Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na żywo rękopis „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

23 sierpnia 2016

QuoVadis_pokaz_1
Za sprawą kolejnej edycji akcji Narodowe Czytanie już 3 września cała Polska zagłębi się w lekturze „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis powieści ? bezcenny dokument opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym.

„Quo vadis” to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Co ciekawe, gdy w Polsce zarejestrowano 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich dużo więcej, bo prawie 300, co znakomicie świadczy o międzynarodowej popularności „Quo vadis”.

Podczas wystawy będzie można zapoznać się ze szczegółową, przygotowaną specjalnie na tę okazję bibliografią polskich i zagranicznych wydań, a część z nich zobaczyć na własne oczy ? między innymi unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, a także bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 roku. Jeden z egzemplarzy tego wydania prezydent Andrzej Duda podarował papieżowi Franciszkowi w czasie wizyty w Polsce w lipcu 2016 roku.

QuoVadis_pokaz_2

Sam rękopis to 312 wypełnionych drobnym pismem kart, uzupełnionych uwagami naniesionymi przez autora z myślą o redakcji „Gazety Polskiej”, która drukowała powieść w odcinkach od 26 marca 1895 roku do 29 lutego 1896 roku. Według badaczy Henryk Sienkiewicz, już jako sławny pisarz, podarował rękopis właśnie jednej z pracownic gazety, która z czasem sprzedała go znanemu bankierowi Leopoldowi Julianowi Kronenbergowi. W czasie okupacji przechowywany w sejfie Banku Handlowego, a po powstaniu warszawskim ukryty w krypcie Kolegiaty w Łowiczu, do Biblioteki Narodowej trafił ostatecznie w 1951 roku i do dzisiaj jest jej własnością.

Rękopis można obejrzeć online w Polonie ? Cyfrowej Bibliotece Narodowej, wśród ponad 1,5 mln innych obiektów ze zbiorów Narodowej Książnicy. Przygotowana z myślą o Narodowym Czytaniu wystawa to jedna z nielicznych okazji, żeby zobaczyć go na żywo ? okazja wyjątkowa, bo właśnie w 2016 roku obchodzimy setną rocznicę śmierci polskiego noblisty.

Pokaz rękopisu odbędzie się 3 września (sobota) w godzinach 12.30-21.00 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie na pl. Krasińskich 3/5.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia