10 najciekawszych komiksów ze świata „Gwiezdnych wojen”
Odwieczna walka dobra ze złem, pragnienie miłości, mierzenie się z własnym dziedzictwem, ochrona galaktyki, niebezpieczne misje szpiegowskie, zabawne losy dwójki droidów i… zaskakująca kradzież jachtu Imperatora! Uniwersum „Star Wars” mieni się bogactwem nieprawdopodobnie zróżnicowanych historii. Które z nich szczególnie warto poznać? Przed wami zestawienie dziesięciu polecanych przez nas komiksów ze świata „Gwiezdnych wojen” ? zarówno z nowego, jaki i starego kanonu ? prawdziwe klasyki oraz zupełnie premierowe opowieści. Otwórzcie się na moc!
Star Wars – Legendy (Dark Horse):
1. „Star Wars ? Mara Jade: Ręka Imperatora” (scen.: Michael A. Stackpole, Timothy Zahn; rys.: Carlos Ezquerra)
Mara Jade to jedna z najbardziej fascynujących bohaterek gwiezdnej sagi, która po raz pierwszy pojawiła się w 1991 roku na kartach powieści „Dziedzic Imperium” Timothy’ego Zahna. Rudowłosa piękność była lojalną współpracowniczką Imperatora, później przemytnikiem, rycerzem Jedi i… żoną Luke?a Skywalkera. Komiksowa opowieść koncentruje się na ostatnim etapie rządów Palpatine?a i pierwszych dniach po jego śmierci. Wydarzenia ujęte w szpiegowsko-detektywistycznej formule przedstawione są z perspektywy tytułowej heroiny. Żywiołowo prowadzona akcja, detaliczne rysunki, wciągająca fabuła ? moc jest w tym silna.
2. „Star Wars Legendy: Najlepsze opowieści” (różni autorzy)
Zbiór dziewięciu krótkich, nieoczywistych komiksów, którego tytuł jest znamienny. Znajdziemy w tej antologii podniosłe opowieści rozgrywające się na kilka tysięcy lat przed wydarzeniami z filmowej sagi („Niewidzialny, niesłyszalny” oraz „Cienie i światło”), ale także historie utrzymane w jawnie humorystycznej konwencji (choćby „Apokalipsa na Endorze” i „Rozbitkowie”). Pasjonujące jest również śledzenie zmagań zwykłego szturmowca na froncie („Żołnierz”) czy poznanie niebezpiecznej misji Jedi rozgrywającej się w trakcie legendarnych Wojen Klonów („Raczej ciemność widoma”). Fascynujące, różnorodne przygody.
3. „Star Wars ? Karmazynowe Imperium” (scen.: Mike Richardson, Randy Stradley; rys.: Paul Gulacy; tusz: P. Craig Russell)
Historia krwawej zemsty, ślepej lojalności i nietrwałych sojuszy. Co ciekawe, w komiksie głównymi bohaterami uczyniono dwójkę Imperialnych Gwardzistów, przedstawicieli osobistej straży Sidiousa. Fabuła zbudowana jest na interesującym konflikcie ? Kir Kanos próbuje dopaść Carnora Jaxa, nowego przywódcę pozostałej części Imperium, a to dlatego, iż Jax zdradził odrodzonego Imperatora. Podział na jasną i ciemną stronę mocy jest tu nieoczywisty, gdyż w intrydze pojawia się również miejsce dla stronnictwa Nowej Republiki… „Karmazynowe Imperium” to propozycja interesująca również ze względu na wiele nawiązań do innych dzieł z rozszerzonego wszechświata „Gwiezdnych Wojen”.
4. „Star Wars – Darth Vader i widmowe więzienie” (scen.: Haden Blackman; rys.: Agustin Alessio)
Dzieje Anakina Skywalkera/Dartha Vadera, potężnego, wewnętrznie skonfliktowanego (anty)bohatera, są niezwykle inspirujące. Był uczniem dobra, stał się mistrzem zła, zaś jego życie naznaczyły cierpienie i tragedia. Fascynująco wypada w tym kontekście historia, w której Vader, wspólnie z niepełnosprawnym, zagadkowym porucznikiem Lauritą Tohmem, musi powstrzymać spisek przeciwko Imperatorowi. Wyraziście nakreślone postacie, nastrój grozy i terroru, nieoczywiste machinacje, a do tego perfekcyjna, realistyczna warstwa wizualna. Wciągająca opowieść o ambicji, honorze i władzy… nad życiem.
5. „Star Wars – Mroczne Imperium” (scen.: Tom Veitch; rys.: Cam Kennedy)
Jedna z najbardziej mrocznych, ale i kontrowersyjnych, przez co naturalnie fascynujących opowieści w starym kanonie. Bo jakże inaczej rozpatrywać epizod, w którym Luke Skywalker musi ponownie oprzeć się przejściu na ciemną stronę mocy? Moralny problem jest złożony, bowiem do życia powraca Imperator, który raz jeszcze chce przejąć władzę nad całą galaktyką. Czy w obliczu walki ostatecznej można poświęcić czystość własnego sumienia? Zatarcie granicy pomiędzy dobrem a złem prowokuje do licznych refleksji, natomiast wizualia hipnotyzują ? zwłaszcza przez przygnębiającą tonację barw. Dojrzała, bezkompromisowa i zaskakująca opowieść.
Star Wars – Nowy kanon (Marvel):
6. „Star Wars Komiks – Lando” (scen.: Charles Soule; rys.: Alex Maleev)
Hazardzista, kobieciarz, ryzykant, łajdak, który… potrafi jednak zdobyć się na prawdziwe honorowe czyny wobec swoich bliskich. Oto Lando Calrissian. Komiks traktujący o jego solowych przygodach można byłoby scharakteryzować jako historię awanturniczą, w której nie brakuje kosmicznego, dzikiego humoru. Choćby dlatego, że Lando, któremu towarzyszą między innymi kotowate klony, postanawia przejąć osobisty jacht Imperatora. Ten komiks to ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń, w których uwidacznia się siła osobowości czarnoskórego bohatera. Zawrotna akcja i sytuacyjny humor potrafi wciągnąć bez reszty.
7. „Star Wars Komiks – Walka na Księżycu Przemytników” (scen.: Jason Aaron; rys.: Stuart Immonen)
Wyprawa na Nar Shadda, tytułowy księżyc przemytników, jest naprawdę niebezpieczna. Młody Skywalker musi konfrontować się na gladiatorskiej arenie, udowadniając swoje umiejętności, ale również mentalną siłę. W komiksie znalazło się także miejsce na przedstawienie historii szkatułkowej ? opowieści z dzienników Bena Kenobiego ? jak i elementy humorystyczne ? zabawny duet Chewbacci i C-3PO czy dosyć niespodziewany wątek z… żoną Hana Solo. Sugestywna gra światłocieniem, wierne oddanie wizerunków filmowych bohaterów, gwiezdnowojenny nastrój ? kolejna historia godna rekomendacji.
8. „Star Wars Komiks – Księżniczka Leia” (scen. Jason Aaron; rys.: John Cassaday)
Księżniczka i senator Alderaanu, niewiasta silna mocą ? podobnie jak jej ojciec, brat i syn ? musiała wielokrotnie wykorzystywać swój oratorski talent. Jednak kim jest ona dla zwykłych żołnierzy Rebelii? Ta opowieść przedstawia nieoczywisty wizerunek pięknej Lei, która musi przecież żyć ze świadomością, iż jej rodzinna planeta została na dobre unicestwiona. W komiksie nie brakuje skrajnie niebezpiecznych misji, bohaterowie muszą radzić sobie z dylematami ? wybierać pomiędzy sercem i rozumem ? a zmagania księżniczki nieustannie angażują i wzbudzają refleksje. Elegancka kreska oraz stonowana kolorystyka dopełniają dzieła.
9. „Star Wars Komiks – Darth Vader: Cienie i tajemnice” (scen.: Kieron Gillen, rys.: Salvador Larroca)
Odzyskać zaufanie Lorda Sidiousa oraz znaleźć rebelianta odpowiedzialnego za zniszczenie Gwiazdy Śmierci ? oto główne zadania, które stoją tym razem przed Vaderem. Historia jest dynamiczna i naprawdę frapująca, ponieważ koncentruje się na skomplikowanych śledztwach. Da się to zauważyć szczególnie w kontekście odkrywania tożsamości Luke?a ? mroczny Lord nie wie jeszcze (choć pewnie przeczuwa), że ten blondwłosy chłopak wrażliwy na moc faktycznie może być jego synem. Zagmatwane intrygi, znakomite kadrowanie, żywiołowe przedstawienie pojedynków… i tajemnice, które warto rozwiązać.
10. „Star Wars Komiks – Darth Vader i jego wojna z rebelią” (scen.: Kieron Gillen; rys.: Salvador Larroca)
Mroczny Lord, którego pozycja po kilku znaczących porażkach, w tym przede wszystkim bitwie o Yavin, uległa degradacji, miał już okazję pojedynkować się z Lukiem Skywalkerem. W tej historii możemy zobaczyć, w jaki sposób Vader radzi sobie z własnymi klęskami, gdzie szuka sojuszników, a także co ciąży na jego zniszczonym sumieniu… W komiksie pojawia się nowa postać ? niebywale charakterna doktor Aphra, kosmiczna archeolog, której towarzyszy łowca nagród Czarny Krrsantan oraz para morderczych droidów ? Triple Zero oraz Bee-Tee. Wyraziste grafiki, stonowana kolorystyka i nowy epizod w życiu Vadera.
Objaśnienie: Pod nazwą „Star Wars – Legendy” wydawane są obecnie komiksy, które były publikowane do 2014 roku. Tworzyły one ? wraz z powieściami, grami komputerowymi i innymi środkami przekazu ? tzw. Expanded Universe, czyli rozszerzony wszechświat „Gwiezdnych wojen”. Po przejęciu przez koncern Disneya marki „Star Wars” i praw do jej zarządzania, zdecydowano się zrezygnować z kontynuowania projektu i utworzyć tzw. Nowy kanon, który od początku rozwija uniwersum „Gwiezdnych wojen”. Wszystkie nowe gry, animacje, książki i komiksy są wierne jedynie filmom aktorskim i najnowszym serialom animowanym. W Polsce komiksy „Star Wars” ukazują się nakładem wydawnictwa Egmont.
Zebrał i opracował: Marcin Waincetel
TweetKategoria: zestawienia