Zły & Zły ? jazz, Warszawa i Tyrmand w stand-upie literackim Czubaja, Wasilewskiej i Czarnika

27 września 2018


Stand-up Literacki w Big Book Cafe powraca po wakacjach! W niedzielę, 30 września, na scenie warszawskiego klubu wystąpi Mariusz Czubaj w podwójnej roli ? pisarza i jazzmana. Jego zadaniem będzie literacka parafraza najsłynniejszej powieści Leopolda Tyrmanda. Towarzyszyć mu będą charyzmatyczni aktorzy: Justyna Wasilewska i Marcin Czarnik. Zapowiada się improwizowana uczta dla kochających miasto, jazz i przewrotne poczucie humoru.

„W tym sezonie wyciągamy z szuflady utwory, które mimo, że powstały kilkadziesiąt lat temu, bywają aktualniejsze niż niejedna powieść współczesna” ? komentuje Anna Król, która wymyśliła literacki stand-up. Dlaczego „Zły” wciąga i fascynuje? Tyrmand napisał powieść o Warszawie, która na zmianę go zachwyca i drażni: „W Warszawie łapie się życie na gorąco” ? pisze. „Prężność tego miasta zdumiewa, w pewnych wypadkach demoluje, w innych jest uciążliwa i dezorganizująca, jeszcze w innych uszczęśliwia swą dynamiką i każe optymistycznie wierzyć w przyszłość”. To bajka o dobrym gangsterze, który pragnie naprawić świat.

Mariusz Czubaj, mistrz współczesnego kryminału, patrzy na „Złego” przez pryzmat własnych literackich doświadczeń. Zakochany w jazzie, Komedzie i klasycznej intrydze kryminalnej ? docenia literackie zabiegi Tyrmanda. Choć obu autorów dzieli ponad pół wieku, mają podobne zdanie na temat rodowodu literackiego kryminału. Już w „Złym” Tyrmand pisał: „Ciekawe ? pomyślał ? że wielka mistyfikacja literatury kryminalnej polega na braku luk w potoku wypadków. W powieściach tych dzieje się zawsze coś, co wypływa z żelazną logiką strumienia zdarzeń. Tymczasem prawdziwe życie pełne jest luk, w których się nic nie dzieje… Taka jak teraz? Siedzę i nie wiem, co dalej czynić. Stąd nieodparty wniosek, że jedynym motorem wszelkich poszukiwań i detektywnych przedsięwzięć może być i jest wyłącznie wszechmocny przypadek!”

Czy Czubajowi uda się przełożyć tekst z 1954 roku na nasze tu i teraz? Jaki zaproponuje ciąg dalszy losów Majewskiej i Halskiego? Co się stanie, gdy Czubaj spotka Złego? Wrócimy do Warszawy, w której trwają napady na bandziorów, a półświatek wypowiada wojnę ostatniemu sprawiedliwemu. Grający na saksofonie pisarz dopełni opowieść o świecie warszawskich chuliganów muzycznym komentarzem. Będzie klimat rodem z zadymionych jazzowych klubów z epoki.

Parafraza „Złego” Tyrmanda to kolejna odsłona stand-upu literackiego, pisarskiego eksperymentu z publicznością i zarazem oryginalnego cyklu występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów. Co miesiąc w Big Book Cafe pojawiają się kolejni artyści. Literacki stand-up daje twórcom możliwość podzielania się prywatnymi fascynacjami, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Autorzy podejmują wyzwanie ? wychodzą zza biurek i stają na scenie.

Pierwszy sezon, realizowany w 2017 roku, odbywał się pod hasłem „Pisarze komentują świat”. Zaproszeni autorzy mówili o literaturze, terroryzmie, Polsce współczesnej, feminizmie, a nawet języku polskim. Ich wystąpienia miały smak słodko-gorzki. W trwającej właśnie drugiej odsłonie ? do pisarzy dołączają aktorzy i muzycy, aby prezentować publiczności osobiste przemyślenia na temat polskich „Książek wszech czasów”. W Big Book Cafe odbyły się już wydarzenia przypominające m.in.: „Tango” Mrożka z udziałem Wojciecha Kuczoka, Antoniego Pawlickiego, Rafała Królikowskiego i duetu Bisz&Radex oraz „Ferdydurke” Gombrowicza z udziałem Sylwii Kubryńskiej, Janusza Chabiora i Leskiego.

Stand-up Literacki do przeżycia tylko w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Pisarz i saksofonista Mariusz Czubaj oraz aktorzy Justyna Wasilewska i Marcin Czarnik w zderzeniu ze „Złym” Leopolda Tyrmanda już w niedzielę, 30 września, o godz. 19:00. Bilety w cenie 15 złotych do kupienia w Big Book Cafe (płatność gotówką) lub on-line w serwisie Bilety24.pl.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia