Wystawa „Lem. Kosmos. Biżuteria”. W Gdańsku można oglądać przedmioty użytkowe inspirowane twórczością Stanisława Lema i eksploracją kosmosu

14 grudnia 2022

Do 8 stycznia 2023 roku w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku można zobaczyć nieszablonową biżuterię, filmy i przedmioty użytkowe powstałe z inspiracji twórczością Stanisława Lema oraz eksploracją kosmosu. Na ekspozycji znalazły się prace ponad 100 artystów z całego świata.

Twórczość Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy, wpisuje się do kanonu literatury światowej, a jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad pięćdziesiąt języków. Przeżywa ona ostatnio renesans w dużej mierze wywołany zeszłorocznymi obchodami 100. rocznicy urodzin autora.

„Do współpracy wraz z prof. Agatą Danielak-Kujdą, dziekanem Wydziału Architektury i Wzornictwa, zaprosiliśmy artystów, których zadaniem było przygotowanie obiektów inspirowanych kosmosem, korespondujących z tematyką powieści Lema” – mówi Giedymin Jabłoński, współautor wystawy, niezależny twórca oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. „Nadesłane propozycje okazały się często niezwykle oryginalne oraz niosące ważne aktualne przesłania, a ich ogromna różnorodność powoduje, że zwiedzanie wystawy staje się pobudzającą wyobraźnię i wywołującą głębokie refleksje przygodą”.

Jak informuje Muzeum Gdańska, prace przybierają zróżnicowane formy, począwszy od portretu Stanisława Lema wykonanego ze starego gumowego obcasa po magiczno-magnetyczne czarne kule, połączone z projekcją wideo kosmicznej eksplozji, replikę zegarka pierwszego kosmonauty Jurija Gagarina i w końcu stację kosmiczną, którą można zwiedzić po założeniu okularów VR.

Wystawa „Lem. Kosmos. Biżuteria” jest dostępna dla zwiedzających w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku do niedzieli, 8 stycznia 2023 roku. Spotkanie z Giedyminem Jabłońskim, autorem i kuratorem wystawy, zapowiedziano na 7 stycznia 2023 roku o godz. 12:00. Informacje o dniach i godzinach otwarcia oraz cenach biletów podawane są na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

[am]
fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia