Zbierz worek śmieci, a dostaniesz książkę. W sobotę we wszystkich miastach wojewódzkich odbędzie się akcja sprzątania świata

15 września 2021

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Wystarczy w sobotę 18 września wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Książka za worek śmieci”. Do wspólnego sprzątania będą mogli przyłączyć się mieszkańcy 16 miast wojewódzkich.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana w 2019 roku przez podróżniczkę i edukatorkę Annę Jaklewicz. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem dla zarejestrowanych wcześniej wolontariuszy są książki.

„Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę 'Indonezja. Po drugiej stronie raju’. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia” – opowiada Anna Jaklewicz.

W tym roku akcja „Książka za worek śmieci” po raz pierwszy odbędzie się we wszystkich województwach Polski. Na uczestników wydarzenia czeka w całym kraju aż 1000 książek. Otrzymają je ci, którzy jako pierwsi zarejestrują swój udział w akcji i przyłączą się do wspólnego sprzątania.

(fot. Jeremi Astaszow/Astashow Studio)

Jak informuje organizatorka, uczestnikiem wydarzenia może być osoba dorosła. Dzieci i młodzież biorą udział w akcji wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Dla nich przeznaczono dodatkową pulę książek. „W miejscu zbiórki na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz symbolicznych książek wręczą każdemu rękawice oraz worki, niezbędne do sprzątania w terenie” – wyjaśnia Anna Jaklewicz.

Jeśli chcesz przyłączyć się do sprzątania, kliknij poniżej w wybrane miasto, a w odsyłaczu znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące akcji, w tym link do rejestracji. Inicjatywa organizowana jest w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Opolu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Kielcach.

W tym roku dzięki zaangażowaniu organizacji odzysku Asekol PL S.A. w wybranych miastach akcja zostanie rozszerzona o zbieranie elektrośmieci.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia