sobie, że rzeczy, których nie możesz zrobić, nie są warte zrobienia. Nie maskuj zwątpienia w siebie pogardą.
5. Zostaw przyzwoity odstęp czasu pomiędzy pisaniem czegoś a redagowaniem.
6. Unikaj klik, grup i paczek. Obecność tłumu nie uczyni twojego pisania ani trochę lepszym niż jest.
7. Pracuj na komputerze, który jest odłączony od Internetu.
8. Chroń przestrzeń, w której piszesz, i czas, jaki na pisanie poświęcasz. Trzymaj każdego z daleka od tego, nawet ludzi, którzy są najważniejsi dla ciebie.
9. Nie myl nagród z osiągnięciami.
10. Mów prawdę, w jakikolwiek zawoalowany sposób byś chciał ? ale rób to. Pogódź się z dożywotnim smutkiem, że nigdy nie będziesz usatysfakcjonowany.

Smith to jedna z najbardziej cenionych brytyjskich pisarek młodego pokolenia. Międzynarodową sławę przyniosła jej debiutancka powieść „Białe zęby”. W samej Wielkiej Brytanii książka rozeszła się w nakładzie ponad półtora miliona egzemplarzy, a prawa do tłumaczenia sprzedano do trzydziestu kolejnych krajów. Pod koniec sierpnia 2012 roku ukazała się najnowsza, czwarta powieść pisarki zatytułowana „NW”.

fot. Pascal Saez / 2012 Edinburgh International Book Festival

Tematy: , , , ,

Kategoria: zestawienia