Wawerskie Centrum Kultury w Warszawie organizuje slam poetycki. Chętni do udziału mogą jeszcze nadsyłać zgłoszenia

14 stycznia 2022

Ostatnie wolne miejsca czekają na chętnych do udziału w pierwszym slamie poetyckim, jaki organizowany jest w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie. Turniej, w którym tekst autorskiego wiersza jest równie ważny jak jego prezentacja, odbędzie się 22 stycznia.

Slam to rodzaj konkursu poetyckiego, który więcej ma wspólnego z teatrem niż z czystą literaturą. Liczy się wiele elementów: tekst (własny), jego wykonanie i charyzma występującego, czasem nawet sposób wejścia na scenę czy powitanie widowni. To wszystko są elementy występu. Dopuszczalne są dodatkowe środki wyrazu: gest, mimika, śpiew. Jeden z polskich slamerów układa nawet do swoich wierszy układy choreograficzne. I będzie go można zobaczyć w akcji na scenie Wawerskiego Centrum Kultury.

Na slamie obok twórców najważniejsza jest publiczność. To ona jest jedynym jurorem króciutkich, maksymalnie 4-minutowych spektakli poetyckich jednego aktora. Dlatego na slamach pojawia się poezja żywa, adresowana nie do teoretyków oraz krytyków literatury, akademików i potomności, ale do żywych odbiorców znajdujących się tu i teraz. Są to często teksty dotykające gorących tematów lub opowiadające najnowszym, współczesnym językiem o sprawach uniwersalnych jak miłość, śmierć czy samotność. Być może stąd bierze się rosnąca popularność slamów w Polsce, bo chyba można już mówić o drugiej fali tego zjawiska, wznoszącej się od kilku lat, co zaowocowało corocznymi mistrzostwami Polski w slamie poetyckim odbywającymi się w Poznaniu.

Wawer to idealne miejsce dla żywej poezji oraz slamerek i slamerów. Właśnie w tej prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy znajduje się rejon nazywany „osiedlem poetów” (mieszkali tam m.in. Tuwim i Gałczyński, bywał też często ksiądz Twardowski), a sala widowiskowa Wawerskiego Centrum Kultury znakomicie nadaje się do szermierki na wersy i metafory.

Półtora tygodnia przed pierwszym turniejem lista uczestników jest już niemal zamknięta. Przeważają na niej twórcy z Warszawy, jest też kilkoro artystów spoza stolicy i Amerykanin prezentujący nurt spoken word. Limit miejsc wynosi 20 osób. Po zebraniu kompletu zgłoszeń powstanie lista rezerwowa dla 5 osób i to z niej trafią na scenę slamerzy, jeśli ktoś z głównej listy nie dotrze na miejsce.

Na scenie wykluczone są rekwizyty, kostiumy i instrumenty muzyczne. Można za to występować ze ściągawką w postaci kartki lub telefonu albo innego nośnika tekstu. Czytanie performatywne to często wyżej oceniany występ niż prezentacja tekstu z pamięci, o ile poruszy publiczność. Możliwa jest też improwizacja. Ważne, by mówić własny tekst i nie przekroczyć limitu czasu: 3 minut w eliminacjach, 3,5 minut w półfinale oraz 4 minut w finałowym starciu.

Jak zgłosić swój udział w turnieju? Wystarczy wysłać mail na adres poezja.w.warszawie@gmail.com. Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 stycznia lub do momentu skompletowania listy występujących oraz listy rezerwowej. Jeśli w dniu slamu pozostaną na liście wolne miejsca, będzie można zapisywać się przed turniejem.

Slam poprowadzi Magdalena Walusiak – dziennikarka, pisarka, poetka i animatorka kultury, a także mistrzyni Warszawy w slamie poetyckim z roku 2020, w obecnym sezonie slamerka z największą liczbą zwycięstw w całym kraju. Przed główną rozgrywką wystąpi z krótkim pokazem.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 stycznia 2022 o godz. 19:00 w Wawerskim Centrum Kultury.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: wydarzenia