Znamy trasę i hasło festiwalu Miedzianka po Drodze. Co czeka nas podczas wędrownej formuły wydarzenia?
Gliwice, Racibórz, Nysa, Opole, Pleszew, Złoty Stok i Sierosław w podpoznańskiej gminie Tarnowo Podgórne znajdą się na trasie festiwalu Miedzianka po Drodze. Cała impreza rozpocznie się w miejscu jej narodzin. W miasteczku wymazanym z mapy przez górnictwo i opisanym w książce Filipa Springera odbędą się interdyscyplinarne warsztaty pod hasłem „Poszerzona rzeczywistość”.
Jak informują organizatorzy, festiwal wystartuje w piątek, 26 sierpnia, w Miedziance na Dolnym Śląsku cyklem dwudniowych warsztatów. To jedyny punkt programu, który odbywa się w miejscu narodzin tej imprezy. „Chcąc zmniejszyć antropopresję i ślad ekologiczny naszych działań ograniczamy je do nieinwazyjnych twórczych peregrynacji. W Miedziance w ciszy, spokoju i kameralnym gronie chcemy aktywnie doświadczyć tego miejsca, a potem zabrać stąd strzępki grzybni, która owocować będzie w całym kraju. Marzymy o tym, by w Miedziance zaczynały się zmiany – twórcze reakcje na kryzysy, których już doświadczamy i które nas czekają w przyszłości. Bo rozszerzona rzeczywistość nie ma granic, a żadnego końca świata nie będzie” – pisze zespół Miedzianki po Drodze.
W niedzielę 28 sierpnia festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie 700 kilometrów podróż przez Polskę. Pierwszym przystankiem na trasie będą Gliwice (28 sierpnia). Potem festiwal odwiedzi Racibórz (29 sierpnia), Nysę (30 sierpnia), Opole (31 sierpnia), Złoty Stok (1 września), Pleszew (2 września) i Sierosław w gminie Tarnowo Podgórne pod Poznaniem (3 września). To właśnie w tych miejscowościach przygotowano spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, spacery i zajęcia dla dzieci. Liczba wydarzeń festiwalowych będzie więc podobna jak w poprzednich edycjach, ale odbędą się one na trasie przejazdu festiwalu. Choć formuła imprezy jest inna, to jedno pozostaje niezmienne: wydarzenia mają mieć kameralny charakter dający możliwość spokojnego kontaktu publiczności z autorami i ich tekstami.
Program tegorocznego festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”. „Najlepsze książki są pisane na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. Nie gonią za rynkowymi trendami i modami. To one wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię” – mówi Filip Springer. „To takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi, zostawiające to, co najważniejsze w niedopowiedzeniu, z którym każdy czytelnik i czytelniczka musi zmierzyć się samodzielnie. Tak, to czasem irytujące, niewygodne, trudne. Jednak czasami dopiero dyskomfort związany lekturą prowadzi do poszerzenia pola świadomości i empatii. Nie wszystko musi być komfortowe i łatwe. To nas prowadzi do pytania: co to w ogóle znaczy czytać? Czym jest i czym może być w antropocenie doświadczenie lektury?” – dodaje.
Po pandemicznej przerwie MiedziankaFest powraca w nowej odsłonie. Wędrowna formuła festiwalu ma pozwolić zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. Tym razem to nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo.
Organizatorzy podkreślają, że zakorzenienie w krajobrazie to znak firmowy festiwalu i nie chcą z tego zrezygnować w ramach Miedzianki Po Drodze. „Mimo że festiwal opuszcza rodzinne gniazdo, chce w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu. Dlatego lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych w kolejnych miastach. Ale Miedzianka Po Drodze to także okazja, by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. Nie możemy z niej nie skorzystać” – piszą. Kolumna festiwalowa będzie przemierzać kraj kamperami. Przygotowania, jak i sama podróż mają być relacjonowane w mediach społecznościowych. Korespondentami na trasie będą Wojciech Szot, Mariusz Szczygieł oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach. Spotkania autorskie na trasie festiwalu będą transmitowane online, a rozmowy z autorami opublikuje w formie podcastów Audioteka.
[edm]
TweetKategoria: wydarzenia