Warszawska Galeria Kordegarda zaprasza na wymianę książek

27 stycznia 2016

wymienialnia-ksiazek-bukklub
Masz niepotrzebne książki, które chciałbyś wymienić na inne? W najbliższą sobotę, 30 stycznia, w Galerii Kordegarda w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona cyklicznej Wymienialni Książek. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest przyniesienie książki i zrobienie specjalnej dedykacji dla jej następnego czytelnika. W zamian można zabrać ze sobą do domu inną książkę.

Jak przekonują organizatorzy, wymieniając książki, dajemy im nowe życie, przywracamy je światu, pozwalając na nowo być czytanymi. Dzięki warszawskiej akcji te z nich, które nie przypadły nam do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone, gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteczki, ale trafią w nowe ręce, dając radość i realizując swoje przeznaczenie.

Wybór książek, jakie dostępne będą podczas Wymienialni, jest całkiem spory – od klasyków literatury, książek historycznych i poezji poprzez romanse i poradniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne – każdy znajdzie coś interesującego.

Jeśli planujecie pojawić się w sobotę w Kordegardzie, pamiętajcie, aby nie przynosić podręczników, kodeksów, katalogów meblowych, katalogów książek, broszur i wszelkich innych publikacji, jakich sami nie chcielibyście od nikogo otrzymać.

Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa i nawiązuje do historycznej funkcji budynku galerii, w którym od 1857 roku mieścił się skład książek i nut Gebethner i Wolff. Książki będzie można wymieniać w godzinach od 16.00 do 18.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Na dwie godziny przed Wymienialnią Książek odbędzie się comiesięczne spotkanie Bukklubu ? Dyskusyjnego Klubu Książkowego, podczas którego rozmowy na temat wybranej książki prowadzą doświadczeni dziennikarze: Marta Szarejko lub Marek Łuszczyna. Tematem najbliższego, czterdziestego spotkania będzie książka „To nie jest kraj dla starych ludzi” Cormaca McCarth?ego. Jeśli chcielibyście podzielić się z innymi swoimi refleksjami na temat powieści, musicie stawić się w Kordegardzie na 14.00.

W ramach Bukklubu omawiane są książki zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy. Do tej pory w szpony dyskusji dostały się m.in.: „Piaskowa góra” Joanny Bator, „Lala” Jacka Dehnela, „Tworki” Marka Bieńczyka, „Ludzka skaza” Philipa Rotha, „Czekając na barbarzyńców” J.M. Coetzee’go, „Życie jest gdzie indziej” Milana Kundery, „Rzecz o mych smutnych dziwkach” Marqueza, „Głód” Knuta Hamsuna, „Cwaniary” Sylwii Chutnik, „Nocne zwierzęta” Patrycji Pustkowiak, „Kronika ptaka nakręcacza” Murakamiego, „Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej i „Moja walka” Karla Ove Knausgarda.

Obydwa wydarzenia odbędą się 30 stycznia w Galerii Kordegarda przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17.

fot. Heather R/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia