Zakopane ma swój festiwal literacki. Pierwsza edycja rusza w najbliższy weekend

8 sierpnia 2016

zakopianski-festiwal-literacki-2016
Zakopane nawiązuje do swoich bogatych tradycji literackich. W dniach od 12 do 14 sierpnia 2016 roku w mieście po raz pierwszy odbędzie się Zakopiański Festiwal Literacki. Wydarzeniu przewodzi hasło „Pod Tatry tylko z książką”.

Zakopane przez długie lata przyciągało artystów, poetów i pisarzy. Z miejscowością związani byli przecież tacy autorzy, jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Jan Kasprowicz, Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Julian Tuwim. To również w Zakopanem Wisława Szymborska dowiedziała się o przyznaniu jej literackiej Nagrody Nobla. Urząd miasta we współpracy z Zakopiańskim Centrum Kultury i Miejską Biblioteką Publiczną postanowił przypomnieć o związkach tego pięknego zakątka Polski z literaturą i sztuką, organizując nowy festiwal. Dla miłośników literatury będzie to wyjątkowa okazja, by na tle górskiego krajobrazu spotkać się z pisarzami i wydawcami, wziąć udział w dyskusjach i zdobyć autografy.

Za kilka dni do Zakopanego przyjadą znani i cenieni autorzy: Wojciech Jagielski (dziennikarz, reportażysta i pisarz), Mariusz Szczygieł (reporter, dziennikarz, założyciel Instytutu Reportażu), Angelika Kuźniak (nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „Stryjeńska. Diabli nadali”), Krzysztof Varga (pisarz, krytyk literacki i dziennikarz), Anna Janko (krytyk literacki, poetka, pisarka i felietonistka, laureatka Nagrody Gryfia) i Anna Czerwińska-Rydel (autorka książek dla dzieci i młodzieży).

Festiwalowi towarzyszyć będą trwające trzy dni Targi Książki. Na Placu Niepodległości rozstawi swoje stoiska dwudziestu dwóch wydawców. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci, akcji bookcrossingowych i plenerowej czytelni. W trakcie imprezy 20-lecie istnienia świętować będzie wydawnictwo Czarne. W ramach festiwalu zaplanowano też koncert zespołu Trebunie-Tutki.

Szczegółowy program Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy.

zakopianski-festiwal-literacki-2016-plakat

fot. Ana Paula Hirama

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia