banner ad

Zapraszamy do Krosna na II Galicyjski Festiwal Książki

5 czerwca 2019


Stowarzyszenie Pod Karpatami zaprasza w dniach 7-8 czerwca do Krosna na II Galicyjski Festiwal Książki. Podczas wydarzenia zaprezentują się regionalne wydawnictwa i autorzy związani z Podkarpaciem i galicyjskością poprzez miejsce swojego życia i tworzenia oraz odwołań literackich i inspiracji.

Patronem pierwszej edycji festiwalu był Augustyn Baran, nieżyjący już galicyjski pisarz, który w swej twórczości opisywał lata pięćdziesiąte na polskiej wsi. Tym razem będzie to kolejny „galicyjski” twórca, który podobnie jak Gustek (któremu również poświęcony zostanie specjalny blok ? „Baranalia”) przewyższał czasy w jakich przyszło mu żyć i tworzyć, także zapomniany: dr. Modest Humecki, lekarz, zasłużony społecznik, burmistrz Krosna i łemkowski twórca ? poeta, eseista. Z tegoż powodu na festiwalu zagoszczą pisarze ze Śląska (Tomasz Niedziela, Krzysztof Kasperczyk) odwołujący się właśnie do Łemkowszczyzny.

W programie znalazło się spotkanie autorskie („Skrawek Nieba”) a następnie recital Jacka Pikuły ? wyjątkowego człowieka i barda (obecnie żyjącego na Pogórzu Dynowskim), którego działania znane są w całym kraju. Wśród galicyjskich bezkompromisowych artystów młodego pokolenia w piątkowy wieczór wystąpi z projektem „Nędza” Mateusz Nocek, zaś w kolejny dzień festiwalu zaprezentuje on swój prozatorski debiut „Pociąg Wykolejeńców”. Z kolei Michał Szymko, podróżnik-dziennikarz rodem z Dukielszczyzny, opowie o swojej najnowszej książce „Daleko/Blisko. Historie o tym, jak dogonić świat”. Nie zabraknie też spotkań dotyczących historii regionu, etnologii i archeologii, w których wezmą m.in. udział Zdzisław Skrok i Stanisław Kryciński.

W trakcie całego festiwalu organizator tegoż książkowego „zamieszania”, krośnieńskie stowarzyszenie Pod Karpatami, będzie proponowało publikacje autorów biorących udział w wydarzeniu. Nie zabraknie też propozycji związanych ze sztukami wizualnymi, filmu dokumentalnego oraz warsztatów artystycznych dla dzieci, a także czegoś dla myślących o przygodzie z pisaniem i wydaniu własnej książki.

Szczegóły program II Galicyjskiego Festiwalu Książki, który odbywa się pod patronatem Booklips.pl, znajdziecie poniżej:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia