Zapraszamy do Częstochowy na 8. edycję Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

11 września 2018


Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” po raz kolejny zaprasza do Częstochowy na wyjątkowe święto literatury i zjawisk okołoliterackich. Podczas siedmiu dni 8. edycji spotkamy wielu polskich autorów, zobaczymy ciekawe wystawy, filmy i performanse, usłyszymy niekonwencjonalne wykonania muzyczne, a przede wszystkim zakochamy się w literaturze na nowo.

Podczas festiwalu porozmawiamy m.in. z Jakubem Małeckim, który opublikuje wkrótce nową książkę „Nikt nie idzie”, oraz Marcinem Kołodziejczykiem, prezentującym debiutancką powieść „Prymityw. Epopeja narodowa”. Nie zabraknie również miejsca na reporterski trop i spotkania z Angeliką Kuźniak czy Magdaleną Grzebałkowską ? z pierwszą porozmawiamy o „Krótkiej historii o długiej miłości”, z drugą o znanej w Częstochowie postaci Krzysztofa Komedy.

Z okazji Roku Zbigniewa Herberta na Festiwal Czytaj! zaproszono Andrzeja Franaszka, który z pewnością opowie wiele na temat poety, jak również o pisaniu jego biografii. Do grona festiwalowych gości dołączają jeszcze Sebastian Frąckiewicz, Inga Iwasiów, Joanna Bator. Literackie wieczory dopełni tajemnicza rozmowa z twórcami z Korporacji Ha!art, którzy na stałe wpisali się w program festiwalu i przyjeżdżają do Częstochowy co roku z czymś nowym.

Częstochowski festiwal po raz kolejny pokazuje, że literatura stanowi doskonałą podstawę do działalności artystycznej na wszystkich pozostałych polach sztuki. Dzięki temu będzie okazja zobaczyć wystawę zbiorową Marleny Biczak, Juliusza Kosina, Magdaleny Kuleszy-Fedokowicz, Olgi Pawłowskiej, Mateusza Rafalskiego, Dobrusi Rurańskiej, Pawła Słoty, a także instalację Ani Wójcik, wystawę poetycką Antoniego Borkowskiego i projekt Jany Shostak.

Spragnieni nowych umiejętności i aktywnego spędzania wolnego czasu mogą jak zawsze liczyć na warsztaty. Polecamy między innymi warsztaty pisarskie z Łukaszem Orbitowskim czy też warsztaty poezji flarf z Piotrem Mareckim. Proponujemy ponadto warsztaty edukacyjne „Poznaj potwora”, które przygotował Instytut Dizajnu w Kielcach, warsztaty ilustracyjne dla dzieci, a także zajęcia performatywne z Alexem z duetu Siksa i blogowe spotkanie ze Zwierzem popkulturalnym.

Muzycznie program dopełnią zjawiskowy koncert zespołu Wolność Ptaków Drażni Drzewa z oprawą wizualną Magdaleny Kanawki, występy grup BigRip, Siksa czy Czerwone Świnie. Pojawi się także stały punkt programu, czyli muzyczne impresje Krzysztofa Niedźwieckiego. Wyjątkowy charakter będzie miał ponadto koncert formacji Korine Sky Riot, ponieważ pod intrygującym tytułem „Kłącza Wszechświata czyli First & Last Show in the Black Hole” kryje się występ audiowizualny poświęcony pamięci osoby i twórczości częstochowskiego fantasty, Krzysztofa Borunia.

Z pewnością wiele wrażeń zapewnią działania performatywne, takie jak flash mob, czytanie prozy Himilsbacha, monodram Marcina Ciężkiego, inspirowany „Dziadami” Mickiewicza. Znalazło się również miejsce na projekcje filmu, wymianę książek, Turniej Jednego Opowiadania, grę miejską opartą na motywach z Harry’ego Pottera, no i konkursy: na pasek komiksowy oraz na recenzję książki napisanej przez kobietę ? z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!” odbywa się w dniach 24-30 września 2018 roku w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (z kolei na warsztaty obowiązują zapisy i liczba miejsc jest ograniczona). Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej: festiwalczytaj.pl oraz na profilu festiwalu na Facebooku.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia