10 ciekawostek o serialu „Gra o tron” na 10. rocznicę premiery pierwszego odcinka

19 kwietnia 2021

10 lat temu (dokładnie 17 kwietnia 2011 roku, w Polsce dzień później) na antenie HBO wyemitowany został pierwszy odcinek serialu „Gra o tron” na podstawie sagi George’a R.R. Martina. Na przestrzeni minionej dekady produkcja ta zyskała status jednego z najpopularniejszych i najbardziej lubianych seriali w historii. Z okazji 10. rocznicy wspólnie z HBO przygotowaliśmy zestaw dziesięciu ciekawostek na temat ekranizacji sagi „Pieśni lodu i ognia”.

1. Wszystkie osiem sezonów „Gry o tron” otrzymało szereg nagród i nominacji. Długa lista obejmuje 160 nominacji do nagrody Emmy, z czego udało się zdobyć aż 59 statuetek, a także 8 nominacji do Złotych Globów i jedną statuetkę. Najczęściej wyróżnianą kreacją aktorską była rola Tyriona Lannistera, w którego wcielił się Peter Dinklage. Otrzymał za nią m.in. Złoty Glob i 4 statuetki Emmy, a nominowany był do tej nagrody za występ w każdym sezonie; wyróżniono go także kilkudziesięcioma innymi nominacjami do różnych nagród. Co ciekawe, aktor początkowo nie chciał zgodzić się na udział w projekcie ze względu na gatunek serialu, który mu nie odpowiadał.

2. Produkcja tego jednego serialu, składającego się z 73 odcinków, zajęła ponad 8,5 miliona godzin pracy. W tym czasie wykorzystano ponad 57 300 rekwizytów, stworzono ponad 43 250 efektów specjalnych i ponad 7280 kostiumów. Sceny kręcono na ponad 430 planach, na który pracowało ponad 2000 osób i zagrało ponad 700 aktorów. Zdjęcia do „Gry o tron” kręcone były w dziesięciu krajach – w Irlandii Północnej, Irlandii, Maroku, na Malcie, w Hiszpanii, Chorwacji, Islandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Szkocji.

3. Istnieje oryginalna wersja pilotowego odcinka, która nie została nigdy wyemitowana. Pierwszego pilota wyreżyserował Tom McCarthy. Efekt był jednak tak niezadowalający, że trzeba było odłożyć nakręcony materiał na półkę i ponownie zrealizować zdjęcia. W międzyczasie zmieniła się obsada. W oryginalnym pilocie w Catelyn Stark i Daenerys Targaryen wcieliły się odpowiednio Jennifer Ehle i Tamzin Merchant. Później zostały one zastąpione przez Michelle Fairley i Emilię Clarke. Warto też odnotować, że w tej pierwszej, porzuconej wersji w epizodycznej roli pojawił się George R.R. Martin – jako gość na ślubie Daenerys i Khala Drogo. Niestety sceny tej nie udało się wmontować w nowy materiał. Twórcy serialu zaoferowali później pisarzowi możliwość zagrania w sezonie 8, ale Martin nie skorzystał z zaproszenia, ponieważ pracował nad powieścią „Wichry zimy”.

4. Jeden z aktorów, Ian Whyte, wcielił się w aż pięciu różnych bohaterów w serialu. Wystąpił w roli: białego wędrowca (sezony 1 i 2), Gregore’a Clegane’a (sezon 3), olbrzyma Dongo (sezony 3 i 4), Wun Wuna (sezony 5 i 6) oraz bezimiennego olbrzyma, którego finalnie zabija Lyanna Mormont (sezony 7 i 8). Były też sytuacje odwrotne, gdy dwóch lub więcej aktorów grało jedną postać. W Daaria Naharisa wcielił się Ed Skrein (w 3 sezonie) i Michiel Huisman (w sezonach 4, 5 i 6), Tommena Baratheona odtwarzał Callum Wharry (w sezonach 1 i 2) oraz Dean-Charles Chapman (w sezonach od 3 do 6), podobnie rzecz się miała z jego siostrą Myrcellą (Aimee Richardson w sezonach 1 i 2, Nell Tiger Free w sezonie 5). Natomiast Gregora „Górę” Clegane’a zagrało aż trzech aktorów (Conan Stevens w sezonie 1, wspomniany już Ian Whyte w sezonie 2 i Hafþór Júlíus Björnsson w sezonach od 4 do 8).

5. Kit Harrington (Jon Snow) nie miał zwyczaju zapoznawania się ze scenariuszami kolejnych sezonów „Gry o tron” przed pierwszym wspólnym czytaniem z pozostałą częścią obsady. Zdarzało mu się przez to wzruszać i płakać w trakcie czytania. Oczywiście były też sytuacje odwrotne – na przykład wtedy, gdy jako jeden z nielicznych dowiedział się, co czeka jego bohatera w szóstym sezonie. Tajemnicy tej nie miał nikomu ujawniać, jednak pewnego dnia dopuścił się wykroczenia na drodze. Policjant z drogówki, który był fanem serialu, dał mu ultimatum: albo powie, jaki los czeka Jona Snowa, albo przyjmie karę. Harrington wolał wyjawić sekret.

6. Aż do swojej ekranowej śmierci, Kristian Nairn (Hodor) przez cały serial nosił na plecach Isaaca Hempsteada Wrighta (Bran Stark). Chociaż zdjęcia do pierwszego sezonu rozpoczęły się, gdy młody aktor miał zaledwie 9 lat, dla Nairna największym wyzwaniem okazała się nie tyle rosnąca z czasem waga młodego kolegi, co fakt, że Isaac w kółko nucił mu do ucha piosenki z animacji „Spongebob”.

7. Na planie zdjęciowym krążyła plotka, że gdy ktoś z głównej obsady miał pożegnać się z serialem, zapraszany był przez producentów na kolację. Aktorzy żartowali, że wystarczy nie przyjmować zaproszenia od Davida Benioffa i D.B. Weissa, żeby jego postać dalej żyła.

8. W ciągu wszystkich sezonów na planie serialu pojawiło się gościnnie wielu muzyków. Byli to m.in. Ed Sheeran, członkowie zespołu Mastodon (Brann Dailor, Bill Kelliher i Brent Hinds), perkusista Coldplay (Will Champion), członkowie zespołu Sigur Ros (Jónsi, Georg Hólm, Ágúst Ævar Gunnarsson), Chris Stapleton, wokalista Snow Patrol (Gary Lightbody) czy zespół Of Monsters and Men (Nanna Bryndís Hilmarsdóttir, Ragnar Þórhallsson, Brynjar Leifsson, Kristján Páll Kristjánsson i Arnar Rósenkranz Hilmarsson).

9. Specjaliści od efektów specjalnych oparli poruszanie się smoków Daenerys na rzeczywistych zwierzętach. Badano zachowanie się ptaków i nietoperzy. Z kolei kolorystyka smoków nawiązuje m.in. do żab i gepardów. A kiedy Daenerys pieści Drogona, ten reaguje podobnie jak kot.

10. „Gra o tron” to pierwszy przypadek ekranizacji, której fabuła wyprzedziła literacki pierwowzór. Choć od początku historia przedstawiana na ekranie zaczęła odbiegać od książek Martina, podstawowy zamysł był ten sam. Problem pojawił się po zakończeniu zdjęć do piątego sezonu. Serial musiał być kręcony w regularnym cyklu, tymczasem powstanie szóstej powieści niemiłosiernie się przeciągało. Książka zresztą nie powstała do dziś. Przez jakiś czas Martin niepokoił się, że filmowcy prześcigną jego książki. W końcu jednak zaakceptował ten fakt. Choć autor wyjawił Danowi Weissowi i Davidowi Beinoffowi zakończenie, to zapewnia, że czytelników czeka w kolejnych tomach jeszcze wiele zaskoczeń.

Na fanów produkcji, którzy chcieliby poznać zakulisowe historie, a także wspomnienia aktorów z czasów kręcenia poszczególnych sezonów, w serwisie HBO GO czeka dwuczęściowy program „Gra o tron: Spotkanie z członkami ekipy”. To zarejestrowane z udziałem publiczności na żywo specjalne spotkanie w Belfaście z obsadą, którego gospodarzem był Conan O’Brien. W programie udział wzięli m.in. Kit Harrington, Emilia Clarke, Sophie Turner, Peter Dinklage, Sean Bean, Jason Momoa czy Mark Addy oraz wielu innych artystów.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia