W Warszawie zaplanowano obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta

15 października 2014

90-urodziny-Zbigniewa-Herberta
W dniach od 27 do 29 października 2014 roku w Warszawie odbędą się obchody 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Katarzyna Herbert, a współorganizatorami Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Biblioteka Narodowa, we współpracy z Instytutem Książki.

Trzydniowe święto poezji, w którym wezmą udział między innymi Edward Hirsch, Julia Hartwig, Tomas Venclova i Adam Zagajewski, to nie tylko okazja do rozmowy na temat utworów i postaci urodzonego w 1924 r. poety, ale też do dyskusji na temat miejsca poezji w XXI wieku. Wydarzenie odbywać się będzie w Pałacu Rzeczypospolitej ? miejscu, w którym znajduje się archiwum Herberta.

Organizatorzy zaplanowali wiele ciekawych wydarzeń, z których większość ma charakter otwarty. W programie znalazła się m.in. konferencja naukowa, panele dyskusyjne, wernisaż wystawy oraz wieczór poetycki z udziałem poetów bliskich Herbertowi.

Więcej informacji na temat najciekawszych punktów programu znajdziecie poniżej:

Konferencja naukowa „Zbigniew Herbert a ruch myśli”.

Na pytania stawiane wybitnej literaturze można odpowiedzieć tylko z jej wnętrza ? w ruchu lektury, w pracy interpretacji. Stąd w trakcie urodzin konferencja naukowa, w trakcie której historycy, krytycy literaccy i tłumacze z Polski, Francji, Włoch, Stanów Zjednoczonych będą dyskutować o tym, jak dzisiaj można czytać Herberta. Konferencja odbywać się będzie codziennie od 10:00 do 14:00.

Panele: „Poeta i świat”, „Poeta i historia”, „Poeta i duchowość”.

Spotkania, z udziałem wybitnych poetów, historyków i duchownych (m.in. Edward Hirsch, Timothy Garthon Ash, o. Jan Andrzej Kłoczowski) będą próbą odpowiedzi na pytania co dziś poezja wnosi do odbioru otaczającej nas rzeczywistości.

Wystawa „Inna perspektywa. Notatki Zbigniewa Herberta z muzeów”.

To ekspozycja łącząca w sobie rysunki poety z fragmentami jego wierszy, zestawionymi razem w osobistą historię sztuki Herberta i opowieść o oglądaniu. Szkice, które powstawały w latach 1958-98, najczęściej bezpośrednio w muzeach i galeriach w zachodniej Europie to wizualne zapiski z kontaktu z ważnymi dla Herberta obiektami. Herbert przerysowując wybrane przez siebie fragmenty obrazów, tkanin lub rzeźb wprowadza nas bocznymi drzwiami do świata dawnych mistrzów. Twórcy wystawy postanowili ten gest powtórzyć, w krótkich, zaskakujących cytatach z wierszy szukając nieznanych wejść do znanych utworów. Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2014 r.

Wieczór poetycki (wydarzenie zamknięte, obowiązują zaproszenie).

Zwieńczeniem obchodów będzie uroczysty wieczór poetycki, podczas którego wiersze Zbigniewa Herberta oraz swoje nowe utwory czytać będą znakomici poeci: Julia Hartwig, Edward Hirsch, Michael Krüger, Ryszard Krynicki, Alissa Valles, Tomas Venclova oraz Adam Zagajewski.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Biblioteki Narodowej: http://bn.org.pl/herbert/herbert-2014.

fot. Michał Kapitaniak

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia