Wanna i nocnik Gombrowicza po raz pierwszy na wystawie stałej w muzeum we Wsoli

29 stycznia 2019


Od 3 lutego w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli można będzie poczytać? w wannie należącej niegdyś do pisarza. Muzeum zaprasza w niedzielę na otwarcie rozszerzonej i zmienionej ekspozycji. Wśród nowych eksponatów jest także nocnik. Prezentacji tej nietypowej ekspozycji będzie towarzyszył równie nietypowy koncert „Piazzolla Electro Tango” w wykonaniu SawarS Tango Orquesta.

Dwa ostatnio pozyskane przez Muzeum Witolda Gombrowicza eksponaty związane z pisarzem to wanna i nocnik (przewrotnie milczące uzupełnienie gombrowiczowskiego „Dziennika”).

Emaliowany nocnik, który możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach, Witold Gombrowicz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza. Jak relacjonuje Pau Freixa Terradas, gombrowiczolog z Barcelony, który dla wsolskiego muzeum pozyskał ten eksponat, według rodziców Adriana Russovicha nocnik nigdy nie był używany. Pau Freixa Terradas będzie tego dnia gościem Muzeum i opowie o szczegółach spotkania z Russovichami.

Drugi przedmiot pochodzi z Europy. To wanna z Villi Alexandrine w Vence na południu Francji, gdzie ostatnie pięć lat życia spędził autor „Ferdydurke” z Ritą Gombrowicz. Obecnie w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów we Francji znajduje się przestrzeń muzealna poświęcona pisarzowi, a wanna nie zmieściła się w urządzonej tam ekspozycji. Dzięki temu ten wyjątkowy eksponat trafił do Wsoli.

Nowa przestrzeń ekspozycyjna będzie jednocześnie służyła jako czytelnia, w której będzie można przypomnieć sobie (lub poznać) twórczość pisarza. Przy okazji muzeum zachęca do lektury? w wannie.

Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszył koncert Piazzolla Electro Tango w wykonaniu SawarS Tango Orquesta. W skład zespołu wchodzą cenieni polscy muzycy ? soliści / kameraliści, laureaci wielu nagród na konkursach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Ich dotychczasowe różnorodne doświadczenia muzyczne znalazły wspólny grunt w muzyce Astora Piazzolli, łączącej w sobie tango tradycyjne z elementami muzyki współczesnej i jazzu. Ale muzycy idą krok dalej i wzbogacają muzykę argentyńskiego kompozytora o elektronikę, otwierając tym samym tango na improwizację nowego typu. Na koncert we Wsoli przygotowują niespodziankę ? muzyczną aranżację w duchu Gombrowicza i z wykorzystaniem jego głosu.

Na wydarzenie Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza 3 lutego, wyjątkowo o godz. 16:30. Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli autobusem, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta (kier. Michałów) o godz. 15:30. Powrót po wydarzeniu, ok. 18:15. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

fot. Maciej Bociański (Muzeum Literatury)

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia