Warszawa: artystyczna rekonstrukcja jedynego spotkania polskich czytelników z Bohumilem Hrabalem sprzed 51 lat

22 marca 2019


W piątek 29 marca Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie już po raz trzeci zaprasza miłośników czeskiej kultury i literatury do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, którego bohaterem będzie jeden z największych czeskich pisarzy ? Bohumil Hrabal. Tym razem podjęta zostanie próba swobodnej artystycznej rekonstrukcji spotkania z pisarzem, które odbyło się w tym miejscu w 1968 roku.

Bohumil Hrabal miał w Polsce tylko jedno spotkanie autorskie z polskimi czytelnikami. Odbyło się ono w marcu 1968 roku w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” ? nakręcony na podstawie opowiadania pisarza. W miesiąc później ten obraz zdobył Oscara. W obliczu politycznego napięcia i społecznych niepokojów, zdarzenie to umknęło uwadze mediów i literackich środowisk.

W zasadzie nie zachowały się żadne dokumenty poświadczające o pobycie pisarza w Polsce w 1968 roku, niewiele jest również dziennikowych zapisów i wspomnień. Jak mógł wyglądać ten wieczór i w jakiej atmosferze, nastroju przebiegał? O co pytano autora „Pociągów pod specjalnym nadzorem” i dlaczego wyparł on później to wydarzenie z pamięci?

29 marca o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury zaproszeni artyści postarają się nieco rozwiać te wątpliwości, a przy okazji odtworzyć klimat i atmosferę spotkania z Bohumilem Hrabalem sprzed 51 lat. Będzie to zarazem otwarcie tegorocznej edycji „Polsko-czeskiej wiosny literatury”.

„Każdy pretekst, by mówić o literaturze, jest dobry, ale my mamy do tego szczególny i godny upamiętnienia powód. Czujemy się zaszczyceni faktem, że właśnie w tym, a nie innym miejscu, w naszej siedzibie przy Elektoralnej 12, ponad pół wieku temu, Hrabal spotkał się z polskimi czytelnikami. Było to jedyne znane i udokumentowane ? chociaż w bardzo niewielkim stopniu, takie spotkanie. Pragniemy rokrocznie, za każdym razem jednak w inny sposób, przypominać o tym wydarzeniu, które zarazem stało się powodem do zainicjowania współpracy z Czeskim Centrum i powstania 'Polsko-czeskiej wiosny literatury’. W tym roku spróbujemy odtworzyć ducha burzliwych lat sześćdziesiątych, które zapisały się w podobny sposób w polskiej i czeskiej historii. Taki jest właśnie zamysł reżyserski, polegający na dramaturgicznej rekonstrukcji spotkania z 1968 rok, w której pojawią się aktorzy występujący w roli samego Hrabala, i usłyszymy improwizowaną na żywo muzykę do fragmentów filmu 'Pociągi pod specjalnym nadzorem'” ? mówi Elżbieta Szymańska, pomysłodawczyni wydarzenia i kuratorka programowa cyklu „Polsko-czeska wiosna literatury”.

Autorem scenariusza i reżyserem wieczoru jest Michał Zdunik ? dramatopisarz, eseista i reżyser. Scenariusz powstał na kanwie tekstów ze wznowionego niedawno przez Wydawnictwo Czarne tomu zawierającego wywiady z pisarzem, oraz eseje, listy i relacje z podróży jego autorstwa. Tłumacze książki ? Aleksander Kaczorowski i Jan Stachowski ? będą specjalnymi gośćmi wieczoru. Wystąpią aktorzy: Piotr Cyrwus, Sławomir Orzechowski i Łukasz Borkowski. Muzykę (własnej kompozycji) wykona Aleksander Dębicz. Bilety w cenie 30 złotych do nabycia tutaj.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia