Wystawy na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura 2012

19 kwietnia 2012


Na ruszającym dzisiaj w Poznaniu 3 Międzynarodowym Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura 2012 organizatorzy przygotowali szereg wystaw, prezentujących dokonania sztuki komiksu w obszarach problematyki społecznej, artystycznej, feministycznej, autorefleksji gatunku.

Brno in Comics
Brno in Comics to wystawa prac autorów skupionych wokół magazynu komiksowego Aargh! Dwanaście krótkich komiksów stworzonych specjalnie by pokazać dwanaście niezwykłych miejsc w Brnie i okolicy w interpretacji języka komiksu. Autorzy na swój sposób przedstawiają największe zabytki Brna, takie jak Stará radnice (Dan Černý), Jeskyně Pekárna (Vladimír Tučapský) czy Vila Tugendhat (Emil Norm). Nie zabraknie też miejsc zazwyczaj ukrytych przed oczami turystów, jak Husovický wiaduktu (Jiří Zimčík), kompleks rojovky (Vendula Chalánková) czy fenomen komunikacji nocnej (Tomáš Kučerovský). Forma i temat poszczególnych komiksów się różnią, nie brakuje dokumentów, osobistych wspomnień, fantazji… Zapraszamy do poznania Brna inaczej ? zza komiksu!
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 16.00, Hol Główny Collegium Maius, ul. Fredry 10

Polaków uczestnictwo w kulturze
Janek Koza Janek Koza urodził się we Wrocławiu. Jest absolwentem wydziału malarstwa tamtejszej ASP. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu, klubie ?Mózg” w Bydgoszczy, a także na wystawie „Granice malarstwa” w warszawskim CSW. Nazywany jest gwiazdą i legendą wrocławskiej awangardy artystycznej. Janek Koza rysuje komiksy dla przyjemności, na życie zarabia, pracując w agencji reklamowej G7. I nie nazywa się Janek Koza. To tylko pseudonim, tak swojski i zwyczajny jak jego historie.
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 18.00, Biblioteka Uniwersytecka

Wystawa Prac Anke Feuchtenberger
Anke Feuchtenberger jest jedną z najbardziej znanych niemieckich rysowniczek komiksowych. Urodziła się w Berlinie Wschodnim w 1963 roku, gdzie ukończyła Wydział Grafiki w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Obecnie mieszka w Hamburgu i wykłada w Pracowni Ilustracji na tamtejszym Hochschule für Angewandte Wissenschaften. Tworzy komiksy, ilustracje, rysunki oraz aktywnie działa w przestrzeni publicznej. Jej charakterystyczna kreska od lat śledzona jest przez miłośników dobrego komiksu. Pierwsze polskie wydanie książki „Somnambule” ukaże się w kwietniu nakładem wydawnictwa Centrala.
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 19.00, Galeria Aula Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Silence
Instalacja multimedialna, efekt międzynarodowego konkursu na komiks bez słów. Ideą konkursu jest promowanie rodzaju twórczości komiksowej, w której formą narracji są jedynie obrazy.
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 20, mieszkanie ul. Ogrodowa 18/8

Pinkhell
Wspólna Wystawa Węgierskiego Stowarzyszenia Komiksowego i Akademii Komiksu przemierza kraj od grudnia 2010 roku. Artyści biorący udział w wystawie to: Cserkuti Dávid, Fábián István, Fehér Zoltán, Felvidéki Miklós, Fórizs Gergely, Fritz Zoltán, Gáspár Tamás, Győri Tibor, Haragos Péter, Haránt Artúr, Jáger Attila, Juhász Gergő, Lanczinger Mátyás, Matheika Gábor, Szabó Jenő, Tamási Antal, Tálosi András, Tikos Péter, Zabos Csaba, Zsoldos Péter, varga Zsolt, Vass Richárd.
Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 19.00 w Centrum Kultury Zamek, sala 218

Maszin
Gdy we wrześniu 1939 roku przebiegły Hitler wprowadził w życie swój plan zniszczenia polskiej kultury, armia nazistowskich krytyków sztuki dokonała ogromnego spustoszenia w kręgach artystycznych. Ostatnim bastionem narodowego oporu, jednocześnie gwarantem przetrwania w nadchodzących czasach stał się komiks. Oto – po raz pierwszy w Poznaniu – najwybitniejsi spadkobiercy tej tradycji, komiksowa przednia straż, zjednoczeni pod stojącym sztywno na wietrze plastikowym banerem komiksowej specgrupy Maszin w bezkompromisowy sposób ignorują kolejne głosy krytyki, budując swój niepodatny na zarazę hitlerowskiej publicystyki świat.
Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 20, Kolektyw A1

Radar. Austrian comics review
Wystawa prezentuje współczesną austriacką scenę komiksową. To okazja do poznania medium będącego przez dekady w Austrii niemal poza zasięgiem, a mającego dziś wiele twarzy: międzynarodowe wystawy, tłumaczenia nowel graficznych na różne języki, międzynarodowe nagrody dla artystów m.in. Nicolasa Mahlera czy Uli Lust (Angoulem). Radar – to przegląd prac najważniejszych austriackich artystów jak: Nicolas Mahler, Kabinett Verlag, Michael Hacker, Atzgerei Vienna, tonto comics, Unkraut Comics, Simon H, Abbrederis, Edda Strobl, Kriebaum, Helmut Kaplan, da steff….
Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek, hol 2 piętro.

Krótkie Historie
Krótkie Historie to pierwsze w Polsce targi ilustracji i alternatywnego komiksu, promujące przede wszystkim artystów młodego pokolenia, zainteresowanych różnorodnymi formami wizualnej narracji. Krótkie Historie to również kuratorska ekspozycja wywiedzionych z komiksu instalacji, obiektów, murali, limitowanych edycji grafik, unikatowych rysunków, artbooków i okolicznościowych pocztówek.
Targi Komiksu Alternatywnego i Ilustracji stanowią część eksperymentalnego projektu Orbis Pictus, poświęconego związkom komiksu z innymi zjawiskami współczesnej sztuki. Celem kolejnych odsłon Orbis Pictus (obejmujących wystawy, wykłady, warsztaty, publikacje i targi) jest zbudowanie symbolicznego pomostu między komiksem a mediami, z których wyrasta i z którymi w sposób naturalny ?wchodzi w reakcję? (sztuki wizualne, literatura, design).
Realizując te założenia twórcy Krótkich Historii podejmują działania na rzecz promocji komiksu i ilustracji wśród kolekcjonerów sztuki oraz interdyscyplinarnych twórców.
Od początku istnienia targów ich organizatorzy współpracują z działającym od 1997 roku Stowarzyszeniem Volans, znanym m.in. z publikacji serii kolekcjonerskich pocztówek według projektu uznanych artystów (Wilhelma Sasnala, Oskara Dawickiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Kosałki) i twórców komiksowych oraz ilustratorów młodego pokolenia (m.in. Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej i Ady Buchholc).
Wernisaż: 20 kwietnia, Kluboksięgarnia Głośna, godz. 21.00

Comixiade
Wystawa prac z dziedziny grafiki i komiksu artystów z Holandii, Serbii, Czech, Polski, Hiszpanii, Chorwacji, Włoch, Libanu i Białorusi, którzy tworzą międzynarodowy projekt Comixiade. W ramach projektu odbywają się jamy komiksowe organizowane w różnych częściach Europy. Podczas festiwalu Ligatura będzie możliwość spotkania się z artystami oraz obejrzenia ich ostatnich prac.
Wernisaż: 21 kwietnia, godz. 17, mieszkanie na ul. Klonowica 3/5

Atlantis. Kuba Woynarowski
Idea wystawy nawiązuje do alegorycznych przedstawień martwych natur, popularnych w XVII-wiecznym malarstwie europejskim ? zależnie od języka którym się posługujemy, możemy interpretować je jako obrazy śmierci (nature morte), ale również jako zapis ?cichego życia? (stilleben). Scenerią prezentowanej historii ? opowiedzianej w formie nielinearnej sekwencji grafik ? jest przestrzeń opuszczonych ogródków działkowych, przeistaczających się w rezerwat dzikiej przyrody. Opowieść bez słów toczy się również bez udziału ?bohaterów?, choć do końca nie wiadomo czy wynika to tylko z nieobecności właściciela ogrodu, czy też z nagłego zniknięcia wszystkich ludzi. Jedynymi mieszkańcami posesji ? opanowanej teraz przez bujną roślinność ? są insekty, przyspieszające proces dekonstrukcji ludzkiego świata.
Wernisaż: 21 kwietnia, godz. 18.30, Galeria Malingrad

Matei Branea
Branea jest rumuńskim artystą, autorem komiksów, twórcą animacji i ilustracji. Tworzy filmy promocyjne do tak prestiżowych wydarzeń kulturalnych, jak Spot OneWorld Roamania Human Rights Film Festival, Next – International Short & Medium Lenght Film Festival czy ogólnokrajowej kampanii promującej czytelnictwo książek. Projektuje okładki magazynów oraz plakaty. Jego ilustracje, których mottem przewodnim jest hasło ?życie, ironia, sarkazm, dramat?, pokazywane były na wielu krajowych i międzynarodowych wystawach.
Matei Branea stworzy mural na fasadzie jednej z poznańskich kamienic.
Finisaż muralu: 22 kwietnia, podwórze między Kinem Muza a Kluboksięgarnią Głośna, godz. 15.00

Szczegółowy program Ligatury znaleźć można na oficjalnej stronie festiwalu. Booklips jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia