10 najlepszych zagranicznych ekranizacji książek wg Karoliny Korwin Piotrowskiej

16 lutego 2016

ekranizacje-piotrowskiej-zagranica
Duża część zawodowego życia Karoliny Korwin Piotrowskiej poświęcona jest sztuce filmowej. To ona firmowała swoim nazwiskiem nietuzinkową kolekcję filmów „Rebel Rebel”, prowadziła programy „Kino, kanapa, książki” i „Filmidło”. Z okazji premiery „Krótkiej książki o miłości” dziennikarka zgodziła się wybrać dla naszych czytelników swoje ulubione ekranizacje. Każdy, kto pasjami ogląda filmy, wie, że wybór kilku najlepszych tytułów z przebogatej światowej kinematografii jest w zasadzie niemożliwy. Dlatego Karolina skupiła się jedynie na produkcjach zagranicznych.

ekranizacje-piotrowskiej1

1. „Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola na podstawie powieści Mario Puzo. Podręcznikowy przykład tego, jak zrobić wybitną adaptację filmową, potrzeba do tego „tylko” kilku rzeczy; reżyser – tutaj wówczas głodny sukcesu i ambitny hollywoodzki wilczek, człowiek, dla którego (co pokazało kręcenie tego filmu) nie ma rzeczy niemożliwych; materiał literacki – w tym wypadku fenomenalna saga napisana z pazurem przez Puzo; genialni aktorzy – tutaj Pacino, Brando, Duvall w rolach mocno i wiarygodnie nakreślonych w literackim pierwowzorze oraz temat, czyli coś, co kochają wszyscy: wielopokoleniowa, epicka saga rodzinna, kulisy pewnej wielkiej mafijnej kariery, walka o władzę i pieniądze oraz spokój rodziny i miłość, która zawsze przegrywa z karierą.

ekranizacje-piotrowskiej2

2. „Imię róży”, reż. Jean-Jacques Annaud na podstawie bestselerowej i dzisiaj kultowej powieści Umberto Eco – na długo przed Danem Brownem historia była modna i czytana w wersji pop. Tu mamy średniowieczne opactwo, kolejne mordy na ciekawskich klerykach, czającą się wszędzie tajemnicę, stare manuskrypty z ukrytą w nich tajemnicą i Seana Connery?ego w roli średniowiecznego Jamesa Bonda w habicie. No i jedną z najmocniejszych i najpiękniejszych scen erotycznych w historii kina, pomiędzy młodym klerykiem i żebraczką?

ekranizacje-piotrowskiej3

3. „Podziemny krąg” – Brad Pitt, Edward Notron i Helena Bohnam Carter w wirtuozowskiej i ociekającej od krwi, potu, przemocy i poczucia zagrożenia adaptacji powieści Chucka Palahniuka pod tytułem „Fight Club” w reżyserii Davida Finchera. Dawanie w mordę po tym filmie w kinie już nigdy nie będzie takie samo.

ekranizacje-piotrowskiej4

4. „Milczenie owiec” – film Jonathana Demme na podstawie powieści Thomasa Harrisa. Fenomenalna kreacja Anthony?ego Hopkinsa w roli wybitnie inteligentnego, wyrafinowanego mordercy-kanibala-intelektualisty i wielbiciela klasycznej muzyki oraz sztuki włoskiego renesansu i Jodie Foster jako młoda, spłoszona do pewnego momentu agentka FBI, która jako jedyna odkrywa z nim nić porozumienia, opartą na wzajemnej fascynacji, strachu i?szacunku.

ekranizacje-piotrowskiej5

5. „Firma” – film Sydneya Pollacka na podstawie powieści Johna Grishama. Może po nim odechcieć się zostać eleganckim prawnikiem w bogatej korporacji albo kancelarii, która jawi się tutaj jako doskonale wyposażony i opłacany obóz przetrwania, z którego nie ma ucieczki. Doskonały Tom Cruise w roli żółtodzioba zwabionego przez dom, pensję, samochód i wielką karierę i Gene Hackman jako prawnik, który musi stawić mu czoła? w pojedynku na śmierć i życie.

ekranizacje-piotrowskiej6

6. „Lot nad kukułczym gniazdem” – film Milosa Formana na podstawie powieści Kena Keseya o tym, jak pewien spryciarz (Genialny Jack Nicholson) myślał, że pobyt w zakładzie dla nerwowo chorych będzie niemal jak wakacje od życia, kary i odpowiedzialności, a okazał się obozem przetrwania w miejscu, gdzie nikt nie znosi sprzeciwu, ludźmi rządzi się za pomocą strachu i pozwoleń na oglądanie telewizji oraz ton wciskanych im tabletek. Co ciekawe, wielu pacjentów jest tam dobrowolnie?

ekranizacje-piotrowskiej7

7. „Kochanek” – zmysłowa adaptacja skandalizującej powieści Marguerite Duras dokonana przez Jeana-Jacquesa Annauda. Opowieść o – z dzisiejszej perspektywy – pedofilskim romansie pewnego lubiącego opium, bogatego i przystojnego Chińczyka ze śliczną, nastoletnią, biedną Francuzką, uczennicą szkoły dla panien. Seks, erotyka, zmysłowość, miłość bez szansy na przetrwanie i upalny Sajgon?

ekranizacje-piotrowskiej8

8. „Wielki Gatsby” – adaptacja prozy Scotta Fitzgeralda dokonana w 1974 roku przez Jacka Claytona według scenariusza Francisa Forda Coppoli. Historia o miłości niemożliwej miedzy tajemniczym mężczyzną, który niemal wymyśla siebie od nowa, aby wreszcie zaimponować swej ukochanej, która uwikłana w nieszczęśliwe, acz bogate małżeństwo nie ma dość ikry, by ratować siebie i swoje życie. Eteryczna Mia Farrow i super męski Robert Redford. Miłość na ekranie rzadko jest tak sugestywna.

ekranizacje-piotrowskiej9

9. „Solaris” – adaptacja filmowa prozy Stanisława Lema dokonana przez największego poetę kina, czyli Andrieja Tarkowskiego w 1972 roku. Lem jej nie znosił. Ingmar Bergman, geniusz kina, po obejrzeniu tego filmu uznał, że Tarkowski już przewyższa go reżyserską wirtuozerią. Jeden z najmocniejszych filmów psychologicznych nakręconych w latach 70.

ekranizacje-piotrowskiej10

10. „Tajemnice Los Angeles” – adaptacja mocnej i męskiej prozy Jamesa Ellroya pod tym samym tytułem dokonana przez Curtisa Hansona w 1997 roku. Kevin Spacey, Russel Crowe, Kim Basinger, Guy Pierce i Danny de Vito w mrocznej i nastrojowej opowieści o brutalnym kryminalnym świecie Los Angeles w latach 50.: mafia, policja, szantaż, narkotyki, piękne kobiety oraz walka o władzę i wpływy, a w końcu o to, by przetrwać.

krotka-ksiazka-o-milosciO wielu wymienionych wyżej ekranizacjach (oraz licznych innych filmach) możecie przeczytać w „Krótkiej książce o miłości”, w której Karolina Korwin Piotrowska, unikając hermetycznego języka krytyków filmowych, z pasją i znawstwem oprowadza czytelników po swoich filmowych fascynacjach. „To książka o miłości, ogromnych i niezapomnianych emocjach, które kino wywołuje” ? pisze we wstępie dziennikarka. Jeśli więc jesteście przytłoczeni nadmiarem oferty na filmowych kanałach i w sklepach z filmami, ta książka świetnie sprawdzi się w roli przewodnika. Jak zapewnia autorka, po lekturze książki i obejrzeniu polecanych filmów „będziecie wiedzieć, co to znaczy złożyć komuś propozycję nie do odrzucenia, o co chodzi z głową konia w łóżku, dlaczego paryskie tango wzbudza dreszcze, jak pewna maska zyskała status kultowej i jaki film o wojnie jest najlepszy na świecie”. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

fot. Agnieszka K. Jurek

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia