Ziemia obiecana, czyli mieć czy być ? musical literacki inspirowany dziełem Władysława Reymonta w Big Book Cafe

14 listopada 2018


W sobotę, 17 listopada, warszawski Big Book Cafe zaprasza na piątą w tym sezonie odsłonę stan-upu literackiego, tym razem w formie musicalu. Z inspiracji „Ziemią obiecaną” Władysława Reymonta powstanie przedstawienie o pragnieniu bogactwa i sławy oraz zatracaniu duszy. Zaśpiewają Matylda Damięcka oraz duet Bisz/Radex. Fragmenty książkowego oryginału przypomni Jacek Braciak, a w rolach literackich stand-uperek wystąpią pisarki Anna Król i Paulina Wilk.

Ludzie, którzy pragną sukcesu, kapitaliści, którzy robią pieniądze i prości ludzie, którzy marzą o godniejszym życiu ? to główne wątki, którymi zajął się nagrodzony literacką Nagrodą Nobla Władysław Reymont w swojej wspaniałej powieści „Ziemia obiecana”. To książka, którą można czytać dosłownie i dziwić się temu jak bardzo pragnienie bogactwa może nas upodlić i jak mocno i niespodzianie ludzie ambitni zatracają duszę.

Czytana dziś „Ziemia obiecana” to także opowieść o współczesnych ludziach sukcesu oraz tych, którzy mimowolnie stali się co najwyżej trybikami w ogromnej korporacyjnej fabryce. Czego pragniemy najbardziej? Czy pieniądze zawsze są brudne? Czy etykę da się pożenić z sukcesem i poczuciem spełnienia?

Zapraszamy na kolejny, piąty w tym sezonie stand?up literacki na scenie Big Book Cafe. Tym razem wydarzenie pt. „Ziemia obiecana, czyli mieć czy być” będzie miało formę musicalu. O bogactwie i sławie, moralistach i zamordystach, a także życiu mijającym w pogoni za niespełnialnym zaśpiewają Matylda Damięcka oraz duet Bisz/Radex. Fragmenty „Ziemi obiecanej” przeczyta Jacek Braciak, a w role literackich stand-uperek wcielą się tym razem założycielki Big Book Cafe ? pisarki Anna Król i Paulina Wilk. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 17 listopada, o godz. 19:00 w siedzibie centrum literackiego przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Bilety w cenie 15 złotych do kupienia na miejscu (płatność gotówką) lub on-line w serwisie Bilety24.pl.

Organizowany przez Big Book Cafe stand-up literacki to pisarski eksperyment z publicznością, oryginalny cykl występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Co miesiąc na scenie w Big Book Cafe pojawiają się kolejni artyści. Literacki stand-up daje twórcom możliwość podzielania się prywatnymi fascynacjami, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Autorzy podejmują wyzwanie ? wychodzą zza biurek i wcielają się w role performerów.

Pierwszy sezon, realizowany w 2017 roku odbywał się pod hasłem „Pisarze komentują świat”. Zaproszeni autorzy, m.in. Krzysztof Varga, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek, Magdalena Parys, Michał Witkowski mówili o literaturze, terroryzmie, Polsce współczesnej, feminizmie, a nawet języku polskim. Ich wystąpienia miały smak słodko-gorzki. W trwającej właśnie drugiej odsłonie ? do pisarzy dołączają aktorzy i muzycy, aby prezentować publiczności osobiste przemyślenia na temat polskich „Książek wszech czasów”. W Big Book Cafe odbyły się już wydarzenia przypominające m.in.: „Tango” Mrożka z udziałem Wojciecha Kuczoka, Antoniego Pawlickiego, Rafała Królikowskiego i duetu Bisz&Radex, „Ferdydurke” Gombrowicza z udziałem Sylwii Kubryńskiej, Janusza Chabiora i Leskiego oraz „Złego” Tyrmanda w wykonaniu Mariusza Czubaja oraz aktorów Agnieszki Żulewskiej i Marcina Czarnika. Czas na kolejne spotkanie ? tym razem inspirowane „Ziemią obiecaną”.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia