10 elementów niezbędnych do napisania bestsellerowego thrillera… albo i nie

25 maja 2012


W latach 90-tych 53-letni stolarz i walczący o uznanie pisarz, John Baldwin, postanowił napisać bestsellerowy thriller medyczny. Spędził kilka lat, analizując najlepsze pozycje z tego gatunku, konsultował się z niektórymi pisarzami Hollywood i agentami, a następnie stworzył formułę 10 elementów niezbędnych rzekomo do stworzenia przebojowego thrillera, którą przypomniano właśnie na łamach dziennika „Huffington Post”:

1. Bohater jest ekspertem.
2. Czarny charakter jest ekspertem
3. Musisz oglądać wszystkie nikczemności, spoglądając „przez ramię” czarnego charakteru.
4. Bohater ma za sobą zespół specjalistów w różnych dziedzinach.
5. Dwoje lub więcej bohaterów w zespole musi się zakochać.
6. Dwoje lub więcej bohaterów w zespole musi umrzeć.
7. Czarny charakter od początku musi skierować swoją uwagę na zespół.
8. Nasz bohater i czarny charakter muszą przeżyć, by walczyć ponownie w sequelu.
9. Wszystkie zgony muszą przebiegać od osoby do grupy: czyli nigdy nie mów, że bomba wybuchła i 15 tysięcy osób zostało zabitych. Zacznij od „Jamie i Suzy byli na spacerze w parku z babcią, gdy ziemia się otworzyła.”
10. Jeśli ugrzęzłeś w fabule, po prostu kogoś zabij.

Po stworzeniu formuły 10 elementów Baldwin nawiązał współpracę z epidemiologiem Johnem Marrem. Ich thriller zatytułowany „The Eleventh Plague: A Novel of Medical Terror” zgarnął niemal 2 miliony dolarów zaliczki (od wydawnictwa HarperCollins oraz z tytułu sprzedaży praw do filmu). I chociaż wydawnictwo poświęciło kolejne 200 tysięcy dolarów na promocję, powieść nigdy nie trafiła na szczyt listy bestsellerów „New York Timesa”, jej nakład dawno jest wyczerpany i nikt nie planuje wznowień.

Tematy: , , ,

Kategoria: zestawienia