We wtorek cała Polska obchodzi Święto Wolnych Książek

14 czerwca 2022

We wtorek 14 czerwca po raz dziewiętnasty obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Tego dnia wszyscy czytelnicy zachęcani są do dzielenia się z drugimi książkami, a pomagają w tym biblioteki, urzędy i inne instytucje, które włączają się w obchody.

Bookcrossing polega na nieodpłatnym przekazywaniu sobie lektur metodą „podaj dalej”. Przeczytane książki zostawia się w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach. Dzięki temu znalazca może po nie sięgnąć, a potem znów puścić w obieg.

„Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują” – pisze Fundacja Bookcrossing Polska, która koordynuje organizację święta w naszym kraju.

Idea krążącej książki narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych za sprawą programisty komputerowego Rona Hornbakera. Pomysł podsunęła mu strona, na której uwalniano w podobny sposób jednorazowe aparaty fotograficzne. Wiedział też o popularności witryny, która śledziła obieg amerykańskiej waluty według numeru seryjnego. Założył więc stronę, która umożliwiała udostępnianie innym książek, a dodatkowo pozwalała śledzić ich wędrówkę. Swój pomysł nazwał właśnie bookcrossingiem.

W Polsce bookcrossing pojawił się w październiku 2003 roku, a już rok później po raz pierwszy zorganizowano Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Tegoroczne obchody są więc dziewiętnastą edycją tego wydarzenia. 14 czerwca wiele bibliotek oraz innych instytucji przygotowuje spotkania autorskie, wystawy, ale przede wszystkim zachęca do uwalniania książek. Ciekawych lektur szukać można na specjalnie przygotowanych na tę okazję półkach.

Książki uwalniać można w dowolny sposób, chociażby pozostawiając je gdzieś w miejscu publicznym (z uwagi na warunki atmosferyczne dobrze pamiętać o zapakowaniu woluminu w folię) lub na bookcrossingowych regałach. Organizatorzy akcji zachęcają do rejestrowania tytułów na stronie bookcrossing.pl. Po wpisaniu do bazy publikacja uzyska unikalny numer, który ułatwi identyfikację i umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. Wpisywanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje książka, nie jest kłopotliwe ani skomplikowane, zatem każdy może poświęcić na to minutę i dać satysfakcję osobie, która uwolniła dany tom.

[am]
fot. Tauralbus/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia