Wyprawa śladami Weisera Dawidka. W sobotę w Gdańsku imieninowy spacer i piknik dla Pawła Huelle

26 czerwca 2024

W sobotę 29 czerwca przypadają imieniny Piotra i Pawła. W związku z tym Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na spacer i piknik dla Pawła Huelle, które poprowadzi Piotr Millati – profesor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, przyjaciel i miłośnik twórczości zmarłego pod koniec listopada 2023 roku pisarza.

„Naszym marzeniem jest, aby taki spacer odbywał się co roku na podobieństwo dublińskiego Bloomsday – kiedy to 16 czerwca ma miejsce literacki festiwal upamiętniający Jamesa Joyce’a i jego 'Ulissesa’, którego akcja osadzona jest w Dublinie. Chcemy wspólnie z wami celebrować twórczość Pawła Huelle i odkrywać literackie tropy w jego ukochanym mieście – Gdańsku” – piszą organizatorzy.

Miejsce zbiórki wyznaczono na godz. 10:30 pod stacją PKM Niedźwiednik w Gdańsku, skąd wszyscy chętni wyruszą śladami Weisera Dawidka. Trasa będzie prowadzić przez miasto i las. „Będziemy robić krótkie postoje w miejscach z powieści i opowiadań Pawła Huelle: m.in. zajrzymy do tunelu, w którym zniknął Weiser Dawidek, poszukamy grobu Horsta Mellera, zatrzymamy się przed domem rodzinnym Pawła Huelle. Niespodzianka! Po drodze zostawimy literackie tropy dla kolejnych pokoleń – szczegółów teraz nie zdradzamy, poznacie je na miejscu” – dodaje biblioteka.

Na metę spaceru wyznaczono Dolinę Samborowo, gdzie na leśnej polanie odbędzie się piknik. Tam odczytane zostaną fragmenty prozy i poezji Pawła Huelle. Gościnią specjalną wydarzenia będzie pisarka i edukatorka przyrodnicza Salcia Hałas, która opowie o faunie i florze gdańskich lasów.

Z racji tego, że Paweł Huelle był miłośnikiem i przyjacielem psów, w spacerze uczestniczyć będą Aldi (pies Piotra Millatiego) oraz Hepa (suczka Salci Hałas). Wszyscy zachęcani są do wzięcia ze sobą czworonogów, a także ulubionych fragmentów twórczości Pawła Huelle. Organizatorzy liczą na dobrą pogodę, ale podkreślają, że deszcz i zimno im nie straszne, a spacer odbędzie się bez względu na aurę – o ile nie będzie burzy.

Spacer potrwa ok. 2,5 godzin, a potem odbędzie się piknik w Dolinie Samborowo. Osoby, które nie czują się na siłach, aby przejść całą trasę, mogą przyjść na sam piknik. Uczestnicy spaceru pojawią się pod krzyżem na końcu ul. Abrahama na VII Dworze około godz. 13:00.

Napoje, jedzenie i koce piknikowe należy zabrać we własnym zakresie. Wstęp na spacer i piknij jest wolny.

[am]
fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia