Wisława Szymborska duchową patronką Festiwalu Sztuki Kobiet „Persona” w Warszawie

17 maja 2023

W dniach 25-28 maja w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki Kobiet „Persona”. Patronką duchową tegorocznej edycji jest Wisława Szymborska, a cytat z jej wiersza: „Nic darowane, wszystko pożyczone” wybrano jako motto festiwalu.

Jak tłumaczy pomysłodawczyni przedsięwzięcia, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury Magdalena Ulejczyk, projekt festiwalu „Persona” narodził się z niezgody na pomijanie roli kobiet we współtworzeniu polskiej kultury, a także z chęci przybliżenia szerszej publiczności sylwetek artystek, w tym wybitnych kobiecych osobowości ze świata kultury i sztuki.

„W tegorocznej edycji postać wybitnej poetki Wisławy Szymborskiej i jej twórczość stanowią inspirację i pretekst do dyskusji o sztuce, poezji, ich roli i znaczeniu we współczesnym świecie” – informują organizatorzy. W programie festiwalu znalazły się m.in. spotkania i debaty literackie, czytania performatywne, spektakle teatru tańca, koncerty, wystawy, akcja biegowa i warsztaty.

Z pewnością jednym z ważniejszych punktów festiwalu będzie zapowiedziane na piątek 26 maja premierowe wykonanie koncertu „Czy dożwolisz najmilsza”. To słowno-muzyczna opowieść na podstawie „Błysku rewolwru”. Wisława Szymborska w młodości chciała zostać powieściopisarką, a ten romans kryminalny napisany w wieku nastoletnim jest prawdopodobnie jedynym zachowanym dowodem tych zamiarów. Jedynym, a w dodatku niekompletnym, ponieważ trzy z ośmiu stron rękopisu zaginęły. Opowieść o Eljannie i jej „nażeczonych” usłyszymy w wykonaniu zespołu Bukoru. Eljanna, piękny i miły Ramon oraz miljoner Ewel przemówią przy dźwiękach granej na żywo muzyki. Być może dowiemy się również, co mogły skrywać trzy zaginione strony…

Tego samego dnia odbędzie się spotkanie „Pomiędzy zachwytem a rozpaczą”, w którym udział wezmą dziennikarka i pisarka Joanna Szczęsna, poetka Ewa Lipska oraz Marta Kijowska, autorka biografii Wisławy Szymborskiej w języku niemieckim. W sobotę 27 maja czeka nas z kolei spotkanie „Nic darowane, wszystko pożyczone” – do dyskusji zaproszeni zostaną laureatki i laureat poetyckiej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: Małgorzata Lebda, Anna Adamowicz i Jakub Kornhauser. Rozmowę z nimi prowadzi tegoroczna laureatka Silesiusa za całokształt twórczości, poetka i literaturoznawczyni Joanna Mueller.

Czy w czasie biegu można rozmawiać o poezji? Przekonamy się o tym w niedzielny ranek, 28 maja, podczas „Poetyckiej eksperymentalnej akcji biegowej”, czyli biegu o dystansie ok. 6 kilometrów i rozmowy o literaturze z edukatorką i przewodniczką miejską Joanną Kacperczyk. „Wisława Szymborska szurała papierami, my poszuramy butami. Bieg nie będzie miał charakteru ciągłego, ale przepleciemy go krótkimi postojami, podczas których porozmawiamy przede wszystkim o poezji, ale też o prozie, o pocztówkach i listach, o przyjęciach, na których serwowano wołowinę po burgundzku, a także pizzę na wynos. Jaką muzykę lubiła Wisława Szymborska? Czy chciała, żeby jej wiersze śpiewano? Jakich poetów ceniła najbardziej i czy lubiła zwiedzać muzea? Pobiegniemy niespiesznie, porozmawiamy z szacunkiem dla oddechu – tak właśnie czytała swoje wiersze Wisława Szymborska” – pisze Mazowiecki Instytut Kultury.

Tego samego dnia wieczorem odbędzie się czytanie performatywne surrealistycznej, zmyślonej opowieści „Szymborska – kropki, przecinki, papierosy” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej i Antoniego Milanceja. Będzie to próba przyjrzenia się poetce tak, jak sama by tego chciała. Bez nadęcia, emfazy i sztucznej powagi. Jest 3 października 1996, Dom Pracy Twórczej „Astoria” w Zakopanem. Wisława Szymborska sama w pokoju, niczego nie podejrzewając, pisze wiersz. Dzwoni telefon. Pojawia się Kot. Poetka rozmawia z nim, ignorując natarczywy telefon. W końcu odbiera. Słucha, odkłada słuchawkę. (Dostała Nobla). Zamknięta w pokoju musi zmierzyć się z werdyktem, z przeznaczeniem, sławą i nieśmiertelnością. Ale Nobel to tylko pretekst do opowiedzenia czegoś więcej. O myślach Szymborskiej, uczuciach, pragnieniach, marzeniach, przyszłości i przeszłości. Pojawiają się postaci realne i nierealne. Student, w którym się kochała jako mała dziewczynka i opisała w wierszu „Śmiech”. Jest Kornel Filipowicz, Adam Włodek, Bohun, Andrzej Gołota, Nieujawniony Podmiot Liryczny z dość dziwną misją, no i powracający ciągle Kot. Rozmowę z aktorami i reżyserką Anną Gryszkówną oraz autorem scenariusza Piotrem Rowickim prowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.

W ramach festiwalu odbędzie się również finisaż wystawy „Radość pisania/radość fotografowania”, na której można zobaczyć zdjęcia przedstawiające noblistkę. Spotkanie z autorką fotografii Joanną Helander i krytyczką literacką Justyną Sobolewską poprowadzi tłumaczka literatury szwedzkiej Justyna Czechowska.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny, ale na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy lub wejściówki. Szczegóły i pełny program znajdziecie na stronie organizatora.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia