Wymienialnia Książek w najbliższą sobotę w Warszawie
W sobotę 7 lutego w warszawskiej Galerii Kordegarda po raz kolejny odbędzie się cykliczna Wymienialnia Książek. Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki i zrobienie specjalnej dedykacji dla jej następnego czytelnika. W zamian można zabrać inną książkę do domu.
Wybór książek jest całkiem spory – od klasyków literatury, książek historycznych i poezji poprzez romanse i poradniki, encyklopedie, podręczniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne – każdy znajdzie coś interesującego.
„Wymieniając książki, dajemy im nowe życie, przywracamy je światu, pozwalając na nowo być czytanymi. Dzięki naszej akcji te z nich, które nie przypadły nam do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone, gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteczki, ale trafią w nowe ręce, dając radość i realizując swoje przeznaczenie” – tłumaczą organizatorzy.
Odbywająca się cyklicznie akcja ma promować czytelnictwo i nawiązywać do historycznej funkcji budynku galerii, w którym od 1857 roku mieścił się skład książek i nut Gebethner i Wolff. Książki będzie można wymieniać w godzinach od 16.00 do 18.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Na dwie godziny przed Wymienialnią Książek, o 14:00, odbędzie się comiesięczne spotkanie Bukklubu – Dyskusyjnego Klubu Książkowego, podczas którego rozmowy na temat wybranych książek prowadzą doświadczeni dziennikarze: Marta Szarejko lub Marek Łuszczynę. Tematem najbliższego, trzydziestego trzeciego spotkania będzie „Prąd zatokowy” Jerzego Sosnowskiego. Opublikowana nakładem wydawnictwa W.A.B. książka to zarazem traktat filozoficzny, literacka gra z motywami romantycznymi i młodopolskimi, konwencjami romansu i gotyckiej opowieści o duchach, jak i doskonale skonstruowana współczesna powieść obyczajowa, niewahająca się postawić czytelnikowi najbardziej podstawowych pytań o ludzką egzystencję.
Powieść Sosnowskiego dołączy do grona wielu głośnych tytułów omówionych już podczas wcześniejszych spotkać Bukklubu. Do tej pory w szpony dyskusji dostały się m.in.: „Piaskowa góra” Joanny Bator, „Lala” Jacka Dehnela, „Tworki” Marka Bieńczyka, „Ludzka skaza” Philipa Rotha, „Czekając na barbarzyńców” J. M. Coetzeego, „Życie jest gdzie indziej” Milana Kundery, „Rzecz o mych smutnych dziwkach” Gabriela.G.Marqueza, „Głód” Knuta Hamsuna, „Cwaniary” Sylwii Chutnik, „Nocne zwierzęta” Patrycji Pustkowiak, „Morfina” Szczepana Twardocha, „Kronika ptaka nakręcacza” Harukiego Murakamiego, „Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej.
Obydwa wydarzenia odbędą się 7 lutego w Galerii Kordegarda przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.
TweetKategoria: wydarzenia