„Wojny bogów” na wrocławskim Szczepinie. W sobotę 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury
W sobotę 24 sierpnia odbędzie się 13. edycja Europejskiej Nocy Literatury. Wydarzenie zorganizowano na wrocławskim Szczepinie – pełnym zieleni osiedlu mieszkaniowym, na którym wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną i nowymi obiektami. W 10 różnorodnych przestrzeniach zabrzmią fragmenty 10 książek wybranych przez tegorocznego kuratora, Łukasza Orbitowskiego.
„Europejska Noc Literatury zagościła we Wrocławiu w 2013 roku. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o Europejską Stolicę Kultury. Wrocław otrzymał taki tytuł. Wtedy nasi liczni partnerzy w Europie szukali nowego potencjalnego partnera do organizowania dużych, nowych, świeżych projektów. Tak pojawiła się inicjatywa z Pragi, żeby zorganizować w kilku miastach w Polsce Europejską Noc Literatury. To jest taki format bardzo dobrze w stolicy Czech zakorzeniony. Zorganizowaliśmy pierwszą, próbną edycję we Wrocławiu i można śmiało powiedzieć, że to już jest taka impreza, która się wpisała w mapę kulturalną miasta, w nasze życie literackie, jest bardzo dobrze odbierana, więc my z ochotą dla państwa organizujemy kolejne edycje” – mówiła podczas niedawnej konferencji Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Od 2018 roku Europejska Noc Literatury odbywa się w modelu kuratorskim. Zapraszane są znane osobistości związane ze światem literatury do wyboru ciekawych tekstów, które będą czytane podczas wydarzenia. Dotychczas lektury wybierali: Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Max Cegielski, Anna Dziewit-Meller, Michał Rusinek oraz Sylwia Chutnik. W tym roku zadanie to powierzono pisarzowi Łukaszowi Orbitowskiemu, który hasłem przewodnim wybranych przez siebie książek uczynił „Wojny bogów”.
„To hasło, które zaprasza do świata heretyków, innowierców, czarownic, okultystów, kabały i tym podobnych zjawisk, które sytuowały się na marginesie życia religijnego. To wszystko wzięło się trochę z historii Wrocławia, który był areną wojen husyckich czy też wojen religijnych w XVII wieku, ale też ze współczesności, bo w pobliżu Oławy działał przecież najsłynniejszy polski innowierca, czyli pan Kazimierz Domański, któremu poświęciłem swego czasu wiele uwagi. A potem pomyślałem sobie, że jest tutaj ta piękna Dzielnica Czterech Świątyń, która wskazuje, że wyznawcy różnych wierzeń mogą żyć ze sobą w pokoju. Otóż nie zawsze tak tam było. I z tego wziął się pomysł pokazania, jak różnorodne i czasem drapieżne bywa życie religijne na świecie” – tłumaczy Orbitowski.
Tegoroczne „Wojny bogów” przypominają o stale poszukiwanej przez człowieka sferze sacrum. Różnorodne twarze religijności i duchowości, przesądów, przekonań i wierzeń znajdą odzwierciedlenie w lekturach Europejskiej Nocy Literatury. W programie wieczornych czytań są między innymi „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Kobiety z Vardø” autorstwa Kiran Millwood Hargrave, „Narrenturm” Andrzeja Sapkowskiego, „Golem” Gustava Meyrinka, „Po Safonie” Selby Wynn Schwartz, „Heretycy” Leonarda Padury czy „Wojna biedaków” Érica Vuillarda.
Już w sobotę, 24 sierpnia, na wrocławskim Szczepinie usłyszymy je w interpretacji: Artura Barcisia, Marii Peszek, Andrzeja Mastalerza, Ewy Skibińskiej, Karoliny Czarneckiej, Heleny Sujeckiej, Janusza Zadury, Dawida Dziarkowskiego, Marty Ścisłowicz i Cezarego Studniaka. Każda z osób, w wybranym dla niej miejscu czytania, przedstawi wybrany fragment danej lektury dziesięciokrotnie. Czytania w każdej lokalizacji odbywają się co pół godziny, od 18:00 do 22:30.
Szczegółowy program 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury znajdziecie tutaj.
Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia