Wernisaż i dyskusja wokół „Wielkiego Atlasu Ciot Polskich”

19 lipca 2012


Jutro, tj. 20 lipca, w Krakowie odbędą się dwa wydarzenia zogniskowane wokół „Wielkiego Atlasu Ciot Polskich”, czyli komiksowej adaptacji „Lubiewa” – jednej z najgłośniejszych polskich powieści ostatnich lat.

O godzinie 20.00 w Galerii Bunkier Sztuki rozpocznie się panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniom adaptacji, komiksom i związkom literatury ze sztukami wizualnymi. Udział wezmą w nim: Tomasz Charnas, Kuba Oleksak, Agnieszka Piksa, Rafał Stanowski i Kuba Woynarowski. Panel towarzyszy otwarciu wystawy, podczas której będzie można oglądać prace autorów „Atlasu” w wyborze Kuby Woynarowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 21.30 w Przestrzeni Otwartej Bunkra Sztuki. Wystawa, zorganizowana w ramach tegorocznego Zbiornika Kultury, potrwa do 26 lipca.

„Wielki Atlas Ciot Polskich” to wydana niedawno komiksowa adaptacja „Lubiewa”. „Celem niniejszej antologii nie było jednak stworzenie 'bryka z klasyka’, raczej oddanie ducha pierwowzoru ? za pomocą możliwie szerokiego zakresu środków oferowanych przez medium opowieści graficznej” – tłumaczy kurator wystawy, Kuba Woynarowski. ’Atlas’ to ukłon w stronę całkiem już bogatej tradycji polskiego komiksu obyczajowego, sięgającej co najmniej czasów magazynu 'Szpilki’ i obejmującej m.in. dokonania zaangażowanych twórców sceny anarchistyczno-punkowej, rysowników z kręgu magazynu 'Produkt’, artystów związanych z galerią i czasopismem 'Raster’ oraz rosnącej wciąż grupy internetowych komentatorów.”

Przykładowe plansze z albumu można obejrzeć na stronie Korporacji Ha!art.

Organizatorzy wystawy: Galeria Bunkier Sztuki, Korporacja Ha!art, Zbiornik Kultury.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia