Wielkie gwiazdy w maratonie czytania Iwaszkiewicza podczas Big Book Festival

12 czerwca 2014

maraton-czytanie-iwaszkiewicza
Wielkie nazwiska, zaskakujące duety, piękne interpretacje w przestrzeni miasta. W sobotę, 14 czerwca, o godzinie 18.00 w Warszawie rozpocznie się maraton literacki „Iwaszkiewicza sprawy osobiste”. Wydarzenie zorganizowane w ramach Big Boog Festival potrwa sześć godzin.

W maratonie udział weźmie 19 gwiazd polskiego życia artystycznego i publicznego. Co pół godziny zmieniać się będą czytający i utwory. Aktorzy, reżyserzy, muzycy, politycy i dziennikarze zaprezentują utwory Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX stulecia. Wszystko to w niezwykłej scenerii pierwszych powojennych schodów ruchomych przy słynnej trasie W-Z w Warszawie.

Maraton otworzy Andrzej Wajda, czytający swą korespondencję z Iwaszkiewiczem, w którego wcieli się Robert Więckiewicz. Później będzie jeszcze ciekawiej. Krystyna Czubówna zinterpretuje słynny „Tatarak”. Novika odnajdzie melodykę w poetyckich „Sprawach osobistych”. Olga Bołądź i Tymon Tymański wcielą się w małżeństwo Iwaszkiewiczów. Projektantka Joanna Klimas i zawsze dobrze ubrany pisarz Jacek Dehnel przeczytają opowiadanie „Moje ubrania”. Były minister finansów Grzegorz Kołodko i znakomita aktorka Katarzyna Gniewkowska przybliżą intymną „Książkę moich wspomnień”. Janusz Palikot z dziennikarzem Tomaszem Sekielskim porzucą politykę i ruszą w „Podróże do Polski”. Zaś piękna Agnieszka Więdłocha przybliży prywatne zapiski z „Dzienników”. Późne wiersze, w których pisarz żegnał się ze światem przeczytają aktorzy młodego pokolenia ? Jakub Gierszał i Tomasz Tyndyk. Czułe i zabawne listy pisarza oraz przybranego syna zaprezentuje aktorski duet: Łukasz Simlat i Bartosz Gelner. Grzegorz Damięcki zinterpretuje brawurowy „Wzlot”, czyli prozatorski zapis wywodu pijanego przyjaciela. O północy maraton zakończy Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego. Przeczyta poruszające fragmenty „Dzienników” ? Jarosław Iwaszkiewicz opisuje w nich miłość do młodego, pięknego mężczyzny.

Oprócz wykonań na żywo, podczas maratonu słychać też będzie samego Iwaszkiewicza ? jego głos zabrzmi dzięki prezentacji archiwalnych nagrań oraz kronik filmowych. Maraton jest jednym z 50 wydarzeń Big Book Festival, który odbywa się w kilkunastu miejscach Warszawy w dniach 14 i 15 czerwca. Wszystkie atrakcje są otwarte dla publiczności. Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie: www.bigbookfestival.pl.

Pierwszy festiwalowy maraton literacki odbył się przed rokiem na Dworcu Centralnym. Dzieła Sławomira Mrożka interpretowali wtedy m.in. Dorota Masłowska, Magdalena Cielecka, Piotr Adamczyk, prof. Witold Orłowski i Bogusław Linda. Wydarzenie przyciągnęło dwa tysiące widzów.

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym programem maratonu literackiego:

maraton-czytanie-iwaszkiewicza-2

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia