Wydawnictwo Czarne świętuje 25 lat istnienia. W programie jubileuszu nietypowe spotkania z pisarzami i premiera muzycznego projektu Stasiuka i Trzaski

19 października 2021

Dwadzieścia pięć lat minęło od założenia przez Monikę Sznajderman i Andrzeja Stasiuka Wydawnictwa Czarnego. Oficyna uczci jubileusz serią wydarzeń, które odbędą się w Warszawie w dniach od 22 do 24 października.

Najważniejsze z punktu widzenia wydawnictwa będzie otwarcie nowej siedziby Księgarni Czarnego. Od teraz znajdziemy ją pod warszawskim adresem aleja Jana Pawła II 45a lok. 56. W piątek 22 października o godz. 18:00 odbędzie się tam Noc Księgarń z Danielem Odiją i Dorotą Wodecką. Wydarzenie poświęcone zostanie nowej książce pisarza pt. „Pusty przelot”.

Następnego dnia, w sobotę 23 października, czeka nas wielkie otwarcie. O godz. 11:30 odbędzie się specjalne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Czarnego. Zapisy na jubileuszowe forum czytelnicze można dokonywać na ksiegarnia@czarne.com.pl (liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń).

O godz. 12:00 nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi. Wydarzenie będzie okazją, by spotkać w kameralnym gronie Monikę Sznajderman i Andrzeja Stasiuka. Przygotowano też nietypowe spotkania z autorami.

Od godz. 12:00 do 17:00 pisarze związani z Wydawnictwem Czarnym wcielać się będą w rolę doradców literackim. Nie wiesz, co wybrać, co przeczytać, w co zainwestować? Porady udzielą ci profesjonaliści: Dawid Krawczyk (12:00-13:00), Tomasz Grzywaczewski (13:00-14:00), Paweł Smoleński (14:00-15:00), Krzysztof Varga (15:00-16:00) i Ludwika Włodek (16:00-17:00).

Z autorami będzie też można udać się na „randkę”. Literacki speed dating, czyli kameralne spotkania przy stoliku z twórcami książek odbędą się między 13:00 a 15:00. Do rozmów zasiądą: Rafał Hetman, Kacper Pobłocki, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Surmiak-Domańska. „Każdy może spędzić 5 minut przy jednym stoliku, a po sygnale, przejść do kolejnego. Prośba o autograf, wspólne zdjęcie, pytania o książki czy warsztat pracy – temat i formuła tego bliskiego spotkania z autorem, zależą od Was” – informuje wydawnictwo. Z uwagi na kameralny charakter tej propozycji i tu liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są na ksiegarnia@czarne.com.pl (obowiązuje kolejność zgłoszeń).

Wydawnictwo Czarne świętować będzie także w warszawskim Pardon, To Tu. W sobotę 23 października o godz. 21:30 rozpocznie się zabawa. Konstanty Usenko w trakcie swojego didżejskiego seta porwie uczestników imprezy w świat opisany w swoich trzech kolejnych książkach – od klasyki radzieckiej nowej fali i postpunka lat 80. po przebojowy electroclash, rapowe bangery i perły etnicznej muzyki dyskotekowej znad Wołgi. Autor nie byłby jednak sobą, gdyby nie urozmaicił swojego dźwiękowego kolażu elementami z innych czasoprzestrzeni – peerelowskiego garażu, tureckiego lub irańskiego beatu czy brytyjskiego grime’u. Będzie to więc wieczór pełen muzycznych niespodzianek.

W niedzielę 24 października w Pardon, To Tu szykuje się wielki finał, czyli koncert na 25-lecie Wydawnictwa Czarne, podczas którego Andrzej Stasiuk oraz Mikołaj Trzaska zaprezentują nagrania swojego nowego projektu Opla Stasiuk Trzaska. Obaj panowie spotkali się w letniej chacie pisarza na górskiej łące Beskidu Niskiego wspólnie z Piotrkiem Bukowskim i Hubertem Zemlerem. Rozstawiono perkusję, podłączono gitarę i wyjęto saksofon. Stasiuk wziął do rąk stary, sczytany modlitewnik. I tak powstała płyta oraz film będący emocjonalnym zapisem procesu powstawania materiału na album. Prapremierowe wykonanie utworów będzie miało miejsce właśnie podczas tego koncertu. Bilety na koncert do nabycia w klubie (w przedsprzedaży 29 złotych, a w dniu koncertu 39 złotych).

Wydawnictwo Czarne, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników wydarzeń, zaprasza na jubileusz osoby w pełni zaszczepione z certyfikatem szczepienia oraz prosi o noszenie maseczki.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia