Znamy pierwszych gości tegorocznej, hiszpańskiej edycji Literackiego Sopotu

20 stycznia 2017


Środek zimy, a organizatorzy Literackiego Sopotu myślami już są w sierpniu! Szósta edycja festiwalu zaplanowana jest w terminie od 17 do 20 sierpnia 2017. Znamy już nazwiska pierwszych gości, którzy pojawią się w nadmorskim kurorcie.

Tematem tegorocznej edycji Literackiego Sopotu będzie literatura hiszpańskojęzyczna. Pierwsi ogłoszeni goście to Claudia Pi?eiro i Javier Cercas. Argentynka i Katalończyk stanowią potwierdzenie różnorodności, jaką cechują się kraje hiszpańskojęzyczne. Poniżej więcej informacji o autorach:

Claudia Pi?eiro (Argentyna, 1960) to jedna z najpoczytniejszych, a zarazem cieszących się uznaniem krytyki pisarek argentyńskich, specjalizująca się w powieściach łączących elementy thrillera czy kryminału z niezwykle wnikliwą obserwacją społeczną i psychologiczną. Zadebiutowała książkami dla dzieci, ale prawdziwe uznanie przyniosła jej pierwsza powieść – „Twoja” („Tuya”, 2005) ? i nade wszystko bardzo głośne „Czwartkowe wdowy” („Las viudas del jueves”, 2005): znakomita wiwisekcja zamożnej społeczności żyjącej w luksusowym i zamkniętym osiedlu pod Buenos Aires.

Javier Cercas (Hiszpania, 1962) jest zamieszkałym w Katalonii i piszącym po hiszpańsku pisarzem oraz dziennikarzem. Wielkie uznanie przyniosła mu wydana w 2001 roku powieść „Żołnierze spod Salaminy” („Soldados de Salamina”, wyd. pol. 2005), znakomita literacko historia o meandrach losów ludzkich w czasach hiszpańskiej wojny domowej, która bardzo mocno wpisała się w budzącą się w Hiszpanii debatę o pamięci historycznej. Renomę tę ugruntowała kolejna powieść „Prędkość światła” („La velocidad de luz”, 2005, wyd. pol. 2010), w której autor w charakterystyczny dla siebie sposób płynnie przekracza granicę między fikcją a faktami.

Literacki Sopot to festiwal literatury odbywający się w jednym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Celem imprezy jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki. Nazwiska kolejnych gości, którzy odwiedzą w tym roku Sopot, poznamy wkrótce.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia