Wybitni twórcy na Ligaturze 2013

4 kwietnia 2013


Szczególnie miejsce w programie festiwalu Ligatura zajmują Wykłady Mistrzowskie, które od pierwszej edycji mają formę spotkań z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu. W tym roku organizatorzy poprosili o prelekcję dwóch jurorów konkursu Ligatura Pitching: Christiana Gassera oraz Nicolasa Grivela. Ponadto, swoją wiedzą podzieli się Kalle Hakkola i prof. Jerzy Szyłak.

Christian Gasser wygłosi wykład na temat „30 lat magazynu Strapazin”. Od niemal trzydziestu lat Strapazin obserwuje i propaguje scenę komiksową, a także prowadzi rozważania na jej temat, w ten sposób przyczyniając się do rozwoju niezależnego komiksu niemieckojęzycznego. Jednak zasięg wpływu Strapazinu nie jest ograniczony przez język ? magazyn ten znają i uwielbiają miłośnicy komiksu z całego świata.

Nicolas Grivel jest niezależnym agentem w Nicolas Grivel Agency, której celem jest reprezentowanie i promowanie ambitnych dzieł, które skłaniają czytelników do myślenia. Zajmuje się prawami należącymi do osób i instytucji takich jak Beijing Total Vision (Chiny), Igort (Włochy), Ulli Lust (Austria), Milan and Bayard (Francja), Cambourakis (Francja), Secret Acres (USA), PictureBox (USA), Archaia (USA), Top Shelf (USA), Blank Slate Books (UK), Conudrum Press (Kanada), Pat Grant (Australia). Podczas Ligatury 2013 wygłosi wykład w języku angielskim: „What is it like to be a comic agent?”.

Z kolei jeden z założycieli Helsińskiego Centrum Komiksu, Kalle Hakolla opowie o Finnish Annual Comics, czyli serii antologii, której celem jest zaprezentowanie szerokiego przeglądu fińskiego komiksu. Każda publikacja odzwierciedla subiektywne spojrzenie innego redaktora, dzięki czemu stanowi osobiste przedstawienie ewolucji gatunku. Wybierając prace powstałe w przeciągu ostatnich lat, autorzy pragną pokazać różnorodność i wysoką jakość współczesnej fińskiej kultury komiksowej.

Natomiast wykład prof. Jerzego Szyłaka zostanie poświęcony tematowi: ?O powieściach graficznych?.

Ligatura 2013 to również okazja do spotkań z ulubionymi autorami komiksowymi. W tym roku zaczynamy już w piątek, tj. 19 kwietnia, a rozkręcamy się dzień później.

Poniżej pełny harmonogram spotkań z autorami:

Piątek. 19 kwietnia 2013, godz. 17.00-19.00, sala 102, CK ?Zamek?, ul. św. Marcin 80/82
17.00-18.00 Tomasz Samojlik. Prowadzenie: Marcin Łuczak; PL
18.00-19.00 Zeszyty Komiksowe nr 15, temat: Batman, goście: Michał Chudoliński, Michał Traczyk, prowadzenie: Wojciech Nelec; PL

Sobota. 20 kwietnia 2013, godz. 14.00-17.45, sala 102, CK ?Zamek?, ul. św. Marcin 80/82
14.00-15.00 Bart Nijstad. Prowadzenie: Michał Traczyk, ang., tłum. na pol.
15.00-16.00 Martin Ernstsen. Prezentacja, ang., tłum. na pol.
16.00-17.00 Maria i Michał Rostoccy. Prowadzenie: Maciej Gierszewski.
17.00-17.45 Seria Maszina, premiera komiksów Maczużnik, S_N, Przygody nikogo i spotkanie z autorami: Danielem Gutowskim, Michałem Rzecznikiem i Mikołajem Tkaczem.

Autorzy będą również rozdawać autografy!

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia