10 książek, które zabrałaby na bezludną wyspę Tilda Swinton

4 lipca 2016

10-ksiazek-tildy-swinton-1
Zachwyca rolami w ambitnych filmowych produkcjach, nie odmawia udziału w offowych przedsięwzięciach artystycznych, ale pojawia się również w wielkich kinowych przebojach. Ikona stylu i przyjaciółka artystów. Przekonajcie się, z jakimi lekturami nie mogłaby się rozstać Tilda Swinton.

Oto 10 ulubionych książek aktorki:

1. Patrick Dennis „Ciocia Mame”

Historia chłopca, który po stracie rodziców trafia na wychowanie do ekscentrycznej i bogatej ciotki o imieniu Mame. Komentarz Tildy: „Mame, przez kogo marzy ci się być zaadaptowaną?”.

2. Patrick Leigh Fermor „A Time of Gifts”

Zaliczany do najważniejszych pisarzy podróżniczych w Wielkiej Brytanii i określany jako skrzyżowanie Indiany Jonesa z Jamesem Bondem i Grahamem Greene?em. Choć w Polsce nie mieliśmy okazji przeczytać tej książki, za sprawą Fundacji Zeszytów Literackich ukazały się dwie inne godne polecenia pozycje: „Czas milczenia” i „Mani. Wędrówki po Peloponezie”. Komentarz Tildy: „Dla każdego, kto kiedykolwiek fantazjował o wędrowaniu pieszo po całej Europie z plecakiem – w wieku 18 lat w latach 30. Napisana przez wielkiego pisarza i prawdziwego bohatera wśród mężczyzn”.

3. Nancy Mitfor „Love in a Cold Climated”

Druga część wydanej po wojnie trylogii zapoczątkowanej powieścią „W pogoni za miłością”, przedstawiającej barwny, ironiczny i nostalgiczny portret ziemiańskiej rodziny. Serię planuje opublikować na polskim rynku wydawnictwo Czytelnik. Pierwszy tom ukaże się już we wrześniu. Komentarz Tildy: „Lady Montdore: jedna z najwspanialszych kreacji w literaturze angielskiej, wuj Matthew: kolejna, Cedric: jeszcze następna. Szaleństwa i pasje angielskiej arystokracji całkiem nieźle połączone w jedno”.

10-ksiazek-tildy-swinton-2

4. James Salter „Lata świetlne”

Historia rozpadu na pozór zgodnej i szczęśliwej rodziny. Komentarz Tildy: „Wytworne amerykańskie małżeństwo widziane z góry. To rodzaj wykwintnej opowieści grozy o trupiej elegancji ludzi kryjących wszystkie swoje niegodziwości. (…) Bardzo, bardzo piękna i bardzo, bardzo smutna”.

5. Charles Dickens „Wielkie nadzieje”

Klasyczna powieść Dickensa o młodym sierocie, który pomaga zbiegłemu więźniowi, co zaważy na jego dalszych losach. Aktorka wraca do lektury tej książki mniej więcej co pięć lat. Komentarz Tildy: „Postacie, których nigdy nie zapomnicie, i lekcja, jaką warto zachować w pamięci na całe życie: być przygotowanym na niespodzianki. Ceń życie, jakie dostałeś. I kochaj Joego Gargery?ego całym sercem”.

6. Robert A. Johnson „Owning Your Own Shadow”

Publikacja cenionego psychoterapeuty i jungisty znanego polskim czytelnikom z książki „Ona. O esencji kobiecości”. Tym razem Johnson zajmuje się ludzką potrzebą posiadania własnego cienia personalnego, co w terminologii Carla Junga oznaczało mroczniejszą stronę psychiki. Komentarz Tildy: „Malutka, ale wartościowa książeczka o rozsądnym równoważeniu psychiki. Niech żyją mroczne rzeczy!”

7. P.G. Wodehouse „The Best of Wodehouse: An Anthology”

Antologia najlepszych nowel i opowiadań angielskiego satyryka. Komentarz Tildy: „Zdania, które można jeść łyżkami. Zabawne jak nic innego na ziemi”.

10-ksiazek-tildy-swinton-3

8. Frank O’Hara „The Collected Poems of Frank O’Hara”

Wybór wierszy amerykańskiego poety. Niektóre z nich ukazały się w Polsce w tomie „Twoja pojedynczość” opublikowanym przez Państwowy Instytut Wydawniczy. Komentarz Tildy: „Radość i życie i więcej życia, i więcej radości i rogi ulic, i Coca Cola, i miłość”.

9. Derek Jarman „Modern Nature”

Dziennik nieżyjącego już brytyjskiego artysty i obrazoburczego reżysera, wieloletniego przyjaciela Tildy. Kiedy w 1986 roku Jarman odkrył, że jest nosicielem wirusa HIV, postanowił założyć ogród przed swoim domkiem i zaczął spisywać dziennik, w którym znalazło się również miejsce na refleksje. Reżyser spogląda wstecz, na swoje dzieciństwo, „coming out” i początki kariery filmowca. Komentarz Tildy: „Radość i życie i więcej życia, i więcej radości i zakładanie ogrodu na kamieniach, i robienie filmów, i miłość”.

10. Sorley Maclean „The Collected Poems of Sorley Maclean”

Wiersze zebrane szkockiego poety uważanego za jednego z ojców gaelickiego renesansu w XX wieku. Komentarz Tildy: „Skoro te angielskie tłumaczenia są tak piękne, możemy sobie tylko wyobrażać, jak znakomite muszą być gaelickie oryginały. Wybitny szkocki poeta z wysp”.

Tilda Swanson wytypowała ulubione książki na prośbę Aarona Hicklina, który w swej nowojorskiej księgarni One Grand każdego tygodnia sprzedaje dziesięć tytułów polecanych przez inną znaną osobistość.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia