Warszawskie Targi Książki przełożone na wrzesień. Wydarzenie ma odbyć się w wersji plenerowej

8 marca 2021

Organizatorzy Warszawskich Targów Książki poinformowali, że tegoroczna edycja wydarzenia nie odbędzie się w czerwcu, jak początkowo zapowiadano, lecz we wrześniu. Ze względów bezpieczeństwa impreza ma mieć charakter plenerowy.

„Analizując na bieżąco informacje dotyczące skali pandemii i przewidując, że dochodzenie do normalności oraz znoszenie obostrzeń pandemicznych może następować dłużej niż pierwotnie zakładaliśmy, podjęliśmy decyzję o przesunięciu Targów na termin późniejszy. Warszawskie Targi Książki w tym roku odbędą się w dniach 9-12 września w wersji plenerowej” – mówi Rafał Skąpski, prezes zarządu spółki Targi Książki.

Targi mają się odbyć na płycie przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki oraz Placu Defilad (teren od strony ul. Marszałkowskiej). Stoiska wystawców zostaną zlokalizowane w niewielkich namiotach ustawionych w bezpiecznej odległości od siebie, tak by zwiedzający mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy nimi na świeżym powietrzu. „Z pewnością miłośnicy literatury, autorzy oraz wydawcy spragnieni są wzajemnych kontaktów w targowej formule. Naszym celem jest, by Warszawskie Targi Książki były bezpiecznym miejscem spotkania wszystkich tych grup, bo właśnie nasze wspólne bezpieczeństwo jest tu najważniejsze” – dodaje Skąpski.

Targom jak zawsze ma towarzyszyć bogaty program wydarzeń literackich i branżowych. Poza sceną główną pojawią się mniejsze plenerowe sceny, m.in. kryminału i dziecięca. W zadaszonych przestrzeniach w otwartych, przewiewnych namiotach znajdzie się miejsce na spotkania i konferencje instytucji i stowarzyszeń branżowych, wydawców, tłumaczy i bibliotekarzy. Te wydarzenia oraz rozmowy z autorami będą rejestrowane, planowany jest też streaming tych najciekawszych.

„Warszawskie Targi Książki rokrocznie cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności, mediów i branży. Uznaliśmy, że w obecnej sytuacji odpowiedzialnie będzie przesunąć tak duże wydarzenie na początek września bieżącego roku. Przebieg pandemii i tempo szczepień nie dają niestety w tej chwili pewności, że w drugiej połowie czerwca sytuacja będzie na tyle bezpieczna, by zgodnie z aktualnymi wymogami sanitarnymi przyjąć na Placu Defilad w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób. Wiemy, jak wiele osób niecierpliwie czeka na kolejne Warszawskie Targi Książki, i przykro nam, że musimy przesunąć ich termin na wrzesień” – mówi Jacek Oryl, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura oraz dyrektor Warszawskich Targów Książki.

W dniach, w których uprzednio planowane były targi, czyli 18-20 czerwca, w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się Plener Literacki. „To bardziej kameralne wydarzenie, z udziałem kilkudziesięciu wydawców i autorów, organizowane w ubiegłym roku we wrześniu, z pewnością będzie mogło się odbyć z poszanowaniem reżimu sanitarnego. Zapraszam również na inne wydarzenia plenerowe, które w tym roku realizować będzie Fundacja Historia i Kultura w okresie wakacyjnym w innych miastach. Mamy nadzieję, że te wydarzenia umilą wszystkim czas oczekiwania na tegoroczną edycję Warszawskich Targów Książki” – dodał Jacek Oryl.

Wstęp na targi w tym roku ma być bezpłatny dla wszystkich.

[am]
fot. Google Street View

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia