banner ad

Znamy datę i lokalizację Europejskiej Nocy Literatury 2025. Na którym osiedlu Wrocławia będą czytane książki?

20 maja 2025

Poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące 14. edycji Europejskiej Nocy Literatury. Jak poinformowali organizatorzy, tegoroczna odsłona święta czytelników odbędzie się w sobotę, 23 sierpnia, na wrocławskim Ołbinie.

Europejska Noc Literatury już od ponad dekady prezentuje twórczość europejskich pisarzy w przestrzeniach Wrocławia. W ten jeden wieczór wybrane osiedle zmienia się w scenę, na której na żywo odczytywane są fragmenty prozy przez najciekawszych polskich aktorów. Od pierwszej edycji wydarzenie organizowane jest w tej samej formule: 10 książek w interpretacji 10 postaci polskiej kultury rozbrzmiewa w 10 miejscach na terenie co roku innego wrocławskiego osiedla. Wszystkie odczyty rozpoczynają się o tej samej porze i zostają dziesięciokrotnie powtórzone – dzięki temu słuchacze samodzielnie mogą zaplanować kolejność odwiedzanych lokalizacji, a przy okazji odkryć miejsca na co dzień trudno dostępne dla zwiedzających.

W tym roku Europejska Noc Literatury odbędzie się na Ołbinie. To drugie – po Ostrowie Tumskim – najstarsze osiedle stolicy Dolnego Śląska. Jego historia sięga XII wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze zapiski o podwrocławskiej wsi Olbin. W osadzie tej powstało wówczas opactwo benedyktynów ufundowane przez komesa Piotra Włostowica. Przez lata Ołbin był terenem związanym z ogrodnictwem, hodowlą bydła i rzemiosłem – do granic Wrocławia został włączony dopiero w XIX wieku jako część Przedmieścia Odrzańskiego. Od tego czasu dawna wieś zaczęła zmieniać swoje oblicze, ostatecznie zyskując gęstą zabudowę kamienic czynszowych. Secesyjne kamienice i neogotycki kościół św. Michała Archanioła to przykłady licznie zachowanej na Ołbinie przedwojennej architektury. Wraz z Europejską Nocą Literatury będziemy mogli poznać najmniej oczywiste i najciekawsze miejsca osiedla.

Noc Literatury zagościła we Wrocławiu po raz pierwszy w 2013 roku. Od 2022 roku nocne czytania odbywają się w ramach działalności Wrocławskiego Instytutu Kultury. Noc Literatury ma być przestrzenią różnorodnych pomysłów i spojrzeń na europejską prozę. Książki i tematykę wybierają od 2018 roku osoby związane ze środowiskiem literackim. Dotychczas byli to: dziennikarz Michał Nogaś, krytyczka Justyna Sobolewska, pisarz i reporter Max Cegielski, dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, literaturoznawca i tłumacz Michał Rusinek, pisarka Sylwia Chutnik oraz prozaik Łukasz Orbitowski.

Podobnie jak w ostatnich latach, również 14. edycja Europejskiej Nocy Literatury będzie odbywać się pod okiem zaproszonego kuratora bądź kuratorki. Rok temu na wrocławskim Szczepinie rozgrywały się „Wojny bogów”, przygotowane przez Łukasza Orbitowskiego. W najbliższych dniach dowiemy się, w jaką podróż wyruszymy w tym roku i poznamy osobę odpowiedzialną za koncepcję programową wydarzenia.

[am]
fot. Wojciech Chrubasik

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia