Zygmunt Miłoszewski ujawni kryminalne intrygi podczas „Przystawki z kultury”

31 stycznia 2013


W czwartek, 7 lutego w centrum Warszawy dojdzie do literacko-kulinarnej zbrodni. Rozwikłaniem mrocznej zagadki zajmą się goście Kulturalnego Klubu Kolacyjnego. Śledztwo poprowadzi autor świetnych powieści kryminalnych o współczesnej Polsce.

To nie będzie zwykły wieczór, choć rozpocznie się jak dotychczasowe spotkania klubu „Przystawka z kultury”. Kilkunastu gości zjawi się o 19.00 w pięknej, nowo powstałej w Śródmieściu galerii, by w towarzystwie bestsellerowego pisarza oraz kucharza o zabójczej fantazji porozmawiać o fenomenie literatury kryminalnej. A jednak zdarzy się coś, czego nikt nie przewidział. Coś, co wszystkich wciągnie w przestępczą zagadkę.

Zygmunt Miłoszewski, autor thrillera „Domofon” oraz trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim, ceni szczegóły i realizm. Jego powieści rozgrywają się w prawdziwym świecie, precyzyjnie zbadanym, udokumentowanym i odtworzonym przez autora. W zimowy wieczór, 7 lutego 2013 r. każdy, kto weźmie udział w „Przystawce z kultury”, powinien więc być wyczulony na drobiazgi: liczbę sztućców na stole i dzieła sztuki wokół, usadzenie gości i schody prowadzące do piwnicy. Wreszcie ? nietypowe smaki, zapachy i zaskakujące zachowanie kucharza. Wszystko może być podpowiedzią w kulturalnym śledztwie i zdemaskować przestępcę. Zanim wieczór się skończy, prawda wyjdzie na jaw.

Literacki wieczór „Piękno zbrodni” będzie połączeniem gry towarzyskiej i bliskiego spotkania z pisarzem, którego wyobraźnia pozwala rozprawiać się ze złem. Zygmunt Miłoszewski, jeden z najpoczytniejszych w Polsce autorów kryminałów – nagradzanych i ekranizowanych ? poprowadzi przez realistyczne wątki morderczej fikcji. Przez świat prokuratorów i śledczych, którzy ? tropiąc zabójcę ? obserwują rzeczywistość. Twórcy kryminałów zapisują ją z dokładnością reportażystów, odsłaniając prawdę o nas, tu i teraz. Kryminały, zbrodnie i ich motywy zmieniają się wraz ze światem i czytelnikami. Podczas rozmowy z autorem zastosujemy wszelkie metody, by ustalić, na czym polega „Uwikłanie” jego bohaterów i gdzie tkwi „Ziarno prawdy” ? czyli początek kryminalnej intrygi.

Podczas spotkania podane zostanie kryminalne menu ? finezyjne przystawki z dreszczykiem i wino. Udział w spotkaniu i kulinarnym śledztwie kosztuje 110 zł. Zapisów dokonujemy meilowo: przystawkazkultury@goculture.pl. „Miejsce zbrodni” zostanie podane do wiadomości uczestników.

Zapisy i szczegóły: www.przystawkazkultury.pl oraz www.goculture.pl.

„Przystawka z kultury. Kulturalny Klub Kolacyjny” to retro rozrywka w nowoczesnym wydaniu i nowy pomysł na edukację kulturalną. Autorski program agencji Go Culture ? cykl kameralnych spotkań amatorów i entuzjastów z mistrzami oraz ekspertami – rozpoczął się w 2011 roku.

Każdy z wieczorów ma intrygujący temat i charyzmatycznego przewodnika. Dotychczas spotkania prowadzili m.in. krytyk filmowy Tomasz Raczek, pisarka Agnieszka Drotkiewicz, dyrygent Łukasz Borowicz, projektantka Joanna Klimas i designer Tomek Rygalik. Rozmowom towarzyszą wyszukane przystawki, inspirowane tematem wieczoru.

Przewodnikiem spotkania będzie Zygmunt Miłoszewski – pisarz, autor nagradzanych i popularnych powieści kryminalnych. Debiutował thrillerem „Domofon”, którego akcja rozgrywa się w wielkim bloku. Kryminałem „Uwikłanie” rozpoczął trylogię powieści o prokuratorze Teodorze Szackim. Z Warszawy jego bohater przeniósł się w „Ziarnie prawdy” do mistrzowsko opisanego Sandomierza, następnie śledczy los rzuci go do Olsztyna. Miłoszewski otrzymał nagrodę Wielki Kaliber, był nominowany do Paszportu Polityki. Jego książka „Uwikłanie” została zekranizowana przez Jacka Bromskiego. Autor mieszka w Warszawie.

Menu spotkania przygotuje Aleksander Baron – doświadczenie w świecie gastronomii zdobywał w Szkocji i na Karaibach. Po powrocie do kraju był szefem kuchni w warszawskiej restauracji Nowy Wspaniały Świat. Zamiłowaniem do polskich potraw dzieli się z klientami Solca, proponując im coraz to nowe, pomysłowe dania, bazujące na dobrze wszystkim znanej rodzimej tradycji kulinarnej. Aleksander Baron ma zacięcie artystyczne ? jest także absolwentem wydziału rzeźby ASP, studiował historię sztuki. Dlatego potrawy wychodzące spod jego palców przypominają dzieła sztuki.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia