Wystawa „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości” w poznańskim Arsenale

7 lipca 2015

moj-kraj-taki-piekny-plakat
17 lipca w poznańskiej Galerii Miejskiej „Arsenał” odbędzie się wernisaż wystawy „Mój kraj taki piękny. Polski komiks o polskiej rzeczywistości”. Prace znanych polskich twórców komiksowych będzie można oglądać przez miesiąc. Kuratorem wystawy jest dziennikarz i krytyk Sebastian Frąckiewicz.

Komiks przedstawiając rzeczywistość, często karmi się skrótem, mocnym przerysowaniem. Żywi się schematem i stereotypem, wywraca go do góry nogami lub stawia na ostrzu noża. O potężnej sile rażenia obrazkowego języka najlepiej świadczy zamach na redakcję „Charlie Hebdo”. Proste rysunki z niszowego pisma satyrycznego stały się nagle papierkiem lakmusowym wolności słowa.

„Mój kraj taki piękny” to próba odpowiedzi na pytanie, jak polscy rysownicy widzą polską rzeczywistość i czy posługiwanie się językiem komiksu wpływa na ich punkt widzenia. To również próba odpowiedzi na pytanie, czy sposoby przedstawiania, a raczej interpretowania rzeczywistości, jakie sprawdzają się chociażby w przypadku paska prasowego czy rysunku wrzuconego do sieci, sprawdzają się także w przestrzeni galerii.

Michał Rzecznik "Sarenki"

Michał Rzecznik „Sarenki”

Na wystawę składają się rozmaite wypowiedzi autorów, w których podjęli temat polskiej mentalności i codzienności, na której stan wpływają nie tylko wydarzenia z pierwszych stron gazet. Obyczajowość, uwikłania historyczne, antypatie i przyjaźnie, jakimi darzą się mieszkańcy poszczególnych województw, dzielnic miast czy nawet tych samych bloków stanowią niewyczerpane źródło dla często ironicznego lub krytycznego podejścia do problematyki zawartej w dziełach polskich twórców komiksu. Dla potrzeb wystawy wykorzystają oni nie tylko część swoich wcześniejszych prac, które zaprezentują w nowym kontekście aranżacyjnym, ale również pokazane zostaną, po raz pierwszy, prace specjalnie przygotowane na wystawę. Część z nich wyraźnie wykracza poza klasycznie dwuwymiarowe medium komiksu, unaoczniając jego wizualny potencjał w powiązaniu ze sztuką wideoinstalacji, filmu animowanego, instalacji oraz malarstwa ściennego.

Olga Wróbel "Godziny pracy"

Olga Wróbel „Godziny pracy”

Na wystawie zobaczymy prace tak uznanych twórców komiksowych, jak: Joanna Karpowicz, Bartosz Minkiewicz, Marcin Podolec, Robert Popielecki, Michał Rzecznik, Michał Śledziński, Jacek Świdziński, Marek Turek, Jakub Woynarowski i Olga Wróbel.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 lipca 2015 o godzinie 18:00 w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu. Oprowadzania kuratorskie: 25.07.2015, godz. 15:00 (kurator Sebastian Frąckiewicz) oraz 29.07.2015, godz. 17:00 (koordynator Georgi Gruew). Prace będzie można oglądać przez miesiąc. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Jacek Świdziński "Działka" (fragment)

Jacek Świdziński „Działka” (fragment)

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia