Znamy datę tegorocznej edycji Festiwalu Miasto Słowa towarzyszącego Nagrodzie Literackiej Gdynia

21 kwietnia 2022

Ogłoszono termin Festiwalu Miasto Słowa 2022! Tegoroczna odsłona święta literatury, które towarzyszy wręczeniu Nagród Literackich Gdynia, odbędzie się w dniach od 24 do 28 sierpnia.

Koniec sierpnia w Gdyni po raz kolejny stać będzie pod znakiem literatury. Festiwal towarzyszący ogłoszeniu zwycięzców Nagrody Literackiej Gdynia potrwa pięć dni. Oprócz tradycyjnych już spotkań z nominowanymi nad morzem gościć będzie czołówka polskich pisarzy, a także debiutanci. Publiczność zaś będzie mogła wziąć udział w rozmowach na temat ważnych, wydanych w minionym roku, pozycji książkowych. Programu tegorocznej edycji jeszcze nie znamy, ale termin już tak, więc warto sobie zaplanować czas.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu Miasto Słowa jest tradycyjnie gala Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku Literackie Kostki wręczone zostaną po raz siedemnasty. O statuetki w czterech kategoriach walczy rekordowa liczba książek. Na adres Biblioteki Gdynia wpłynęło łącznie 586 zgłoszeń. Nadesłane pozycje przeszły już formalną kwalifikację i aktualnie czytane są przez kapitułę konkursu.

„Tak duże zainteresowanie zgłoszeniami do Nagrody Literackiej Gdynia i rekordowa ilość nadesłanych pozycji – 586 książek – to potwierdzenie jej prestiżowego statusu, na który od wielu lat pracujemy. Przed kapitułą nie lada wyzwanie, ale oby więcej tego rodzaju wyzwań. Jestem przekonany, że trafiło do nas wiele znakomitej, polskiej literatury. Z zainteresowaniem wypatruję majowych nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia, a już pod koniec wakacji, podczas wielkiego finału w Gdyni, dowiemy się, do kogo tym razem trafią Kostki Literackie” – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, który powołał nagrodę.

Laureaci w czterech kategoriach – esej, poezja, proza i tłumaczenie na język polski – otrzymają statuetki nazywane Kostkami Literackimi i nagrody pieniężne w wysokości 50 tysięcy złotych.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia