„Wojny bogów” na wrocławskim Szczepinie. W sobotę 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury

23 sierpnia 2024

W sobotę 24 sierpnia odbędzie się 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury. Wydarzenie zorganizowano na wrocławskim Szczepinie – pełnym zieleni osiedlu mieszkaniowym, na którym wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami. W 10 różnorodnych przestrzeniach zabrzmią fragmenty 10 książek wybranych przez tegorocznego kuratora, Łukasza Orbitowskiego.

„Europejska Noc Literatury zagościła we Wrocławiu w 2013 roku. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o Europejską Stolicę Kultury. Wrocław otrzymał taki tytuł. Wtedy nasi liczni partnerzy w Europie szukali nowego potencjalnego partnera do organizowania dużych, nowych, świeżych projektów. Tak pojawiła się inicjatywa z Pragi, żeby zorganizować w kilku miastach w Polsce Europejską Noc Literatury. To jest taki format bardzo dobrze w stolicy Czech zakorzeniony. Zorganizowaliśmy pierwszą, próbną edycję we Wrocławiu i można śmiało powiedzieć, że to już jest taka impreza, która się wpisała w mapę kulturalną miasta, w nasze życie literackie, jest bardzo dobrze odbierana, więc my z ochotą dla państwa organizujemy kolejne edycje” – mówiła podczas niedawnej konferencji Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Od 2018 roku Europejska Noc Literatury odbywa się w modelu kuratorskim. Zapraszane są znane osobistości związane ze światem literatury do wyboru ciekawych tekstów, które będą czytane podczas wydarzenia. Dotychczas lektury wybierali: Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Max Cegielski, Anna Dziewit-Meller, Michał Rusinek oraz Sylwia Chutnik. W tym roku zadanie to powierzono pisarzowi Łukaszowi Orbitowskiemu, który hasłem przewodnim wybranych przez siebie książek uczynił „Wojny bogów”.

Łukasz Orbitowski (fot. Wojciech Chrubasik)

„To hasło, które zaprasza do świata heretyków, innowierców, czarownic, okultystów, kabały i tym podobnych zjawisk, które sytuowały się na marginesie życia religijnego. To wszystko wzięło się trochę z historii Wrocławia, który był areną wojen husyckich czy też wojen religijnych w XVII wieku, ale też ze współczesności, bo w pobliżu Oławy działał przecież najsłynniejszy polski innowierca, czyli pan Kazimierz Domański, któremu poświęciłem swego czasu wiele uwagi. A potem pomyślałem sobie, że jest tutaj ta piękna Dzielnica Czterech Świątyń, która wskazuje, że wyznawcy różnych wierzeń mogą żyć ze sobą w pokoju. Otóż nie zawsze tak tam było. I z tego wziął się pomysł pokazania, jak różnorodne i czasem drapieżne bywa życie religijne na świecie” – tłumaczy Orbitowski.

Tegoroczne „Wojny bogów” przypominają o stale poszukiwanej przez człowieka sferze sacrum. Różnorodne twarze religijności i duchowości, przesądów, przekonań i wierzeń znajdą odzwierciedlenie w lekturach Europejskiej Nocy Literatury. W programie wieczornych czytań są między innymi „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Kobiety z Vardø” autorstwa Kiran Millwood Hargrave, „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego, „Golem” Gustava Meyrinka, „Po Safonie” Selby Wynn Schwartz, „Heretycy” Leonarda Padury czy „Wojna biedaków” Érica Vuillarda.

Już w sobotę, 24 sierpnia, na wrocławskim Szczepinie usłyszymy je w interpretacji: Artura Barcisia, Marii Peszek, Andrzeja Mastalerza, Ewy Skibińskiej, Karoliny Czarneckiej, Heleny Sujeckiej, Janusza Zadury, Dawida Dziarkowskiego, Marty Ścisłowicz i Cezarego Studniaka. Każda z osób, w wybranym dla niej miejscu czytania, przedstawi wybrany fragment danej lektury dziesięciokrotnie. Czytania w każdej lokalizacji odbywają się co pół godziny, od 18:00 do 22:30.

Szczegółowy program 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury znajdziecie tutaj.

Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia