Wiosna pełna słów. Dlaczego warto wybrać się w marcu do Big Book Cafe w Warszawie

3 marca 2020


Centrum literackie na Starym Mokotowie w Warszawie to miejsce oryginalnych spotkań z literaturą. Tu odbywają się m.in. niebanalne rozmowy o książkach ze sławnymi ludźmi spoza branży literackiej oraz prezentacje wybitnej prozy w formie słuchowisk na żywo z udziałem gwiazd sceny i filmu. W marcu w Big Book Cafe pojawią się m.in. aktorki Agata Buzek, Katarzyna Herman i Marta Nieradkiewicz, satyryk Krzysztof Materna, poeci Julia Fiedorczuk, Katarzyna Michalczak i Jakobe Mansztajn. Ponadto w doborowym towarzystwie dyskutować się będzie o sztuce fotografii, psach, przedwojennych mistrzach narciarstwa, grafice użytkowej w PRL-u i o modzie lat 90., a wszystko to w kontekście oczywiście książek.

W marcu Big Book Cafe wprowadza do programu dwa nowe cykle: „Na głos. Proza brytyjska live” oraz „Zielono mi”. Spotkania z wybitną literaturą będą miały formę słuchowisk z muzyką na żywo. Pierwszy cykl to okazja do powrotu lub poznania najciekawszych powieści powstałych w Anglii w ostatnich dwudziestu latach. Fragmenty wybranych utworów interpretują znakomici aktorzy i aktorki, a ich występ poprzedza autorskie wprowadzenie w treść i nastrój książki, przygotowane przez uznanego pisarza lub krytyka.

Na początek: „Białe zęby” Zadie Smith, bodaj najgłośniejsza brytyjska powieści przełomu XX i XXI wieku. Fenomenalny debiut z 2000 roku, dzięki któremu zaledwie 24-letnia autorka stała się gwiazdą światowej literatury. Wielokulturowy Londyn, życie imigrantów w pępku byłego imperium, ich marzenia i niespełnienie, konflikt pokoleń, powrót do korzeni ? o tym wszystkim Zadie Smith pisze w wyjątkowy sposób: ze zrozumieniem, czułością i ironią. Jej błyskotliwą prozę w Big Book Cafe usłyszymy 24 marca. Zinterpretują ją Katarzyna Herman i Marta Nieradkiewicz. Oprawę muzyczną wieczoru przygotuje kompozytorka i wokalistka Kasai. A o Zadie Smith i jej książce opowie Natalia Szostak.

W cyklu „Zielono mi” będzie z kolei można posłuchać najpiękniejszych tekstów o przyrodzie i świecie zwierząt w aktorskich interpretacjach z towarzyszeniem dźwięków natury. Prezentowane tytuły złożą się na portret przyrody w całej jej niezwykłości oraz często pasożytniczej postawy człowieka w stosunku do świata fauny i flory. Pierwszy wieczór, 30 marca, wypełni kultowy literacki ekomanifest Jonathana Safrana Foera „Zjadanie zwierząt”, dzięki któremu rzesze milenialsów przeszły na wegetarianizm, a wielu ludzi przyjęło w końcu do wiadomości fakty o cierpieniu zwierząt przemysłowych. Tekst zinterpretuje Agata Buzek, a muzykę na żywo wykonywać będzie Leski.

Jak oni czytają, patrzą i tworzą

W cieszącym się wielką popularnością cyklu spotkań „Książki mojego życia”, czyli rozmów o czytaniu i ulubionych lekturach, 12 marca gościem Pauliny Wilk będzie Krzysztof Materna. Najzabawniejszy reżyser, aktor, satyryk i producent, znany także jako siostra Irena, mówić będzie m.in. o tym, co mu dała i zabrała lektura biografii Hitlera, za co kocha Tomka Sawyera i czy od czytania życie robi się śmieszniejsze.

Dwa marcowe spotkania poświęcone będą sztukom wizualnym. 9 marca o spojrzeniu na świat fotografii oczami dwunastu osobowości ? od Zuzanny Janin po Karola Radziszewskiego, opisanym w książce „Wszyscy Jesteśmy Fotografami, Vol.1” rozmawiać będą Bownik, Filip Springer i pomysłodawczynie spotkań, z których narodziła się książka: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek. Rozmowę poprowadzi Juliusz Ćwieluch.

Dzień później, 10 marca, Ewa Frysztak, autorka kultowych plakatów i pamiętnych okładek książek oficyny PIW, bohaterka wydanej przez Karakter książki „Ballada o dziewczynie” oraz jej autor, Janusz Górski, opowiedzą o sztuce grafiki i życiu artystycznym PRL. Wieczór poprowadzi Aleksandra Boćkowska.

O naturze i literaturze

Premiera przełomowej książki Clive?a Wynna „Pies jest miłością”, będzie okazją do spotkania wieczorem 16 marca z Dorotą Sumińską. Ze znaną ekspertką i autorką książek w Big Book Cafe rozmawiać będzie dziennikarka i miłośniczka psów Weronika Wawrzkowicz ? o tym, za co psy kochają ludzi i jak najlepiej odwzajemniać uczucia zwierzęcych przyjaciół.

Świat przyrody stanie w centrum jeszcze dwóch, jakże różnych wydarzeń. 19 marca odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Homo sapiens” ? zapierającego dech obrazu otaczającego nas świata u kresu cywilizacji. A 25 marca do Big Book Cafe powrócą aktorzy specjalizujący się w sztuce dowcipnych improwizacji ? „Grupa Dobrze ożywia naturę” to wieczór poświęcony naturze obecnej w literaturze: od opisów przyrody z „Nad Niemnem” do czułych naukowych portretów drzew.

W marcowym programie Big Book Cafe nie zabraknie spotkań z literatami. 5 marca Katarzyna Michalczak przeczyta swoje wiersze z premierowego tomu „Tysiąc saun” i opowie o nich. Bohaterem cyklu „Krótka piłka”, czyli rozmów o poezji, będzie znany satyryk, bloger i poeta Jakobe Mansztajn (13 marca). Poetka Julia Fiedorczuk, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, tym razem mówić będzie o nowej powieści „Pod słońcem” (26 marca). Za wydaną pięć lat temu powieść „Nieważkość” była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

I jeszcze coś dla czytelników literatury faktu: spotkanie z Tomaszem Ulanowskim, autorem książki „O powstawaniu Polaków”, czyli o tym, skąd wzięła się nasza tożsamość (11 marca), rozmowa z Dariuszem Jaroniem, autorem książki „Skoczkowie” o przedwojennych mistrzach i mistrzyniach narciarstwa, ich kurierskich losach oraz o Zakopanem ? zimowej stolicy Polski i ulubionym kurorcie okupantów (23 marca) oraz premiera zbioru wywiadów z gwiazdami, które rozbłysły w latach 90., kształtując nową masową wyobraźnię Polaków. Na premierze książki Katarzyny Jurkowskiej i Katarzyny Kościelak „Kobiety przełomu. One nie bały się wolności” 20 marca w Big Book Cafe pojawią się m.in. Ilona Łepkowska, Joanna Klimas i Jolanta Fraszyńska.

Wszystkie wydarzenia w Big Book Cafe rozpoczynają się o godz. 19:00. Pełny repertuar centrum dostępny jest na stronie: www.bigbookcafe.pl/repertuar.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia