10 ulubionych książek Patricka Modiano

23 października 2014

10-ulubionych-ksiazek-modiano
Wzmożone zainteresowanie Patrickiem Modiano, po ogłoszeniu decyzji Akademii Szwedzkiej o przyznaniu pisarzowi Nobla, sprawiło, że dziennikarze zajrzeli do swoich archiwów w poszukiwaniu ciekawostek na temat tegorocznego laureata nagrody. Magazyn „Télérama” przypomniał, że w 2009 roku Modiano znalazł się wśród stu francuskich pisarzy, których poproszono o wybranie swoich 10 ulubionych książek.

Co czyta noblista w swoim paryskim gabinecie wypełnionym po brzegi książkami? Przekonajcie się poniżej. Oto 10 ulubionych książek Patricka Modiano:

1. „Dzieje Tristana i Izoldy”
2. William Szekspir „Sen nocy letniej”
3. Antoine Prévost „Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut”
4. Charles Baudelaire „Kwiaty zła”
5. Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara”
6. Honoré de Balzac „Stracone złudzenia”
7. Charles Dickens „Wielkie nadzieje”
8. Iwan Bunin „Życie Arseniewa”
9. Thomas Mann „Czarodziejska góra”
10. Malcolm Lowry „Pod wulkanem”

Urodzony w 1945 roku Patrick Modiano jest jednym z czołowych francuskich pisarzy. Jego powieści przełożono na 36 języków. Opisuje w nich zazwyczaj życie zwykłych ludzi postawionych w obliczu tragicznych wydarzeń z kart historii. Wiele miejsca w twórczości Modiano zajmuje okupacja Paryża w czasie II wojny światowej. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za „sztukę pamięci, którą przywołał najbardziej nieuchwytne losy człowieka i odsłonił świat życia podczas okupacji”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia