Warszawskie Targi Książki 2020 zostały odwołane. Czy jest szansa na wydarzenie o mniejszej skali jesienią?

23 marca 2020


Organizatorzy Warszawskich Targów Książki poinformowali, że z uwagi na epidemię koronawirusa tegoroczna edycja międzynarodowego wydarzenia, które miało odbyć się w dniach od 21 do 24 maja, została odwołana. Kolejne targi odbędą się w maju 2021 roku.

Powyższa decyzja nie oznacza, że żadne wydarzenie na mniejszą skalę nie zostanie przygotowane jeszcze w tym roku. „Organizatorzy, w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej oraz sytuacji ekonomicznej branży wydawniczej, rozważą w ciągu najbliższych kilku tygodni zorganizowanie jesiennych, krajowych targów w Warszawie. Będziemy Państwa o tym informować. Życzymy wszystkim dobrego zdrowia mając nadzieję, że książka towarzyszy nam także w tych trudnych dniach” – piszą we wspólnym komunikacie Rafał Skąpski, Sonia Draga i Renata Krzewska, którzy odpowiadają za organizację targów.

Organizowane od 2010 roku Warszawskie Targi Książki mają charakter międzynarodowy. Każdego roku bierze w nich udział kilkuset wystawców z ponad 25 krajów. Gościem honorowym tegorocznej, 11. edycji miały być Czechy. Spodziewano się udziału co najmniej 15 czeskich autorek i autorów, a także licznych wydarzeń towarzyszących. Polska to dla literatury czeskiej jeden z ważniejszych rynków – co roku ukazuje się tu około trzydziestu tytułów. Odwołanie tak dużego wydarzenia może zatem odbić się nie tylko na kondycji polskich wydawców i pisarzy, ale też zagranicznych, w tym czeskich, którzy liczyli na silne wsparcie promocyjne instytucji zaangażowanych w finansowanie i organizację imprezy.

Warszawskie Targi Książki to nie pierwsze (choć największe) targi, które zostało odwołane. Wcześniej podobną decyzję musieli podjąć m.in. organizatorzy Gdańskich Targów Książki i Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku. W obu przypadkach zapowiadane są jednak nowe daty imprez. W Gdańsku targi mają odbyć się w dniach od 13 do 15 listopada. Białystok wciąż szuka odpowiedniego terminu. Jak na razie, niezagrożona jest 24. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Małopolskie święto literatury ma się odbyć w dniach 22-25 października. Aktualnie przyjmowane są zgłoszenia od wystawców.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia