Wielki finał festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze w piątek i sobotę w Toruniu

23 listopada 2022

W dniach 25 i 26 listopada w Toruniu odbędzie się wielki finał festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. W programie znalazły się wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z autorami oraz gala wręczenia po raz pierwszy Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za najlepszy debiut kryminalny.

W piątek 25 listopada w Książnicy Kopernikańskiej usłyszymy wykład Tadeusza Zymana, prokuratora w stanie spoczynku, który opowie o amerykańskim wymiarze sprawiedliwości w powieściach Johna Grishama (godz. 18:00). Następnie tajniki pracy medyka sądowego odsłoni dr n. med. Bartosz Burchardt z Zakładu Medycyny Sądowej UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (godz. 19:00). Wieczór zakończy wykład „Opowieści o zbrodniach. Wzorce w kryminalistyce”, który wygłosi dr Paweł Leśniewski, adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile (godz. 20:30).

Sobota 26 listopada to cała masa kryminalnych atrakcji, które odbędą się w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Najpierw będziemy mogli wysłuchać dyskusji o kryminalnej wojnie płci, w której wezmą udział Marta Guzowska i Bartosz Szczygielski (godz. 14:30) oraz Julia Łapińska i Przemysław Żarski (godz. 15.45). Potem czeka nas panel dyskusyjny z jurorami Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (godz. 17:00) – Agata Koss-Dybała, Katarzyna Puzyńska, Ryszard Ćwirlej, Rafał Moczkodan opowiedzą o ubiegłorocznych debiutach kryminalnych. Finałowym gościem festiwalu będzie Wojciech Chmielarz, który spotka się z czytelnikami o godz. 18:00. Następnie czeka nas panel z autorami powieści nominowanych do nagrody za kryminalny debiut roku (godz. 19:30) i gala wręczenia nagrody (godz. 20:30).

Kto zdobędzie nagrodę za najlepszy kryminalny debiut 2021 roku? Przekonamy się o tym już w sobotę. W finale pierwszej edycji konkursu znaleźli się Jakub Bielikowski z powieścią „Awans. Detektyw warszawski” (wyd. Novae Res), Grzegorz Dziedzic z powieścią „Żadnych bogów, żadnych panów” (wyd. Papierowy Księżyc) i Anna Rozenberg z powieścią „Maski pośmiertne” (wyd. Czwarta Strona).

„Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze” to projekt realizowany w Toruniu od kwietnia w ramach promocji pierwszej edycji nagrody za kryminalny debiut roku ufundowanej przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach inicjatywy odbyły się już spotkania z Katarzyną Bondą, Robertem Małeckim, Ryszardem Ćwirlejem, Katarzyną Puzyńską, Maciejem Siembiedą i Martą Matyszczak.

Wstęp na wszystkie wydarzenia finału jest bezpłatny. Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia