banner ad

W Toruniu rusza projekt „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”. Serię wydarzeń zainauguruje spotkanie z Katarzyną Bondą

9 kwietnia 2022

W czwartek 21 kwietnia w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zainicjowany zostanie projekt „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”, w ramach którego odbędą się m.in. spotkania autorskie z czołowymi polskimi twórcami kryminałów. Pierwszym gościem będzie Katarzyna Bonda.

„Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze” to projekt, którego zwieńczeniem będzie przyznanie w Toruniu po raz pierwszy nagrody za kryminalny debiut roku ufundowanej przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach inicjatywy odbędą się spotkania autorskie ze znanymi polskimi pisarzami kryminałów, warsztaty pisarskie, panele dyskusyjne oraz spotkania z ekspertami (technikiem kryminalistyki, lekarzem sądowym, prokuratorem).

21 kwietnia w Toruniu pojawi się Katarzyna Bonda, które zainicjuje projekt. Bonda jest autorką serii kryminalnej z Hubertem Meyerem, tetralogii z profilerką Saszą Załuską, a także powieści kryminalnych inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami – „Miłość leczy rany” i „Miłość czyni dobrym”. Jej książki sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym 2,5 miliona egzemplarzy. Są wydawane w 16 krajach. Prawa do edycji zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House. Na podstawie „Lampionów” powstał serial „Żywioły Saszy” emitowany przez stację TVN. Prawa do adaptacji książki „Polskie morderczynie” kupiła Nordic Entertainment Group – serial fabularny pojawi się w platformie streamingowej Viaplay.

Rozmowa z Katarzyną Bondą odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu. Początek spotkania o godz. 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wcześniej tego samego dnia, o godz. 10:00, przedstawione zostaną szczegóły dotyczące konkursu. Organizatorzy zaprezentują statuetkę, którą otrzyma laureat nagrody za najlepszy kryminalny debiut roku, wyjawią skład jury i program wydarzeń zaplanowanych w związku z projektem. Już teraz wiemy, że w ramach towarzyszącemu wyróżnieniu cyklowi „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze” do Torunia po Katarzynie Bondzie przyjadą: Robert Małecki, Katarzyna Puzyńska, Ryszard Ćwirlej, Maciej Siembieda, Marta Matyszczak i Wojciech Chmielarz.

Przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla Kryminalnego Debiutu Roku trwa do 16 maja.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia