Znamy program 5. edycji akcji Warszawa Czyta, która poświęcona będzie „Pani Stefie” Magdaleny Kicińskiej

4 maja 2017


Teatr cieni, koncert Patryka Zakrockiego i Magdy Czerwińskiej, debata o podmiotowości dziecka w procesie sądowym, spacer śladami żydowskich społeczniczek, warsztaty makatkowe i komiksowe, spotkania dyskusyjnych klubów książki oraz blok wydarzeń dla dzieci ? to tylko część atrakcji 5. edycji akcji Warszawa Czyta, która odbędzie się w dniach od 10 do 14 maja, a poświęcona będzie „Pani Stefie” Magdaleny Kicińskiej.

Już w przyszłym tygodniu Warszawa zamieni się na kilka dni w interaktywną przestrzeń literacką ? rusza 5. edycja oddolnej inicjatywy Warszawa Czyta. Jak co roku inspiracją do wydarzeń organizowanych w ramach akcji będzie jedna książka. Bohaterką czytelniczego święta w stolicy jest w tym roku „Pani Stefa” Magdaleny Kicińskiej. To biografia niezwykłej kobiety, Stefanii Wilczyńskiej, współpracowniczki Janusza Korczaka, stojącej w cieniu znanego pedagoga. Reportaż Magdaleny Kicińskiej odkrywa przed czytelnikami tę wyjątkową postać i jej osiągnięcia, które przez lata pozostawały szerzej nieznane. Jednocześnie, śledzenie losów Pani Stefy, lektura jej listów, spojrzenie na metody wychowawcze i trud, z jakim zmagała się, zapewniając funkcjonowanie Domu Sierot w czasie wojny, to doskonały punkt wyjścia do tego, żeby pochylić się nad kwestią współczesnego systemu opieki nad dziećmi wychowującymi się bez rodziców. W ten m.in. sposób książka historyczna staje się punktem wyjścia do zupełnie współczesnej debaty.

W tym roku akcja Warszawa Czyta rozpocznie się w Stole Powszechnym. W ramach inauguracji autorzy Teatru Figur przeczytają fragmenty książki Kicińskiej, dodając do tekstu elementy teatru cieni. Po pokazie trzy mikrowykłady na tematy związane z „Panią Stefą” wygłoszą autorka ? Magdalena Kicińska oraz Patrycja Dołowy i Ludmiła Laskowska.

W kolejnych dniach nie zabraknie debat. Rozmowy dotyczyć będą m.in. podmiotowości dziecka w procesie sądowym (czy jest ono ? jak chce polskie prawo i pedagogika, która była bliska Wilczyńskiej ? podmiotem, czy też raczej przedmiotem tego procesu? A może nawet polem walki?). W debacie udział weźmie Magdalena Czernicka-Baszuk, Przewodnicząca Sekcji Prawa Rodzinnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, Michał Kubalski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Agata Chełstowska, badaczka, antropolożka kultury, zajmująca się m.in. kwestią alimentów na dzieci.

Odbędą się również spotkania różnych Dyskusyjnych Klubów Książki, a także warsztaty dla osób czytających z dziećmi na temat książek dziecięcych o naprawdę trudnych sprawach. Osoby, które będą chciały zrealizować się twórczo, zapraszane są na warsztaty komiksowe z Olgą Wróbel lub makatkowe (będzie wyszywany zaangażowany baner). W programie znajdzie się też spacer herstoryczny śladami żydowskich społeczniczek i wycieczka rowerowa.

Organizatorzy akcji Warszawa Czyta zawsze starają się uruchomić działania, które przetrwają samą wydarzenie. Dlatego w tym roku zapraszają wszystkie osoby tworzące szkolne gazety (lub zamierzające to robić) do udziału w Otwartym Laboratorium Prasy Szkolnej. „To nie jest jednorazowy warsztat, to nie jest projekt z narzuconym pomysłem. To będzie żywe forum wsparcia i wymiany doświadczeń” ? mówi Daniel Chmielewski, który poprowadzi Laboratorium.

Finał tegorocznej akcji odbędzie się 14 maja w PM na Trawie (Jazdów 3/12). Zaplanowany jest koncert Patryka Zakrockiego i Magdy Czerwińskiej ? usłyszeć będzie zatem można piękny głos kobiecy, altówkę, mbirę chromatyczną, kamertony i oscylator moog. Oprócz koncertu podczas finału odbędzie się rozmowa o odkrywaniu ważnych postaci kobiecych i wyciąganiu ich z cienia. Będzie można też pooglądać efekty warsztatów komiksowych oraz makatkowych, a także w niezobowiązującej atmosferze porozmawiać o książce oraz wydarzeniach tegorocznej Warszawa Czyta.

W tym roku akcji po raz drugi towarzyszy Mała Warszawa Czyta ? blok wydarzeń dla niedorosłych czytelników i czytelniczek przygotowany przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką będzie książka korespondująca tematycznie z „Panią Stefą” ? „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej. Idea się rozprzestrzenia ? po raz pierwszy odbędą się akcje Mały Poznań Czyta i Mały Szczecin Czyta, również we współpracy z IBBY.

Szczegółowy program 5. edycji akcji Warszawa Czyta znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.

Warszawa Czyta to organizowany oddolnie maraton wydarzeń, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Do tej pory odbyły się cztery edycje akcji: w 2013 roku wystartowano serią wydarzeń wokół „Cwaniar” Sylwii Chutnik, w 2014 akcja była osadzona wokół „Niewidzialnych miast” Italo Calvino, w 2015 ? „Chamowa” Mirona Białoszewskiego, a w 2016 ? „13 pięter” Filipa Springera. Akcja jest inicjatywą oddolną nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie jest realizowana z grantów żadnej instytucji, nie jest też kampanią promocyjną wydawcy. Pieniądze na akcję pozyskiwane są w formie publicznej zbiórki na portalu pomagam.pl.

fot. Magdaleny Kicińskiej: archiwum autorki

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia