10 ulubionych książek Eugene’a Hütza z Gogol Bordello

26 marca 2018


Urodzony na Ukrainie, a mieszkający obecnie w USA Eugene Hütz znany jest przede wszystkim jako lider cygańsko-punkowej grupy Gogol Bordello. Niektórzy mogą jednak również kojarzyć jego dokonania aktorskie ? wystąpił m.in. w ekranizacji powieści „Wszystko jest iluminacją” Janathana Safrana Foera. Już nazwa zespołu, w którym występuje, odnosząca się do rosyjskiego poety Nikołaja Gogola (oraz potocznej nazwy domu publicznego), wskazuje, że literatura nie jest mu obca. W wywiadzie udzielonym cztery lata temu „PopMatters” muzyk powiedział, że często otwiera książkę i zaczyna czytać od środka, a jeśli środek mu się spodoba, przeskakuje do końca, a następnie przechodzi do początku. Potem w głowie układa sobie treść w całość. Trudno powiedzieć, czy w podobny sposób podchodził do swoich ulubionych lektur, ale warto zapoznać się z listą 10 książek, które poleca, wraz z krótkimi komentarzami.

1. Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”

Powieść o nieprzemijającej sile, w której system, buntownicy i ezoterycy wchodzą w interakcję w najbardziej innowacyjny sposób. Dobrzy faceci przegrywają, ale zamiast tego zyskują coś cenniejszego niż zwycięstwo. Napisana w latach katastrofalnego tworu, jakim był system sowiecki ? ale na zawsze ważna.

2. Eskhart Tolle „Potęga teraźniejszości”

Ta jest niezła, choć często durnie przeoczana jako „jakieś newage’we gówno”, ale w rzeczywistości to całkiem dobre narzędzie do zburzenia waszego ego… Jeśli się interesujecie takimi rzeczami. Od tego całego newage’owego gówna odróżnia ją to, że jest w 100 procentach oparta na doświadczeniu.

3. David Wilcock „The Ascension Mysteries: Revealing the Cosmic Battle Between Good and Evil” (z ang. „Tajemnice Wniebowstąpienia: Odkrywanie kosmicznej bitwy między dobrem a złem”)

Ta książka zaczyna się tam, gdzie Graham Hancock zakończył „Ślady palców bogów”, ze starożytnymi cywilizacjami i nauką o świadomości. Ci, którzy szperali w innych książkach Wilcocka i nadal nie spierdolili w panice, odkryją, że tym razem dał czadu. Częścią jego magnetyzmu jest to, w jaki sposób włada językiem i konstruuje zdania, jakie nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.

4. Robert Louis Stevenson „Klub samobójców”

Wydaje się być niedoceniana przez współczesnych pisarzy i czytelników, ale to prawdopodobnie jedna z najbardziej zajmujących i klasycznych lektur w literaturze detektywistycznej. Pamiętajmy, że była wystarczająco wpływowa, aby zainspirować Arthura Conana Doyle’a do stworzenia Sherlocka Holmesa i Watsona, którzy oparci zostali na głównych bohaterach tej książki.

5. Gregory David Roberts „Shantaram”

Ta powieść spotkała się z pewną krytyką za to, że opisana w niej historia nie była do cna prawdziwa ? jakby coś takiego było zadaniem powieściopisarza. To niezwykła opowieść o australijskim uciekinierze z więzienia, który stał się lekarzem środowiskowym, i jego niesamowitych przygodach w slumsach, Bollywood i różnych obszarach podziemnego światka. Czy to prawda, czy nie, po prostu pamiętajmy, że czytamy książkę ? bo gdybyśmy chcieli wskoczyć do prawdziwego wulkanu, to byśmy to zrobili.

6. Erich Fromm „O sztuce miłości”

Zawsze dobrze jest wrócić do tej książki, aby upewnić się, jak niesamowicie odkrywczy był Erich Fromm w tych wszystkich pornograficznych opisach miłości w naszej kulturze.

7. Laozi „Daodejing”

Mówi się, że starożytne teksty zaczynają tracić na znaczeniu w naszym coraz bardziej zaganianym świecie, że napisano je w okolicznościach bardzo, bardzo odległych od naszych. Być może, ale nie w tym przypadku: „Podejmij zamiar, a następnie stań po środku, a wszystkie te rzeczy przyjdą do ciebie”.

8. Lars Muhl „The law of light: The Aramaic mystery” (z ang. „Prawo światła: Aramejska zagadka”)

Minęło już 2000 lat, ale ludzie wciąż o tym dyskutują. Aby rozwikłać historię Jezusa Chrystusa Zbawiciela, holenderski mistyk Lars Muhl zastosował unikatowe podejście, dekodując nauki Jezusa poprzez zanurzenie się w oryginalnym języku aramejskim. Kluczem do tego jest psychologia transpersonalna. Autor wskazuje, że całe nauczanie zostało przetłumaczone w sposób nie do przyjęcia i tak jest rozumiane. Istnieje opinia, że przeszkodą jest język jako taki. Ta książka jest mocnym argumentem za tym.

9. Charles Bukowski „What Matters Most Is How Well You Walk Through the Fire” (z ang. „Najważniejsze jest to, jak dobrze przechodzisz przez ogień”)

Tę książkę z wierszami Bukowskiego wożę ze sobą po całym świecie od 15 lat. Napisana jest ręką bezpośrednio połączoną z jego sercem, a pielęgnuje poezję, która prawie nie ma szans na przetrwanie gdzie indziej.

10. Jonathan Shaw „Scab vendor: confessions of a tattoo artist” (z ang. „Sprzedawca strupów: wyznania tatuażysty”)

Niesamowita rock’n’rollowa lektura autorstwa legendarnego tatuażysty. Te autobiograficzne rozdziały weterana subkultury opisują epokę, w której autentyczne postacie wciąż rządziły światem, gdy charyzma, afirmacja życia i awanturnicza brawura nadal coś znaczyły. Opisuje spotkania z niesamowitymi ludźmi, takimi jak Iggy Pop. Znakomita.

Na zdjęciu powyżej Eugene Hütz recytuje poezję Williama Blake’a podczas koncertu Gogol Bordello. Listę dziesięciu ulubionych książek muzyk sporządził na prośbę nowojorskiej księgarni One Grand, która sprzedaje jedynie książki polecane przez znane osobistości.

Zebrał i opracował: Artur Maszota
fot. MusicNewsWeb, Gogol Bordello
źródło: One Grand Books

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia