Wirtualne spotkanie na żywo z Grahamem Mastertonem. Empik zapowiada na ten rok jeszcze więcej tego typu wydarzeń online

5 kwietnia 2021

Minął rok, odkąd życie kulturalne niemal całkowicie przeniosło się do sfery online. W ciągu 12 miesięcy Empik zorganizował ponad 200 wirtualnych spotkań z najpopularniejszymi twórcami, które łącznie zgromadziły niemal 7 milionów widzów. Marka stawia na dalszy rozwój formatów online. W planach na 2021 rok jest 250 tego typu wydarzeń, w tym przynajmniej 100 kolejnych z cyklu „Premiera online”. Jedno z nich zapowiedziane jest na wtorek 6 kwietnia na godzinę 18:00, a jego gościem będzie Graham Masterton.

Rozmowę z Grahamem Mastertonem poprowadzi dziennikarka radiowa Justyna Dżbik-Kluge. Tłumaczenie konsekutywne zapewni Taida Meredith. Za tłumaczenie na język migowy odpowiedzialny będzie Bernard Kinow. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na profilu Empiku na Facebooku. Rozmowa odbędzie się z okazji premiery książki „Do ostatniej kropli krwi”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros.

„Do ostatniej kropli krwi” to jedenasta już część z serii opowiadającej o śledztwach Katie Maguire, niezwykle skutecznej nadkomisarz policji działającej w irlandzkim Cork. Tym razem na wiejskiej drodze w pobliżu miasta zostaje znaleziony spalony jaguar, ze szczątkami mężczyzny za kierownicą. To Garrett Quinn, sędzia, jeden z ostatnich sprawiedliwych. I były kochanek nadkomisarz Katie Maguire. Właśnie tego dnia miał ogłosić wyrok w sprawie gangstera podejrzanego o wielokrotne zabójstwo. Katie znów będzie miała przeciwko sobie niemal cały miejscowy świat przestępczy. A tymczasem w mieście rozpętało się istne pandemonium: ktoś spycha do rzeki kobietę z dzieckiem, ktoś strzela przed pubem do mężczyzny, ktoś śmiertelnie godzi nożem handlarza narkotyków, ktoś podkłada bombę w laboratorium farmaceutycznym… A na horyzoncie pojawia się groźba wojny gangów, która może za sobą pociągnąć dziesiątki niewinnych ofiar. Katie ma przed sobą mordercze dni. I to w sytuacji, kiedy jest atakowana przez media i poddawana presji przez nowego przełożonego, z którym ma osobiste porachunki.

W marcu minął rok, odkąd Empik zorganizował pierwszą transmisję wirtualnego wydarzenia w ramach cyklu „Premiera online”. W ciągu minionych dwunastu miesięcy pod szyldem sieci odbyło się łącznie ponad 200 tego typu spotkań, które można było śledzić na żywo lub wrócić do nich w dowolnym momencie. Wszystkie zgromadziły łącznie 7 milionów widzów, którzy pozostawili blisko 800 tysięcy reakcji i komentarzy pod postami z transmisjami. Największą popularnością cieszyły się spotkania z Rafałem Paczesiem, Wojciechem Mannem i Katarzyną Nosowską – wzięło w nich udział odpowiednio 124 tysięcy, 98 tysięcy i 97 tysięcy osób.

Tradycyjny format rozmów zaadaptowano do nowych warunków, aby zachować wszystkie najważniejsze z perspektywy uczestnika elementy. Wirtualna publiczność ma szansę zadawać gościom pytania, w niektórych przypadkach możliwe jest także zdobycie książki z autografem. Co więcej, formuła cyklu pozwala na kontakt miłośników książek z zagranicznymi twórcami. W wirtualnym studiu Empiku gościli bestsellerowi pisarze, którzy mają w Polsce rzeszę fanów, np. B.A. Paris, Jo Nesbø, Harlan Coben, Nicholas Sparks, Joe Hill, a teraz pojawi się Graham Masterton.

Po roku od zainicjowania cyklu „Premiera online” przyszedł czas na nowe otwarcie. Formuła wydarzeń ulega modyfikacji, aby zapewnić widzom lepszą jakość wirtualnych spotkań i więcej interesujących treści. Dotychczasowe sekcje – rozmowa z prowadzącym oraz Q&A – będą uzupełnione o dodatkowe bloki „ważne i najważniejsze” oraz „więcej”, które pozwolą publiczności lepiej poznać twórcę. Cykl zyska również bardziej autorski charakter dzięki czterem stałym gospodyniom wydarzeń – dziennikarkom Katarzynie Borowieckiej, Justynie Dżbik-Kluge, Agnieszce Szydłowskiej oraz Weronice Wawrzkowicz.

„To, co bez wątpienia trzyma nas przy zdrowych zmysłach w tych dziwnych, pandemicznych czasach, to kultura! Cieszę się, że Premiery online Empiku są tak chętnie oglądane. Przed nami nowe wyzwanie – odświeżone studio, nowy format, jeszcze więcej kultury! Jestem przekonana, że dotychczasowi widzowie premier będą zadowoleni, a na naszej wirtualnej widowni uda się zgromadzić kolejnych wielbicieli książek, muzyki czy filmów” – komentuje Justyna Dżbik-Kluge.

W tym roku Empik planuje także dwukrotnie zorganizować Wirtualne Targi Książki. Edycja wiosenna rozpocznie się już 19 maja i potrwa aż do 1 czerwca. W ramach dwóch poprzednich edycji wydarzenia odbyło się 88 spotkań autorskich online, w których wzięły udział niemal 2 miliony uczestników. W tym roku, w ramach dwóch edycji targów, Empik planuje zorganizować ponad 100 wydarzeń. Ważnym elementem targów będzie też program branżowych wydarzeń skierowanych do wydawców, autorów i innych uczestników rynku książki.

[edm]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia