Wielki tydzień urodzinowy ? wydawnictwo Czarne świętuje 18-lecie istnienia

30 września 2014

18-lat-czarnego
Z okazji 18-lecia istnienia wydawnictwo Czarne zaprasza na obchody swej pełnoletności podczas cyklu wydarzeń pod nazwą „Dowód kulturalny ? 18 lat Wydawnictwa Czarne”, jakie rozpoczną się 1 października w Warszawie.

Wydawnictwo Czarne powstało w 1996 roku i jest prywatną, niezależną inicjatywą Moniki Sznajderman oraz jej męża Andrzeja Stasiuka. Oficyna specjalizuje się w wydawaniu literatury faktu, eseistyki oraz prozy polskiej i światowej. Szczególne miejsce w katalogu Czarnego zajmuje współczesny reportaż w rozmaitych odsłonach tematycznych i gatunkowych, literatura podróżnicza, dokumentalna, biografie i książki historyczne. Od środy 1 października będziemy mogli wspólnie z wydawnictwem świętować pełnoletność w trakcie spotkań i warsztatów, jakie zaplanowano na najbliższe dni w Warszawie.

Szczegółowy program wielkiego tygodnia urodzinowego wydawnictwa Czarne przedstawia się następująco:

1 października (środa), godz.18:00

Środa poświęcona jest serii Czarnego „Ze Strachem”, w ramach której prezentowane są trzymające w napięciu powieści sensacyjne, kryminały i thrillery. W klimatycznych wnętrzach nowej warszawskiej siedziby Czarnego przy ul. Hożej 42/1 odbędą się warsztaty literackie „Czarny kryminał, czyli jak napisać powieść kryminalną i znaleźć wydawcę”, które poprowadzi Wojciech Chmielarz, autor kryminałów „Podpalacz”, „Farma lalek” oraz zapowiedzianego na listopad „Przejęcia”, przy wsparciu redaktor prowadzącej Czarnego Magdy Budzińskiej. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. o tym, czym powinien się wyróżniać bohater kryminału, jak wybrać doskonałe miejsce zbrodni, oraz jak zaintrygować czytelnika i zauroczyć wydawcę.

2 października (czwartek), godz. 19:00

Czwartek dedykowany jest „Biografiom”, czyli nowej serii wydawniczej Czarnego. Prezentować ona będzie sylwetki ludzi sztuki, kultury oraz polityki, którzy wywarli znaczący wpływ na historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Książki z tej serii odbrązowią swych bohaterów, odkrywając ich życie prywatne, słabości, obsesje, a także dadzą wnikliwy i bogaty obraz środowiska i czasów, w których żyli. Z tej okazji w Modzie na Czytanie w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25 zorganizowano spotkanie z Beatą Chomątowską, autorką książki „Lachert i Szanajca. Architekci awangardy”, pierwszej publikacji wydanej w nowej serii. Rozmowę poprowadzi Filip Springer.

3 października (piątek), godz. 19:15

Piątek należy do Andrzeja Stasiuka i jego nowej książki „Wschód”. Spotkanie z autorem, które odbędzie się w Barze Studio w PKiN przy Placu Defilad 1, poprowadzi Dariusz Nowacki. Bezpłatne wejściówki na spotkanie do odbioru od 1 października w księgarni Czarnego przy ul. Hożej 42/1.

4 października (sobota), godz. 13:00

Na sobotę przed obiadem zaplanowano spotkanie wokół serii „Bez fikcji o?”. O życiu i pisaniu z Sylwią Szwed i Joanną Jagiełło porozmawia Joanna Woźniczko-Czeczott. Wydarzenie odbędzie się w Modzie na Czytanie w Domu Braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25. „Bez fikcji o?” to seria bardzo serio, ale z dystansem i humorem traktująca najważniejsze życiowe kwestie, takie jak rodzicielstwo i rodzina, miłość i rozstania. Joanna Woźniczko-Czeczott, autorka książki „Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego”, która zainaugurowała serię dwa lata temu, porozmawia o życiu i literaturze z dwiema innymi pisarkami, debiutującymi w tej serii w tym roku. Jej rozmówczynie to Sylwia Szwed, autorka książki „Mundra”, zawierającej rozmowy z kilkoma pokoleniami polskich położnych, oraz Joanna Jagiełło, autorka „Hotelu dla twoich rzeczy. O życiu, macierzyństwie i pisaniu”.

godz. 15:00

W mikroksięgarni Czarnego przy ul. Hożej 42/1 Aleksander Kaczorowski podpisywać będzie przedpremierowo swoją najnowszą książkę, która ukaże się w serii „Biografie”: „Havel. Zemsta bezsilnych”.

godz. 17:00

Na sobotę zaplanowano też wieczór wokół serii „Orient Express”, która została przygotowana dla ciekawych świata i niespokojnych duchów, czytelników zafascynowanych odległymi lądami, niezwykłymi krajobrazami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi. Czarne prezentuje w niej najlepszą literaturę podróżniczą ? zarówno nieznaną dotąd w Polsce światową klasykę, jak i najnowsze relacje z fascynujących, pełnych przygód wypraw. W Południku Zero przy ul. Wilczej 25 odbędzie się spotkanie „Wpadki obieżyświatów, pomyłki globtroterów”. O swoich gafach na styku kultur, a także licznych wpadkach naszych autorów z serii Orient Express opowiedzą podróżnicy Andrzej Muszyński (autor „Południa” i „Miedzy”) oraz Maciej Wasielewski („81:1”, „Jutro przypłynie królowa”) i Marcin Michalski („81:1”).

Oprócz tego wydawnictwo Czarne przygotowało dla swoich czytelników (nie tylko z Warszawy) szereg niespodzianek, konkursów i promocji w mikroksięgarni na Hożej i w księgarni internetowej. Szczegóły warto śledzić na stronie i profilu wydawnictwa na Facebooku.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia